Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství

Na podzim 2014 uspořádal internetový portál Sportovnilisty.cz ve spolupráci s Českou unií sportu (ČUS) a se Sdružením sportovních svazů ČR (SSS ČR) konferenci na téma financování sportu. Jak bylo na konferenci avizováno, pokračuje redakce v diskusi o financování sportu, nyní sérií rozhovorů s významnými osobnostmi českého sportu.

Sportovnilisty.cz oslovily  poslance Karla Pražáka (Úsvit) za Jihočeský kraj ...

 
V čem je podle vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotu v ČR?

Podle mne je problém hlavně v nepřehledném rozdělování finančních prostředků a jejich kontrole, zvláště do investic.

Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?

Myslím si, že ti, kdo čerpají státní prostředky, by o nich neměli i rozhodovat. Dokud nebude přijat nový zákon o podpoře sportu, neměli by být uvolněny další státní prostředky do sportovních organizací.

V návaznosti na předchozí otázku, jak hodnotíte aktivitu poslance Jiřího Holečka (ANO), který inicioval založení České ligy sportu?

I já jsem členem České ligy sportu a tuto aktivitu vítám. Jako poslanci se tak dostáváme k více informacím a důležité je i zapojení bývalých významných sportovců, z nichž většina ve sportu stále aktivně pracuje.

Poslanec Holeček (ANO) zveřejnil před časem tezi, že by měla být zřízena nová vládní agentura, která by měla řešit problematiku financování sportu v ČR. Je nutné podle všeho názoru vytvářet další státní instituci, když existuje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které by mělo tuto oblast řešit?

Dlouhodobé zkušenosti s rozdělováním peněz na ministerstvu školství ukazují na neprůhledné hospodaření, což potvrdila i kontrola nejvyššího kontrolního úřadu. Zatím se na systému rozdělování peněz podíleli převážně představitelé velkých svazů, ale státní prostředky se musí dostat pod veřejnou kontrolu. To znamená změnit celý systém rozdělování. Proto si myslím, že agentura, nebo úřad řízený státním úředník by byl velmi dobře kontrolovatelný.

 Jak hodnotíte ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v oblasti přínosu pro český sport?

Nejsem si jistý, že vše,  co říká, tak vzniká na ministerstvu školství.

Jakou úlohu by měl v rámci systému financování sportu v ČR hrát Český olympijský výbor?

Olympijský výbor je podle mého názoru reprezentativní orgán zapojený do celosvětového olympijského hnutí, ale rozhodně to není ten orgán, který by měl rozhodovat o rozdělování prostředků a plně souhlasím s ministrem Babišem, že všechny výnosy z loterií musí jít přes státní rozpočet.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem loňského roku přislíbil navýšit finanční prostředky pro sport o 3 miliardy korun, pakliže bude systém koncepční a transparentní. V čem podle Vašeho názoru spočívá jeho kritika současného stavu financování českého sportu, zvláště když ministr Babiš hovoří o současném stavu, který je podle jeho názoru „nekoncepční a netransparentní“?

S panem ministrem Babišem plně souhlasím.

Je podle Vašeho názoru v pořádku, aby čeští profesionální sportovci měli zároveň pracovní (zaměstnanecké) smlouvy, jako např. tenistka Petra Kvitová, která má zaměstnaneckou smlouvu (na plný úvazek) s Ministerstvem vnitra ČR?

Nejsem si jistý, že zrovna Petra Kvitová je ten správný případ. Placení vrcholových sportovců ze státních prostředků je běžné i v západní Evropě.
 

Karel Pražák je bývalý hokejista, dlouholetý funkcionář, podnikatel a současný politik  ( *  11. ledna 1945)

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)