Řádný bandyhokejový zápas se u nás hrál na Tři krále roku 1901


Jako první řádný bandyhokejový zápas u nás je uváděno střetnutí, které se hrálo na Tři krále roku 1901 na cyklistické závodní dráze v Bubnech. Vybojovaly ho za řízení MUC Viléma Heinze, pozdějšího vynikajícího sportovního redaktora, k jehož uctění byl založen známý Heinzův memoriál motocyklistů, Slavia a Bruslařský závodní klub.

Historie nám dochovala i sestavy obou družstev:
Slavia — brankář Presler, obránci Kryž a Klecanda, záložník Semanský, útočníci Kindl, Stáňa a Moučka.
BZK, — brankář Víšek, obránci Rychlík a Strakatý, záložník Kožich, útočníci Potůček, Maršner a Červený.
Památný boj vyhrála Slavia 11:4.

Slavia byla v začátcích hokeje u nás hlavním favoritem a vysoko porážela své soupeře.  V následujícím měsíci roku 1901 se hráči Slavie (fotbalisté) vydali na první zahraniční zájezd v naší hokejové historii do Vídně. Nad klubem Wiener Training Eisklub tehdy vyhráli vysoko 17:3.

Bandyhokej se hrál se zahnutými holemi a gumovým, nebo koženým míčkem. Tento sport se u nás začal dosti rychle rozvíjet. Mezi těmi prvními kluby, které začaly v Praze bandy  hokej hrát to byly Slavia, SK Smíchov, I.ČLTK na Štvanici, LT Cercle na Letné, HC Střelecký ostrov, Bruslařský závodní klub a AC Sparta.

Až o řadu let později se u nás začal hrát „kanadský hokej“ s gumovým pukem a rovnými hokejkami.

První zprávy o hře, která se hraje se zahnutými holemi a s míčkem, jsou již ze starověku. Moderní forma bandyhokeje se rozšířila v Anglii v 18. století. První oficiální zápas odehrályale dva anglické kluby až v roku 1875. Oficiální pravidla byla schválená v Anglii v roku 1891 po vzniku národního svazu bandy hokeje. Z Anglie se hra rozšířila do dalších zemí Evropy, hlavně Švédska, Irska, Holandska, Ruska a ostatních skandinávských zemí.  

Zprávy o tom, kdy se tento sport dostal k nám, jsou kusé. Nejstarší zprávy o sportu provozovaném na ledě, zvaném hokej (hockey), pocházejí z přelomu osmdesátých a devadesátých let 19. století. O novém sportu referoval časopis Sportovní obzor roku 1894 (č. 11 a 12) v článku s názvem „Míč ledový čili hockey". V něm se uvádí, že se nejedná o úplnou novinku, protože tento sport se již v minulosti v Praze objevil, a to jak na řece, tak i na kluzišti u vojenské plovárny. Podle tvrzení jednoho z nejstarších průkopníků hokeje Josefa Grusse se hokej v Praze hrál již roku 1888.

Časopis Sport a hry z roku 1912 vzpomíná, že počátky tohoto sportu jsou spojeny s rokem 1890. Všichni se však shodli na tom, že to byl J.Rossler-Ořovský, který stál u počátků hokeje, když do Prahy přivezl z Paříže potřebné hokejové hole a míčky. Ve zmíněném článku Sportovního obzoru se dále praví, že nový zimní sport začal pěstovat Bruslařský závodní klub a že proti sobě mohou hrát tří- až jedenáctičlenná mužstva. Mohlo se hrát buď fotbalovým míčem, do něhož se kopalo bruslí, nebo menším plněným míčem, poháněným po ledě rovnými nebo zahnutými holemi, anebo tenisovým míčkem, odpalovaným údery zahnutou holí s cílem dopravit míč do soupeřovy branky. Redakce časopisu slibovala, že na požádání sdělí každému zájemci pravidla hry, a připomínala, že hráči musí být dobrými bruslaři.


O rok později týž časopis přinesl jakýsi výtah z pravidel, podepsaný šifrou JR, kterou používal J. Rossler-Ořovský. Časopis pak dále informoval o cvičných zápasech, které v Praze organizoval Bruslařský závodní klub, i o skutečnosti, že sport se začal rozšiřovat do jiných českých měst. Roku 1896 založená Česká atletická amatérská unie vydala v témže roce tiskem první kompletní hokejová pravidla.

Dosti přesná hokejová pravidla otiskl roku 1900 časopis Cyklista. Sport je v nich nazýván bandy hokejem a podle těchto pravidel se pak hrála všechna další utkání. Bandy hokeji se dařilo nejen v bruslařských klubech a spolcích, ale i v jiných klubech, například fotbalových nebo tenisových. U nás po krátkém váhání sebrzy začal bandy hokej těšit velké oblibě, zvláště pak, když se ho ujali rychlobruslaři bratři Potůčkové z Bruslařského závodního klubu, sportovci ze Slavie a další.

(kp, sportovnilisty.cz, foto arch.)



Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...

Jiří Daler - olympijský vítěz

13.8.2021 10:47:21

Na letních olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu získal zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivců, historicky první pro československou cyklistiku. Na dalších letních olympijských hrách v ro...