Věčná Slavia aneb historie slavného klubu na 138 stranách v červenobílém provedení

SK Slavia Praha slaví 130 let! Historii této ikony českého sportu ale zejména  fotbalu popsala  zkušená  autorská dvojice Vítězslav Houška a Pavel Procházka v knize určené zejména fanouškům  tohoto červenobílého klubu.  Jeden z dárků k tomuto velkému výročí přineslo Nakladatelství Olympia v podobě již šestého avšak aktualizované vydání nejznámější knihy o klubu, zasvěcenému červenobílým barvám „Věčná Slavia“, ozdobené o čerstvé vyprávění o 20. a 21. mistrovském titulu v covidových letech 2020 a 2021, či o významné  účasti v Lize mistrů v sezoně 2019/ 2020 a opětovnému postupu do čtvrtfinále Evropské ligy v ročníku 2020/2021 a pak i čtvrtfinále Evropské konferenční ligy 2021/2022. Publikace vyšla na konce roku 2022 v edici Vzděláním a sportem k sebevědomí.

Jak to všechno začalo…

Z dostupných pramenů se dá ověřit, že právě před 130 lety, dne 2. listopadu 1892, se konala v Kulichově domě na Karlově náměstí v Praze valná hromada tzv. Literárního a řečnického spolku Slavia, kde byl předložen návrh na zřízení cyklistického odboru. Ten byl všemi hlasy přítomných  schválen a nazván Akademický cyklistický odbor Slavia, zkratka ACOS. Za pouhé dva roky, v říjnu 1894, byl „Literární a řečnický spolek Slavia rozpuštěn z podezření z protistátní činnosti.

Naštěstí C. a K. Monarchie v květnu rok poté změnila názor a povolila ustavení Sportovního klubu Slavia. Zájem členů se kromě cyklistiky orientoval i na nový sport, který se především v Praze rychle rozšiřoval. A tak byl 21. ledna 1896 ustanoven na valné hromadě „footbalový odbor“. Dnes 25. března 1986 se pak uskutečnil první oficiální zápas na Císařské louce. Slávisté k němu nastoupili v červenobílých dresech, používaných dodnes, a vyhráli nad A.C.Praha 6:0.

Kniha je nabita zajímavostmi, historkami a fakty, bohatá rovněž fotopříloha včetně dobových záběrů a momentek

Na více jak třech stech stranách čeká zvědavého čtenáře šest částí s velkým množstvím kapitol, časově chronologicky seřazených. Od prvopočátků tohoto legendárního mančaftu z Letné až do současnosti. O zajímavém  textu  hovoří pár namátkou vybraných titulů kapitol:  Gól, který byl a nebyl, Hašlerova písnička o topolech, Letenská rivalita, Nejdražší hráč na Slávii či Káďa trucuje, Angličané a Skotové na Letné, Jak Bican dokopal, Slavia v Americe, Listopad 1989, Léčba Jarolímem, Obhajoba po 66 letech, Senzační cesta za titulem – cesta bez jediné prohry, nebo Liga mistrů snem, Trpišovský: „Může za to Tvrdík?“ či Po třech titulech v roce 2022 druhé místo…

Knihu Věčná Slavia pak uzavírají bloky Osobnosti se sešívaným srdcem a Z archivů fanoušků. Nechybí statistická příloha, ale také  seznam slávistických chorálů a není bez zajímavosti, že slova hymny kupříkladu složil Pavel Zuna, Zdeněk Borovec nebo František Ringo Čech, připomenutí si zaslouží i úžasný fotopřehled mistrovských týmů Slávie.


U příležitosti 130 let Slávie a nového vydání knihy Věčná Slavia – 130 let  nakladatelství Olympia uspořádalo ve čtvrtek 1. prosince 2022 v Praze slavnostní křest, který byl provedený  za účasti jednoho z autorů knihy, ale i dalších osobností české vědy, zábavy, fotbalu a vedení Slavie.

Při té příležitosti si přítomní účastníci zazpívali hymnu Slavie, kterou složil na křtu přítomný hudebník Karel Vágner.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)