Osmiveslice Univerzity Karlovy v obou veslařských kategoriích vyhrály Univerzitní osmy

Dvanáctý ročník Univerzitních osem nebyl vzhledem k číslu ročníku vůbec tuctovým, i když při nich kralovaly obě posádky nejstarší české univerzity. Třeba ženy  Univerzity Karlovy z posádky 1 za sebou nechaly na kilometrové trati loď  společenství ČZU a VK Slavia Děčín, dále i své dvě sesterské posádky. Nu a mužské finále to byla jiná káva. Závod byl vyrovnanější a napínavý až do posledních metrů. Nakonec si ale výhru zajistila posádka UK, která si udržela, třebaže jen malý náskok před osmou ČVUT i před třetím  společenstvím ČZU a ČVK Praha.  Univerzita Karlova tak slavila velký úspěch ve dvou kategoriích, ale také  za jeden vítězný závod dostal každý veslař a veslařka posádky  dvě medaile. Jak k tomu došlo?  Obě vítězné posádky totiž vedle 12. ročníku Univerzitních osem zároveň získaly titul akademických mistrů Česka a mohou se těšit na účast na letošním akademickém mistrovství Evropy, které se bude konat v tureckém Istanbulu od 7. do 9. září 2022.

„Myslím si, že můžeme považovat 12. ročník tohoto závodu za úspěšný. Jelo  symbolicky celkem 12 posádek, z toho 11 plně akademických. To byl vlastně cíl této akce. Aby do posádek usedali studenti, pro které budou Univerzitní osmy na náplavce opravdovým vrcholem. V budoucnu se chceme snažit dostat veslování ještě víc mezi studenty a poskládat posádky třeba i z veslařů, kteří začali veslovat až na vysoké škole,“ hodnotil na webu osmy.cz 12. ročník ředitel závodu Jan Hájek.

Ve startovním poli bylo vidět  úspěšné a nadějné veslaře na mezinárodní úrovni. Vítězná osma žen byla například složena výhradně z reprezentantek Česka. Do vítězné lodi zasedly třeba jinak ve dvojskifu spolu závodící Eliška Podrazilová a Anna Šantrůčková, jinak dříve  juniorské mistryně světa. Jiné  členky posádky také  patří k české špičce. S druhým místem se musela smířit Česká zemědělská univerzita včetně její hvězdy Lenky Antošové, trojnásobné šampionky Primátorek na skifu a mistryně Evropy z roku 2017 na dvojskifu a za rok 2021 druhé nejlepší sportovkyně studující univerzitu na kraji města v Praze v Suchdole.

Mezi muži se za vítěznou osmu představil třeba Vilém Pachman, bývalý juniorský mistr Evropy ve čtyřce bez kormidelníka či Tomáš Zobal veslující v posádce ČVUT, který má někde doma medaili za stejný titul. Konkurence tak byla velká a výkonnost jednotlivých veslařů byla na vodě vidět.

Při prvním červnovém  pátečním odpoledni na náplavce bylo vidět i několik desítek diváků, kteří měli radost z výsledků  závodníků z jednotlivých univerzit a vítali je, když přiveslovali se svými  loděmi k molu, aby poté převzali medaile, diplom a krabice s plnými pivními láhvemi z pivovaru, který je  v dohledu náplavky.

Protože vítězné posádky se při univerzitních závodech zatím do vod vltavských neházejí natož,  aby  někdo mínil  vykoupat ve Vltavě samotnou  rektorku Univerzity Karlovy, která se radovala se svými vítěznými studenty ve funkci poprvé, nebylo už po odplutí lodí do loděnic co fotografovat.

„Na vítězství veslařů a veslařek nemám žádný podíl. Ale raduji se s nimi a chci upozornit na důležitou skutečnost, že posádky lodí byly složeny ze studentů z mnoha různých fakult. Sama jsem nikdy neveslovala, ale ráda sportuji, v létě ráda plavu a v zimě lyžuji," řekla pro SportovníListy.cz rektorka UK Praha Milena Králičková

Dvanácté Univerzitní osmy byly jen  předkrmem pro hlavní víkendový program, který pokračuje  na stejném místě, kterým jsou 109. ČEZ Primátorky.

Sobota 4. června 2022 přinese od 8:30 hodin rozjížďky a odpoledne pak semifinálové jízdy všech kategorií včetně finálových klání kategorie Masters, tedy veteránů. Počasí je očekáváno  znovu krásné a doprovodný program je opravdu bohatý, tak neváhejte přesednout z lodi univerzitní na tu primátorskou a dorazte k Vltavě za těmi víkendovými zážitky  s veslováním.