Jak hrát tenis

[ title]
Rady našeho nejlepšího tenisty meziválečného období Jana Koželuha, vám přinášíme v následujícím článku:
„Jen málo tenistů si je vědomo, že dvouhra a čtyřhra jsou docela odlišnými hrami. Většina se domnívá, že oba druhy se hrají týmž způsobem a s týmž výsledkem a je přesvědčena, že úspěšná taktika v jedné hře osvědčí se stejně i v druhé. A přece nic nemůže být vzdálenější skutečnosti, než podobné názory. Single je hlavně hrou rychlosti, úderu a síly. Double hrou posiční, plnou fines, úskoků a subtilností. Je proto samozřejmé, že v obou hrách nemůže se osvědčovat táž taktika a tytéž údery, nýbrž že oboje musí být přizpůsobeno potřebě okamžiku.

Taktika singlová je poměrně jednoduchá. Je několik zásad, kterých třeba zachovávat při útoku, a ty jsou:
I. Prohánět soupeře, až se zlomí jeho fyzický odpor. K tomu je zapotřebí drivové hry od základní čáry, jež bude se v podstatě zakládat na drivech do obou rohů.
II. Drtivý útok. Ten vyžaduje rychlost, rychlost a zase rychlost. Dejte prudkou ránu zezadu nebo dobře umístěte míč a jděte za ním k síti, a vraťte následující míč volleyem nebo umrtvěte jej smashem. To je nejúčinnější metoda, daří-li se hráči všechny údery a dává-li soupeř k nim příležitost. Je třeba mít na zřeteli, že byste se mohli stát obětí plánu číslo I., kdyby soupeř odolal Vašemu útoku,
III. Rozvraťte a zlomte soupeřovu hru. To je nejužitečnější způsob taktiky a vyžaduje nejvyššího umění, poněvadž předpokládá kombinaci, ovládání rychlosti i mistrovství ve falších, i prudkosti, což je dáno jen málokterému z hráčů. To je moderní hra celocourtová, tedy hra vzadu i u sítě, hra míčů přímých i falšovaných, po dopadu i přímo ve vzduchu. Tato hra přibližuje se také nejvíce taktice doublové.

Tam, kde rychlost vyhrává v singlu, musí v doublu vyhrávat umísťování míče, jež to je méně a ani zdaleka tak vhodných příležitostí k útoku, poněvadž hřiště nekryje jeden, ale dva hráči.

V singlu, zpravidla aspoň, naskytne se příležitost k útoku již při první nebo druhé ráně. V double však zřídka možno přejít k útoku dříve, než po ráně třetí či čtvrté. V singlu se naskytuje příležitost k útoku sama, kdežto v doublu je třeba napřed vyprovokovat soupeře z pozice přesným umístěním míče, než se naskytne příležitost k útočné ráně.

V singlu, s výjimkou případů, kdy hráč jde za svým servisem k síti, má být servírovaný míč vrácen vysoko a daleko, leda, že se jedná o získání bodu rázem. V doublu, když servírující i spoluhráč jsou u sítě, vracení servisu i následující rány musí být krátké, nízké a obyčejně měkké, aby se neposkytla soupeři možnost získati bod volleyem sehraným se shora dolů. V singlu má být drive plochý a rychlý, v doublu má být silně falšován kupředu (liftován), aby rychle šel k zemi, a nemá mít přílišnou prudkost, leč by šlo o získání bodu rázem.

V singlu lze se často pokusit o získání bodů hned ze servisu, ale v doublu první vracení míče servírovaného má být hráno vždy tak, aby míč byl udržen ve hře.

Backhandhalf volley — úder ihned po odrazu od země, zcela blízko při zemi
Forehand drive —  míč od země mocně udeřený přední stranou pálky
Smash — braní míče ze vzduchu

Jinými slovy, při double bývá často o ránu více než v singlu a často o mnoho ran. Single je v podstatě bitvou od základní čáry s „nájezdy“ k síti. Double je bitvou sítě s baselinou a obranou ze vzduchu.
V singlu není nutno jít k síti, leč se naskytne příležitost sama, postoupit vpřed s malým risikem. V doublu však je nutno odvážit se všeho, abyste se dostali k síti co nejdříve. Jedním z důvodů, proč vyžaduje čtyřhra tolik dokonalosti a jemnosti, je skutečnost, že nutno uhodnout dva záměry soupeřů a nejen jeden.

