Veslaři Dukly opět budou závodit na Primátorkách. Ve 110. ročníku bude osma Dukly favoritem


Veslaři pražské Dukly se po dvou letech opět vracejí na start Primátorek. Stalo se tak poté, kdy  ustanovení uplatňované v předchozích dvou letech spočívající v omezení  zástupců resortních sportovních center Dukly a Olympu, kteří se nemohli účastnit nejslavnějšího českého závodu, nyní  organizátoři zrušili. Proto bude  hlavním favoritem víkendového 110. ročníku veslařské regaty posádka Dukly vedená strokem Lukášem Helešicem.

O novinkách před 110. ročníkem Primátorek se hovořilo na setkání organizátorů veslařských závodů s novináři v úterý 30. května 2023 v Praze.Jak říkám...

"Jsem rád, že se Dukla vrací na start a zrušil se paskvil, který tady byl. Dukla vždy na Primátorkách jezdila, když existovala. Konečně opět můžeme závodit. Jsme parta a jednou ročně si můžeme sednout společně do osmy," vysvětlil  Jakub Podrazil.

"Barbora Podrazilová startující za akademickou osmu České zemědělské univerzity je má sestřenice. V českém veslování je toto jméno velmi časté," vysvětlil Jakub Podrazil vztah k závodnici stejného jména.

Český reprezentant měl být původně také členem elitní posádky, ale ze zdravotních důvodů  bude v lodi chybět.

Veslaři Dukly, jak už víte,  v minulých dvou letech nemohli na Primátorkách startovat v dresu armádního klubu a tak hájili  barvy svých mateřských klubů. V roce 2021 tak například ve vítězné posádce Slavie sedělo dokonce  šest zástupců Dukly. Loni se ale prakticky všichni elitní veslaři v červnu soustředili na přípravu na mistrovství světa v Račicích a Primátorky na jiných neabsolvovali.

Jak říkáme...

"Bylo smutné, když někteří vynikající veslaři při Primátorkách jen stáli na břehu. Proto jsme se rozhodli, že je vrátíme do závodu. Nejen veslaře Dukly, ale i ženy z Olympu," uvedl předseda ČVK Praha Josef Blecha, jehož klub  ČVK je letos hlavním pořadatelem závodu."Jsem rád, že se vše vrátilo do původních kolejí a Dukla na Primátorkách nasadí dokonce tři osmy, i když jen jedna je takzvaně čistá," dodal ředitel závodu Petr Blecha, jenž v minulosti v Dukle závodil i trénoval.

"Pro mě jsou Primátorky udržovaní tradice. Budu startovat ve třech disciplínách, na skifu, v závodě univerzitních osem na lodi České zemědělské univerzity a v závodě veteránských osmiveslic za Salvii, ale už ne v hlavní kategorii osmiveslic žen na osmě Slavie.  Holek je v klubu dost, takže jsem se tam nechtěla tlačit. Veteránkám ale jedna chyběla, takže jsem je doplnila," řekla  Lenka  Lukešová, která je ve startovacích listinách uvedena ještě jako Antošová i když v říjnu 2022 po svatbě změnila jméno.

Nejtradičnější veslařský závod v Česku 110. ročník Primátorek  proběhne 2. – 4. června 2023. Páteční 2. června 2023 program bude patřit závodům  univerzitních osem, ale i středoškolských čtyřek  a závody vyvrcholí tradičně v neděli 4. června 2023 v poledne, závodem osem mužů. Ten nedělní program bude přenášet tradičně Česká televize.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)