Hašek: Když se má něco zachránit, musí chtít dva. Ten kdo zachraňuje a ten, kdo chce být zachráněn


Redakce portálu Sportovnilisty.cz pokračuje v sérii exkluzivních rozhovorů, které se týkají financování českého sportu, a které navazují na celostátní konferenci na téma financování sportu v ČR spolupořádanou portálem SportovniListy.cz v roce 2014. Tentokrát odpovídá na otázky Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje. Ale nejdříve jsme se zeptali na aktuální vývoj kolem Moto GP v Brně.

SL: Pane hejtmane, než přejdeme k otázkám ohledně financování sportu v regionech, musíme se zeptat na aktuální dění kolem Moto GP. Jak se vyvíjí Vaše snaha o záchranu tohoto podniku pro Českou republiku?

Ve věci financování Velké ceny jsem mimořádně svolal krajské zastupitelstvo už na čtvrtek 9. dubna 2015, abychom mohli o financování rozhodnout co nejdříve. Návrhem bude poskytnutí celkem 50 milionů korun Automotodromu a společnosti Dorna jako promotérovi celé série Moto GP. 30 milionů z této částky tvoří vládní dotace za podmínek, které stanovilo Jihomoravskému kraji Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Současně přidává Jihomoravský kraj 20 milionů korun ze schváleného krajského rozpočtu na rok 2015. Zásadní podmínkou Jihomoravského kraje, a obecně celého veřejného sektoru, je, že nejen letošní ročník, ale i ročníky následující musí mít při zapojení byť jediné koruny z veřejných rozpočtů maximálně transparentní hospodaření. Dále musí být nakládáno s těmito finančními prostředky maximálně efektivně, což je povinnost, ke které se zavázal Jihomoravský kraj, když přebíral vládní podporu ve výši 30 milionů korun.

S ohledem na žádost o poskytnutí vládní dotace na konci roku 2014, jsme počítali s tím, že je použijeme na zaplacení soukromého dluhu Automotodromu Brno za rok 2014. Nicméně písemné rozhodnutí ministerstva o přiznání dotace nám bylo doručeno až začátkem února 2015. O poskytnutí těchto peněz kraji jako prostředníku určité záchranné operace směrem k Velké ceně rozhodla vláda až letos v lednu. Kraj tak může poskytnout dle zákona peníze jen v letošním roce.

Hašek: Chceme motocyklovou Velkou cenu v Brně i nadále

Myslím si, že je to výjimečný mimořádný jednorázový krok. Mimochodem, za posledních pět let se podpora kraje ve prospěch Velké ceny zečtyřnásobila z původních pěti milionů až na letošních rekordních dvacet milionů. Nicméně ani kraj, ani stát nemůžou být pouze „dojnou krávou“ a nemůže tady platit příběh jako v pohádce Oslíčku, otřes se. Jestli někdo chce veřejné peníze, musí taky přistoupit na podmínky transparentnosti a efektivnosti. To je jednoznačný požadavek, který budeme směřovat k Dorně a k Automotodromu Brno. Zatím se bohužel pořadatelé chovají dle hesla: dejte nám peníze a neptejte se na to, jak s nimi hospodaříme.

Závěrem bych učinil jednu poznámku, když se má něco zachránit, musí chtít dva. Ten, kdo zachraňuje a ten, kdo chce být zachráněn. Na jedné straně kraj, reprezentující veřejný sektor a na straně druhé pořadatel, to znamená soukromá společnost Automotodrom Brno.

Na stole leží 50 milionů korun z veřejných rozpočtů (tedy z rozpočtu České republiky a Jihomoravského kraje), které nabízíme na pomoc pro zachování a další organizaci Velké ceny. Bude pak na rozhodnutí soukromé společnosti Automotodrom, zda budou také akceptovat podmínky, které vycházejí ze zákonů České republiky a z evropské legislativy. Nemůžeme se dopustit takzvané nedovolené veřejné podpory. Naše žádost byla podána v loňském roce. Jestliže by byla loni také schválena, tak jsme mohli hovořit jednoduše o roce 2014. Byla však schválena v letošním roce, podmínky z ministerstva přišly později, než padlo samotné rozhodnutí vlády a právní výklad je takový, že nemůžeme peníze použít na úhradu dluhu Automotodromu za minulý rok.

