Před patnácti lety Jakub Vymazal v Údolí mamutů při závodech v autokrosu přežil bouračku a nyní závody organizuje


Přerov se stane ve dnech 20. a 21. srpna 2022 hlavním městem evropského autokrosu. Hovořilo se o tom na setkání s novináři 16. srpna 2022 v Praze v budově Autoklubu České republiky.Hlavní organizátor MORKUS MORAVA FIA Mistrovství Evropy v autokrosu Jakub Vymazal je současně i předseda AUTO KLUBU PŘEROV-město.

Tomuto druhu motorismu se sám věnuje 23 let. Před patnácti lety na konci léta se mu stala při závodech nehoda, při které svůj závodní vůz převrátil.

Jak říkám ...

„To by nebylo to nejhorší, kdyby do mne nenarazil závodník, který jel za mnou. Když  mne  záchranáři vytáhli, cítil jsem bolest po celém těle.  Pak jsem několik dnů byl na JIPce  a následně  tři měsíce v nemocnici. V nohách jsem  měl už ani nevím kolik šroubů a už jsem se loučil s tím, že budu vůbec chodit. Stalo se mi to zrovna pár dnů, než jsem měl nastoupit do prvního ročníku gymnázia. Střední školu jsem začal studovat skoro až před koncem roku," zavzpomínal třicetiletý Jakub Vymazal na havárii, která rozhodla o tom, že už místem bydliště Brňák nezávodí, ale stal se významným motoristickým činovníkem ve městě, kde v Údolí mamutů přežil bouračku.

„Jezdil jsem autokros už od sedmi let a ta havárie se mi stala v patnácti. I tak jsem se o autokros dál zajímal i když ne už jako jezdec. A když se v roce 2017  vyměnilo v Přerově vedení Auto klubu, tak ti noví činovníci mne přesvědčilii, abych ten klub vedl. Řekl jsem jim, že to na jeden rok vezmu, ale pak se toho událo tolik, že  letos už to bude pátý rok, co jsem předsedou. Přitom udržet při životě motoristický sport zejména v posledních třech letech je skutečně jen pro odvážné se zázemím rodinné firmy, ve které pracuji a rodina motorismu významně pomáhá přežít. Navíc se tu sešly   najednou všechny možné pohromy jako je Covid, raketově předražené energie, pohonné hmoty a k tomu ještě byly sníženy dotace pro sport," dodal Jakub Vymazal, který  se snaží i tak v Údolí mamutů nabídnout zábavu co nejširšímu spektru diváků i  pro letošní evropský podnik ME.

„Bude opravdový nabitý. Rychlým výčtem a jedním dechem by se dalo říct: našlapaný motoristický víkend plný napínavých soubojů a dechberoucích situací na závodní trati i mimo ni. Letos jsme se zaměřili i do vzduchu a brutální akrobatický projev přiletí ukázat Martin Šonka, na závodní trati zase bude zářit opravdová motoristická persona Tomáš Enge, na podiu Jumping Drums, za mikrofonem komentátorská legenda Martin Straka, do toho lety vrtulníky, dětská autokrosová akademie, autogramiáda, žhavé umbrella girls, skákací hrady, fan zóna s výstavou historických exemplářů a trenažéry. Věřím, že diváci nebudou vědět, co dříve. Připravujeme pro ně také nový fanshop, limitované edice kelímků. Doufám, že diváci dorazí v hojném počtu, ať ty naše borce pořádně ženou co nejvíce kupředu, ať české vlajky vlají na stupních nejvyšších. Sledujte náš facebook události, kde budeme přidávat aktuální informace a naše webové stránky www.ak-prerov.cz,“ slibuje divákům parádní zážitky předseda AUTO KLUBU PŘEROV-město.
Další zajímavosti o závodech v  Údolí mamutů ...
Závody Mistrovství republiky v autokrosu v CROSS Areně Přerov sahají do dlouhé historie. Po řadě let závodů Mistrovství republiky se v roce 1998 jel v Přerově první závod Mistrovství Evropy v autokrosu, ta se této trati jezdí dodnes. Aktuálně se trať pyšní jedním NEJ a to největší převýšení v šampionátu.

Závodní trať má délku 1000 m, v nejužším místě je široká 18 metrů a v nejširším místě je široká 20 metrů. Závodní trať má celkem 7 zatáček, 5 doleva a 2 doprava. Povrch trati je jílovitý.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála podle webu autoklub.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)