Šesté kolo GP v enduru hostilo Portugalsko

Šestý, předposlední podnik Enduro GP WORLD CHAMPIONSHIP 2023 hostil pořadatel Usprigozus Grupo TT de Vilarandelo Valpaços na severu Portugalska. Opět se jednalo o náročnou prověrku zdatnosti všech jezdců startujících v seriálu GP enduro, a i když měla kategorie Open některé úseky na přejezdech vynechané, museli si jezdci i v této kategorii sáhnou mnohdy na dno svých sil i přes to, že jeli opět o jedno kolo méně, než kategorie GP. Náročnost tohoto podniku navíc ještě ztěžovaly vysoké teploty (35 stupňů ve stínu), které v tuto dobu v Portugalsku panují.

I tak jezdci KBS Teamu v náročné soutěži opět důstojně reprezentovali a bodovali, navzdory pádům, do hodnocení letošního seriálu. Ve třídě Open 2t pak kromě jezdců KBS startoval i Jiří Hádek z Jarsen Teamu.

Pořadatel připravil pro světovou špičku endura třídy GP i třídy Open náročný necelých 50 km dlouhý okruh převážně s kamenito-písčitým podkladem, který jezdci GP absolvovali tři a půl krát. Kromě pátečního prologu započítávaného do sobotní etapy čekaly na jezdce v každém kole tři měřené testy (extrém, enduro a kros test), v posledním zkráceném půl kole pak ještě enduro a kros test. Celkem pak skoro sedm a půl hodiny v sedle motorky v náročném terénu, za vysokých teplot v sobotu i neděli. A v servisních časových kontrolách, které byly vždy cca po jedné hodině jízdy, najeto na servis moto a občerstvení něco kole pěti až osmi minut.V sobotní etapě jezdci KBS Teamu od prvního kola zajížděli na měřených testech časy, které je řadily mezi top ten jezdce letošní sezony ve svých třídách. Kryštof Kouble figuroval od startu na 7. místě ve třídě GP-E2, Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 zajel v prologu šestý nejrychlejší čas této třídy, pak to bylo průběžně na testech mezi 8. - 10. místem. Ve třídě Open 4S bojoval o pódiové umístění opět Jakub Hroneš.

Sobotní etapu dokončil Kryštof Kouble na 7. místě a bral cenných devět bodů do hodnocení seriálu. Matěj Škuta obsadil nakonec 10. místo ve třídě Junior2. Jakub Hroneš ve třídě Open 4s v náročném terénu nakonec vybojoval skvělé 3. místo a tím cenné body do hodnocení seriálu. Jiří Hádek pak přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

Do nedělní etapy se startovalo opět za slunečného a od rána teplého počasí. Na jezdce čekalo opět to samé co v sobotu, v kategorii GP tři a půl kola, jedenáct měřených testů. Kategorie Open pak o kolo méně.

Kryštof Kouble figuroval od startu opět průběžně střídavě na 7. - 8. místě ve třídě GP-E2. Byla znát už únava, ale i tak Kryštof bojoval o co nejlepší umístění. Bohužel přišly dva nepříjemné pády ve vysoké rychlosti na měřených testech, které bolely, ale nakonec se bojovností podařilo obhájit sobotní 7. místo. Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 rozjel nedělní etapu podstatně zlepšeným výkonem a skvělým pátým časem na prvním extrém testu. Ve třetím kole pak ještě tento čas na extrém testu o jednu pozici vylepšil. Zlepšeným výkonem oproti sobotě z toho pak bylo konečné 8. místo a tím tak velmi cenné body do průběžného hodnocení seriálu. Jakub Hroneš po zlepšeném výkonu oproti sobotní etapě v náročném terénu dokázal vyhrát absolutně třídu Open a bral tak cenné body za 1. místo i ve třídě Open 4s. Jiří Hádek opět přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2023 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po šesti odjetých podnicích ze sedmi na 8. místě a Matěj Škuta pak ve třídě GP-Junior2 na 7. místě. Třídu Open-2s  vede Jiří Hádek a Robert Friedrich (i když v Portugalsku nestartoval) je na 3. místě. Ve třídě Open-4s je v průběžném hodnocení Jakub Hroneš na 3. místě.

Poslední podnik letošní sezony, který se jede 6. -  8. října, se uskuteční na jihu Portugalska ve městě Santiago do Cacém.


Další info, foto, video a rozhovory naleznete zde.


(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj: Ladislav Krupička, foto: archiv KS Unhošť)