Vedení Národní sportovní agentury navrhlo odměny za olympijské mediale z Pekingu 2022

Vedení Národní sportovní agentury v pátek 28. ledna 2022  navrhlo kompletní odměny sportovcům, kteří na letošních olympijských a paralympijských v Pekingu získají medaile. Odměny zůstávají stejné jako při loňských hrách v Tokiu, nejvyšší nárůst oproti posledním zimním hrám pocítí v případě vítězství hokejisté. Definitivní potvrzení výše bude možné po schválení státního rozpočtu.

Vedení Národní sportovní agentury navrhlo pro olympijské a paralympijské vítěze 2,4 milionu Kč, 1,8 milionu připadne olympionikům za zisk stříbrné medaile a 1,2 obdrží bronzoví medailisté.

Jak říkám ...

„Medailisté z olympiády a paralympiády vždy zpropagují Českou republiku v médiích po celém světě, to žádná marketingová nebo PR kampaň nedokáže. Proto si zaslouží za jejich úsilí a práci od státu důstojnou odměnu,“ okomentoval  odměny medailistům předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, o kterých však z důvodu  rozpočtového provizoria bude moci Národní sportovní agentura definitivně rozhodnout až po schválení státního rozpočtu, což bude s nejvyšší pravděpodobností až po skončení olympijských her.

„Nemůžeme rozhodovat o financích, když nemáme žádné přidělené a jsme v rozpočtovém provizoriu. Na druhou stranu mi nepřijde fér, aby se reprezentanti dozvěděli o výši odměny až po skončení her. Vycházíme z toho, že by se rozpočet Národní sportovní agentury měl pohybovat v obdobné výši jako loňský rok a pokud tak bude schválen, ihned výši odměn definitivně potvrdíme,“ vysvětlil současnou situaci Filip Neusser.

Národní sportovní agentura pokračuje ve strategii financování z loňských her v Tokiu, kdy došlo ke sjednocení odměn pro olympioniky a paralympioniky.

Jak říkám ...

„Paralympionici reprezentují naši zemi stejně dobře jako olympionici, proto si dle našeho názoru jednoznačně zaslouží odměny ve stejné výši. Je to jednoznačný vzkaz sportovnímu prostředí, že přistupujeme ke všem sportovcům stejně,“ vysvětlila  místopředsedkyně Národní sportovní agentury Markéta Kabourková.

Za výsledkově velmi vydařené Letní olympijské hry v Tokiu 2021 vyplatila Národní sportovní agentura 21 olympionikům a paralympionikům celkově 36,345 milionů korun. Jednotliví medailisté ze Zimních olympijských her v Pekingu si oproti Pchjongjangu polepší, zejména v případě zisku bronzové a stříbrné medaile. Nejvyšší nárůst v celkové odměně je připraven pro hokejisty a hokejistky, kteří za vítězství získají jako tým o 3,5 milionů korun více, než bylo schváleno v případě úspěchu na posledních zimních hrách v Pchjongjangu 2018.


(Petr Skála podle tiskové zprávy Národní sportovní agentury, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)