Badmintonisté Česka poprvé na prestižním Thomas Cupu v čínském městě Čcheng-tu!


Čeští badmintonisté mají již prakticky jistou účast na olympijských hrách. Muže badmintonisty ještě  čeká od 28. dubna 2024  premiérová účast na Thomas Cupu, tedy mistrovství světa týmů, které se pořádá v čínském Čcheng-tu, kde  budou Češi hrát ve skupině B s Japonskem, Tchaj-wanem a Německem. 

Pokud nevíte vůbec nic  o městě  Čcheng-tu (čínsky pchin-jinem Chéngdū a znaky vyjádřeno 成都) tak jen tak  pro zajímavost, město  má podle odhadů z roku 2020 dvakrát více obyvatel než celé Česko. Thomas Cup se tedy hraje ve dvacetimilionovém městě. 

S novinkami badmintonistů před sezónou byli seznámeni novináři na setkání s nimi v úterý 23. dubna 2024 v Praze.
  Jak říkám ...


"Je to velký milník pro celý český badmintonový svaz. Jedná se o historické výsledky. Kvalifikace na mistrovství světa družstev mužů tu nikdy nebyla a stejně tak i účast čtyř hráčů na jedněch olympijských hrách. Dosud byla největší účast maximálně dvou hráčů. Věřím, že tyto úspěchy přinesou větší popularitu našeho sportu, přitáhnou nové zájemce a badminton se stane fenoménem," řekl  novinářům předseda svazu Petr Martinec.

Účast v Paříži mají na dosah singlisté Jan Louda, Tereza Švábíková a deblisté Adam Mendrek s Ondřejem Králem. Z českých hráčů naposledy startovali pod pěti kruhy Petr Koukal a Kristína Gavnholt před osmi lety v Riu. Kvalifikační žebříček se uzavře 30. dubna 2024.


Muži budou bojovat v Čcheng-tu na Thomas Cupu pod vedením trenéra Oscara Martinéze. Do dějiště odletí ve středu 24. dubna 2024. Pokud to nevíte, tak mistrovství světa týmů se hraje od roku 1949 a je tak populární, že z něj televizní přenosy  vysílá  60 zemí. Účastní se ho 16 národů a potenciálně ho sleduje až 500 milionů lidí. Češi se na světový šampionát dostali po letošním vystoupení na mistrovství Evropy a pozdějším odřeknutí Francie a Nizozemska.

A jak to bude probíhat v dubnu v Číně ve městě, kde žije stejný počet obyvatel jako mají dvě Česka. Ve čtyřčlenné skupině B se Češi utkají s Japonskem, Tchaj-wanem a Německem.

  Jak říkáme ..."Je to trochu turnaj za odměnu. Musíme zůstat nohama na zemi. Už jen to, že tam jedeme a budeme mezi šestnácti nejlepšími na světě, je pro nás obrovská pocta. Tento turnaj si zahrajeme poprvé a troufnu si říct, že na dlouhou dobu naposledy. Bude to pro nás výjimečné," řekl novinářům  Jan Louda.

"Na takové akce samozřejmě patříme k outsiderům celého turnaje i naší skupiny. Největší šanci máme proti Německu. Každý z nás musí podat výkon na hranici svých možností, aby bylo možné pomýšlet na úspěch," podotkl Adam Mendrek.

Zápasy se hrají systémem tří singlů a dvou deblů. Češi začnou 28. dubna 2024 proti Japonsku, o den později vyzvou Tchaj-wan a 1. května 2024 se utkají s Německem. Dalšími účastníky jsou domácí Čína, Indie, Alžírsko, Malajsie, Jižní Korea, Kanada, Dánsko, Anglie, Austrálie, Indonésie, Thajsko a Hongkong. Ze čtyřčlenných skupin postoupí do čtvrtfinále vždy dva nejlepší.

  Jak říkám ..."Los je v kontextu všech zúčastněných týmů vlastně celkem příznivé. Německo  jsme měli ve skupině už na evropském šampionátu a prohru jim budeme chtít oplatit. Japonsko a Tchaj-wan jsou týmy, se kterými můžeme odehrát kvalitní zápasy. Hráči budou  bojovat, pokusí  se o dílčí úspěchy a pro všechny to bude úžasná zkušenost, ze které zejména mladší hráči mohou mnohé těžit," prohlásil trenér Martinéz.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím zprávy na webu czechbadminton.cz,  foto a koláž: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...