Zapamatujte si jména olympioniček: Kateřina Švíková, Zosia Burská a Sára Tkadlecová! Budou závodit v Marseille


Letní olympiáda v Paříži 2024 bude od Barcelony 1992 devátou olympiádou po sobě, na které  Česko reprezentovali nebo budou reprezentavat jachtaři. V pražském Yacht Clubu CERE v pondělí 29. dubna 2024 proběhla malá oslava, kde se  oslavovaly  výsledky z kvalifikace ve francouzském Hyeres. Postup na olympiádu si tam totiž zajistila windsurfařka Kateřina Švíková a posádka Zosia Burská a Sára Tkadlecová v kategorii 49erFX.


Dvojice Zosia Burská a Sára Tkadlecová  spolu závodí dva roky a původně si děvčata myslela, že postup zažijí až na ty  hry v Los Angeles.

České surfařky třídy iQFoil předvedly na "Regatě poslední šance" na Francouzské riviéře zajímavý závod.  Závodily tři a to   Kristýna Piňosová  se sestrami Švíkovými. A jak to dopadlo? Starší Kateřina zvítězila, mladší Barbora skončila hned za ní druhá.

  Jak říkáme  ...


"Fandíme si navzájem a podporujeme se. Sestra  je můj nejbližší člověk, jsem ráda, že spolu můžeme probrat spoustu věcí i ty výsledky po závodě," řekla studentka denního studia UK v Praze Kateřina  Švíková novinářům. 

"Nevěřily jsme tomu asi dva dny, pořád jsme zkoumaly, jestli ve výsledcích nenastala nějaká změna. Jezdíme spolu dva roky a v našem plánu byla až olympiáda v Los Angeles. Ale všechno si tak nějak sedlo, že postupujeme už teď," uvedla členka Jachtklubu Toušeň Sára Tkadlecová, které můžeme rovněž držet palce na olympijské regatě, která  se ovšem v létě během olympijských  her v Paříži bude konat u moře v Marseille.

"V naší třídě tam budeme reprezentovat jedinou zemi, která nemá přístup k moři. Proto také přibližně 180 až 200 dnů v roce jsme v zahraničí, kde se připravujeme  v zahraničí, nejčastěji v chorvatském Zadaru. Do Marseille se i tak ještě dvakrát chceme vypravit na tréninkový kemp," dodala Zosia Burská.

"Pokud netrénujeme na vodě, chodíme často i do posilovny. Já ovládám kormidlo, Sára zase má na starosti hlavní plachtu. Vzájemná spolupráce je naprosto nutná, neboť závody jsou hodně náročné. Proto většinu času během jízdy stojíme či visíme, nu a proto posilujeme," popsala přípravu také studující jachtařka Zosia Burská.

Kateřina Švíková, která přiznala, že má ráda matematiku,  začínala na plachetnici, ale moc ji to nebavilo. Tak změnila plavidlo.

  Jak říkáme  ...


"Prkno sviští nad vodou rychlostí 40-50 kilometrů v hodině a to v českých podmínkách se opravdu připravovat nejde," uvedla surfařka Kateřina Švíková, kterou trénuje španělský trenér a tak česká olympionička tráví hodně času v Cádizu.

"Narodila jsem se v Praze, ale rodiče jsou z Polska a tak mám dvojí občanství. Dva roky jsem dokonce dříve reprezentovala Polsko, což byla dobrá zkušenost, jachtink je tam na lepší úrovni, protože mají moře," vysvětlila Zosia Burská, která má s partnerkou Sárou Tkadlecovou  za trenéra Chorvata.

Pokud by posádka jachtařek získala na pobřeží ve městě, kde se odehrává román Hrabě Monte Christo, nějakou  medaili a nevěděli jste, jak se vyslovuje křestní jméno studentky  FTVS UK Zosie Burské, tak v Yacht Clubu CERE v Praze při oslavě jejich úspěšně zvládnuté  kvalifikace na LOH ji většinou říkali "Zošo".

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz,  foto a koláž: Petr Skála)