Všeobecně je rozšířené mínění, že nejlepším doublovým párem je dvojice mužů stejně silných, téhož typu hry, kteří hrají na stejně velikých částech courtů, krátce každý na jedné polovině, Přejde-li jeden z hráčů do poloviny spoluhráčovy, představa o dokonalé dvojici je porušena a pár není sehrán. A přece není nic směšnějšího nad tuto teorii. Pozorujete-li všechny nejlepší světové páry, vidíte, že oba hráči hrají vždy po celém hřišti, při čemž cena jejich souhry je dána docílenými výsledky. Čtyřhra je vždy hra, v níž jde o vítězství a ne o vymýšlení teoretického rozdělení souhry na plochu courtu. Nerozhoduje proto, který z obou hráčů získá rozhodným úderem bod, nýbrž že tento bod udělá. Zločinem ovšem je, při přebírání (kradení) míčů spoluhráči nedodělat bod. Když však se míč již krade a není možno bod udělat, je třeba aspoň dokončit úder.

Dle uvedeného má hrát ideální pár čtyřhru asi takto: Každý z obou hráčů musí mít schopnost bránit i dobýt bodů. V daném okamžiku jeden z hráčů může a má být v obraně a pokusit se, aby připravil svému spoluhráči pozici k dobytí bodu. Vidí-li jeden z hráčů možnost k rozhodujícímu úderu, byť by jej musel zahrát i na polovině spoluhráče, když spoluhráč nemá možnost dostihnout míče, aby udělal bod pak nutno oné možnosti použít, jít po míči a zahrát jej sám.

Klíčem k úspěchu pak ve čtyřhře je trpělivost a souhra. Proto také nemá smyslu pokoušet se hrát s hráčem — partnerem, v něhož nemáme důvěru neb s nímž hrajeme neradi“.

Nu že, tenisté a tenistky, co na tyto rady říkáte? Jsou staré sice devadesát let, ale za zamyšlení určitě stojí.
                                                                                                                         
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)


Fotbal v blátě

Fotbal v blátě

6.10.2018 10:00:00

Na světě asi není nikdy nic nového. V Anglii, zemi sportu, před devadesáti lety v roce 1928, hráli „fotbal v blátě“. Fotbal v blátě Na obrázku vidíme, že způsob hry poskytoval ...

Letecký rekord Apolla z roku 1930

Letecký rekord Apolla z roku 1930

23.8.2018 16:11:54

Apollo Souček (1897 - 1955) se narodil v Lamontu v Oklahomě. Byl synem Jana Součka, který se narodil v Ovčárech v Čechách, ale emigroval v sedmi letech se svou rodinou do Spojených států. V let...

Vodní záchranář

Vodní záchranář

26.7.2018 10:00:00

Tak bychom asi dnes nazvali mistra Rouska. Josef Rousek (1872 – 1942) byl pražský švec, který měl krámek na Kampě, přímo pod Karlovým mostem. V domě, kam se nastěhoval v roce 1898, byl zároveň dom...

Klusácké závody na Letné

Klusácké závody na Letné

14.7.2018 10:00:00

Před téměř sto lety se nechodilo na koňské závody jen do Chuchle, ale také na stadion na Letné. Dostihové závodiště Velká Chuchle bylo otevřeno 28. září 1906, ale na Letné kde byla vybudována prvn...

Box žen

Box žen

11.7.2018 10:56:53

Box patří mezi velmi staré sporty. Jako každý sport se postupně vyvíjel a zaváděla se pro něj pravidla. V roce 1867 byla publikována Queensberryho pravidla, kde se rukavice stávají nedílnou součás...