Ragbisté Česka zaslouženě vyhráli nad Chorvatskem 48:22 a jsou v čele tabulky II. divize ME označené jako Trophy

Čeští ragbisté přesně sedm dnů po úvodní porážce ve Švédsku zvítězili ve druhém vystoupení skupiny Trophy mistrovství Evropy v domácím prostředí nad Chorvatskem rozdílem 26 bodů a tří pětek 48:22. Na umělém  trávníku, který je položený uprostřed plochodrážního oválu na pražské Markétě,  dokázal český tým  položit celkem sedm pětek, z toho pět v prvním poločase, po kterém  domácí hráči vedli v poměru 36:7.

Zatímco v prvním soutěžním utkání ve Stockholmu Česko jen marně dotahovalo náskok soupeře, nyní tentokrát v Praze samo už ve třetí minutě otevřelo skore a už po 22 minutách vedlo 31:0 po pětkách položených Vojtěchem Vomáčkou, Patrikem Pavlíkem, Samuelem  Dupuyem i kapitánem  Danem Hoškem a po Cimprichových kopech následných po pětkách a po jednom trestném kopu je vedli. Vždyť až teprve krátce před půlhodinou hry se poprvé prosadili i Chorvaté, ale protože do půle ještě skóroval pravnuk zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta Kryštof, který položil pětku a po ní následný kopem Martin Cimprich jen orazítkoval tyč, vedli Češi v poločase o 29 bodů.

Ve druhém poločase už tak snadno skóre na straně domácího celku nenaskakovalo. Češi hráli proti sluníčku a byli to naopak hosté, kteří zařídili, že se hrálo více na straně českých ragbistů. I tak Adam Koblic s míčem v ruce přeběhl téměř celé hřiště, aby jej položil do chorvatského brankoviště  a svoji druhou pětku přidal také  Kryštof Kohout. Proto dění ve druhém poločase, i když jej vyhráli Chorvaté na pětky 3:2 a na body 15:12, nezabránilo zasloužené výhře Česka nad Chorvatskem.

Kuriozity:

Na den přesně před padesáti lety 4. listopadu 1973 to bylo naposled, kdy českoslovenští ragbisté  neprohráli s elitou! Proto také Ceskeragby.cz připomenulo onu padesátiletou plichtu 3:3 z italského Roviga.

Není bez zajímavosti, že mezi diváky byl k vidění i prezident jiné národní ragbyové federace než tuzemské případně chorvatské, na Markétu zavítal i prezident  Slovenského svazu rugby Eduard Krützner junior. Kuriozní na tom je, že nebyl na utkání osobně pozvaný Českou rugbyovou unií, ale přišel jako doprovod prezidenta RC Sparty Praha Miloše Slušeho, který na utkání obdržel dvě VIP vstupenky a ten také trenéra Sparty, který je tím šéfem slovenských ragbistů, vzal sebou, aby viděl, jak hrají v reprezentačním týmu Česka jeho svěřenci ze Sparty Praha.

V aktuální tabulce vedou čeští ragbisté o bod i když vyhráli jen jedno utkání stejně jako ostatní čtyři týmy. Důvodem jednobodového vedení je skutečnost, že Česko v utkání s Chorvatskem získalo jeden bonusový bod navíc za to, že duel  skončil rozdílem tři a více položených pětek., což se ve čtyřech odehraných utkáních povedlo jen českým ragbistům.

Tento článek je stopadesátý, který byl vydaný v tomto roce 2023, což dokazuje, jakou intenzitou Ceskeragby.cz chrlí informace o ragby. Připomínáme, že web Ceskeragby.cz vznikl jako doprovodné médium pro stejně nazvaný televizní magazín připravovaný stejnou skupinou tvůrců od roku 2008.
Nyní, kdy se před lety televizního magazínu ceskeragby.cz v době kovidového omezení  zmocnila skupina tvůrců v jiném složení, nemá web ceskeragby.cz s televizním pořadem už nic společného.

K neobvyklé situaci došlo na začátku utkání Česko - Chorvatsko, kdy obě reprezentace nastoupily k hymnám zády k hlavní tribuně zaplněné několika stovkami diváků a hleděli sice do televizních kamer, ale jen jednotlivcům, kteří se na východní tribuně nacházeli. Protože na stadionu Na Markétě nejsou žádné stožáry, tak ani nemohly vlát v dějišti oficiálního a navíc soutěžního mezistátního utkání, vlajky obou soupeřů.

Praha  4. listopadu 2023

Ragby

Mistrovství Evropy ...  utkání skupiny Trophy

Česko - Chorvatsko 48:22 (36:7)

Pětky: 7:4 *  Trestné kopy: 1:0  *  Kopy po pětce:  5:1

Body: Cimprich 13, Kohout 10, Vomáčka, Pavlík, Dupuy, Hošek a Koblic po 5 - Jurišič 12, Vlajčevič a Vraneševič po 5 *  Rozhodčí:  Adrian PAWLIK, Mieszko LECH a Tomek STEPIEN (všichni Polsko) *