Začátky fotbalu v Plzni

[ title]
Jak se začala psát historie plzeňského fotbalu, můžeme najít v dochovaných starých novinových zprávách. Podle nich se dne 11. listopadu 1894 v Plzni ustavil klub, který měl mimo jiné pěstovat kopanou. V restauraci „U Lušíků“ se toho dne zrodil Athletic Club Plzeň, předsedou byl zvolen František Vuršer.

Fotbalové hřiště s tribunami chtěli zřídit v Plzni už roku 1895. Dokládá to novinová zpráva z jara 1895: „Footballové družstvo v Plzni zařídí poručík Arthur Schmidt, známý champion v lawn-tennisu a běhoun (Praha-Brandýs). Družstvo bude internacionální a pouze pro zvané sportsmany. Též zřízeno bude rozsáhlé footballové hřiště s tribunami.“

Podle další zprávy byl Václav Rudl nápomocen při založení Football-Clubu v Plzni v dubnu 1899. Jak to s Football-Clubem dopadlo, jsme nezjistili.  Na konci července už ale došlo v Plzni ke sloučení tohoto klubu a dalších dvou tamních klubů, A. C. Plzeň, F. C. Plzeň a Klubu siláků Plzeň, v jediný Sportovní Klub Plzeň.  Jeho prvním předsedou byl dr. F. Sedláček, místopředsedou J. Traeger, jednatelem K. Schnepp, členy výboru E. Jílek, vytrvalec J. Volf, J. Schreiber a J. Kostinec.

Protože ovšem v samotné Plzni fotbalisté neměli soupeře, nezbylo, nežli pozvat družstvo z Prahy. K prvnímu fotbalovému zápasu v Plzni došlo 5. listopadu 1899, kdy B-mužstvo Slavie porazilo SK Plzeň 15:0.

Viktoria Plzeň - AC Sparta 1932
Viktoria Plzeň 1932

Na připojené fotografii je zachyceno ligové utkání AC Sparty s Viktorií Plzeň na podzim 1932, které skončilo nerozhodně 2:2. Na druhé fotografii brankář Sparty Němec odráží nebezpečný útok plzeňských.
   (kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)


135 let skoků na lyžích

135 let skoků na lyžích

5.4.2018 10:00:00

První oficiální závody ve skoku na lyžích se konaly poprvé před 135 lety. Na den 5. února 1883 vypsal Královský lyžařský klub v Kristiánii (nyní Oslo) skokanské závody na můstku Huseby Hiil, který ...