SL: V návaznosti na loňskou celostátní konferenci Sport a stát bychom rádi věděli, jakým způsobem podporuje Jihomoravský kraj sportovní kluby a obecně sport ve vašem kraji?

Chci vás ujistit, že Jihomoravský kraj vnímá důležitost podpory sportu a aktivního sportování mládeže především. Za posledních šest let směřovalo z krajského rozpočtu na podporu regionálního sportu každoročně 30 až 50 milionů korun. V rámci rozpočtu na rok 2015 schválilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje výdaje na dotační programy, kde je 10 milionů korun určeno na zkvalitnění sportovního prostředí, dalších přibližně dvacet milionů korun z krajského rozpočtu směřuje zejména na konkrétní sportovní akce a podporu mládežnického a vrcholového sportu. Zde však krajský finanční příspěvek sportu nekončí. V rámci přebytku z loňského hospodaření, který dosáhl úrovně 550 milionů korun, počítáme s navýšením financí pro sport v regionu o 30 milionů korun. Péči o sport v Jihomoravském kraji jsem si vzal za svou - od února jsem převzal kompetenci a zodpovědnost za oblast sportu v krajské radě a jako předseda Asociace krajů ČR rovněž v Národní radě pro sport. Při podpoře sportu vycházíme z možností krajského rozpočtu při současném koeficientu rozpočtového určení daní. Pro představu - v rozpočtu výdajů Jihomoravského kraje na letošní rok tvoří položka tělovýchova a zájmová činnost 1,4 % celkových výdajů.

ČTĚTE TAKÉ ...      
Zdeněk Ertl: Financování sportu je roztříštěné, chybí i zpětná vazba i kontrola
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Ivo Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
Marcel Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Jiří Kejval, předseda ČOV: Ve sportu chybí dostatečné množství financí
Miroslav Jansta: Každou iniciativu, která by podpořila sport, je třeba vítat

Jozef Regec: Nemyslím si, že by Český olympijský výbor měl být distributorem peněz do sportu

SL: Jakou úlohu spatřujete v rámci Acociace krajů ČR ve vztahu k podpoře sportu v rámci jednotlivých krajů?

Rozdíly v podpoře mezi jednotlivými kraji jsou celkem dramatické. Kraje jsou v první linii a mají roli krizového managementu, kdy suplují aktuální výpadky státní pomoci. Sportovní kluby, ať už profesionální či amatérské hynou na úbytě, protože se zhroutil dosud funkční systém podpory v rámci ČSTV. Musí se najít nové fungování, zatím jen kraje řeší nejakutnější problémy. Díky své roli máme pro stát celkem zajímavá data, ale nejsme schopni z našich rozpočtů sport zachraňovat, pokud nám stát nepřidá finanční prostředky. Kraje celkem dávají v rámci svých dotačních titulů na podporu sportu přes miliardu korun ročně, mluveno např. o minulém roce. Více není v našich silách.

Antonín Lébl: Český olympijský výbor tady není proto, aby řídil český sport
Jaroslav Pollert: Z pohledu úspěšnosti na OH nemají ty nejlepší sporty moc možností získat sponzory
Karel Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství

Eduard Krützner: Sport státu přináší jen výhody, tak proč je podfinancovaný?
Miroslav Pelta: Chybí funkční koncepce na transparentní rozdělení peněz
Kaderka: Sport je totiž jeden z mála produktů, kterým se ještě může naše země pyšnit

SL: V čem spatřujete největší nedostatky ze strany státu v dotační politice sportov-ním svazům, organizacím a jednotám?

Nebyl nahrazen výpadek peněz z ČSTV a Sazky. Sport je podfinancován a chybí mu koncepční metodika, jak sport financovat. Stát musí říci, kdo a co bude platit a především určit jaké prostředky na to půjdou. Není úplně koncepční podporovat jen vybrané a atraktivní sportovní kluby a podniky, ale chtělo by to celkovou koncepci včetně mládežnického sportu. Stát má především podporovat věci spojené s dětmi a mládeží. Bez výchovy nových mladých nebudou nejen noví Jágrové, ale také nám vyroste generace pro kterou sport a pohyb nebude přirozenou součástí života.

(vp, sportovnilisty.cz, foto: arch.)