Sparta se prokličkovala do play off přes držitele prezidentského poháru 2019 Sparta - Liberec 5:2

Hokejisté Sparty Praha během posledních dnů učinili zvrat ve svých výkonech na domácím ledě. Po nedávné domácí výhře nad Litvínovem,  kterému Pražané nadělili pět branek, stejný počet pět branek nadělili hokejisté Sparty druhý březnový pátek  i týmu, který operuje na jiném konci tabulky než Litvínov. Pražané Liberec zdolali v závěrečném 52. kole extraligy  5:2 a tím si zajistili  postup do předkola play off. Hokejisté Liberce i tak nemuseli smutnit, neboť   i přes porážku vyhráli základní část a získali tak  Prezidentský pohár.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Není bez zajímavosti, že úvodními dvěma góly se na výhře Pražanů podílel dvaačtyřicetiletý Jaroslav Hlinka, který se teprve nedávno zapojil do týmu Sparty.

Při solidní návštěvě 11 202 diváků, kteří se do O2 arény bezpečně vejdou, padla první branka již 10. minutě. Skórujícím hokejistou byl liberecký  hráč Kvapil, ale  Sparta se nedala a ještě v první třetině vyrovnala, když byl  Hanousek vyloučený.  Liberecká sestava  nechala skórovat uvolněného a ještě  nejzkušenějšího hráče Sparty, který opět otevřel před několika měsíci uzavřenou dokumentaci ligových čísel a faktů.

Ve druhé třetině padla jediná branka a opět ji proměnil Jaroslav Hlinka, když mu nikdo ze spoluhráčů nepřihrál.

Kdo se o přestávce mezi druhou a třetí třetinou zdržel na záchodě o pouhé tři minuty, dalo by se říci, že doslova propásl, asi tušíte jak, tři góly. Sparťané totiž rázem během 65 vteřin vedli 4:1, ale Liberec se ještě nevzdal.

Divákům fandícím domácím borcům se sice už zdálo, že je o postupu Sparty do play off jasno, ale ještě ve 43. minutě skóroval obránce Derner a borci z města pod Ještědem snížili rozdíl skóre na dva góly.

Zápas mezi týmem, který právě po tomto duelu čekalo převzetí prezidentského poháru, a celkem, který by chtěl hrát play off, se pořádně zamotal. Liberečtí fanoušci si totiž mohli rozdrtit prsty, jak je drželi, když jejich miláčci mohli skórovat  při přesilových  pět na tři. Domácí padali do střel, vyhazovali puky ze své třetiny a před svým brankářem Machovským vytvořili zeď, kterou se bílým tygrům prostě nepodařilo překonat. Sparťané se zkrátka a dobře ubránili skoro dvojnásobné přesile v první fázi  35 sekund a pak ještě celé dvě minuty. Liberci se prostě nepodařilo skórovat, ani když asi dvě minuty před koncem hrál power play. Jestliže neskóroval Liberec, neznamená to, že neskórovala Sparta. Pouhá jediná vteřina chyběla do konce zápasu, když  Klíma dal gól do prázdné branky, a tak kromě závěrečného klaksonu zaslechli diváci ještě úvodní takty písničky Pátá, protože ta branka, věřte, nevěřte, byla zase pátá.

Liberec a jeho příznivci budou mít chvíli od ligy pokoj, Spartu však čekají tři, čtyři případně i pět utkání s Vítkovicemi. Pokud třetí zápas v tomto předkole play off vyhraje nad Vítkovicemi Sparta, potkají se hráči Sparty opět s Libercem. Na otázku, zda-li kouč Liberce Filip Pešán, přeje Spartě, aby při předkole byla s Vítkovicemi úspěšná, oznámil stroze, že Spartě nic nepřeje, což později vysvětlil, že si dělal legraci.

Každopádně hned po utkání se hokejisté Liberce převlékli do bílých dresů s růžovými nápisy a takto vystrojení převzali Prezidentský pohár náležící vítězovi základní části hokejové nejvyšší soutěže, která skončila 8. března 2019.

Praha 8. března  2019

TIPSPORT LIGA    dvaapadesáté kolo

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 19. J. Hlinka (Roberts Bukarts, A. Kudrna), 26. J. Hlinka, 42. A. Kudrna (Pech), 43. Blain (M. Beran), 60. Kevin Klíma - 10. M. Kvapil (Šmíd, Filippi), 43. Derner (Kolmann) * Rozhodčí: Hejduk, Pražák - J. Frodl, Komárek * Vyloučení: 8:8, navíc Machovský, Blain, Klimek (všichni Sparta) všichni 10 min * Využití: 2:1 * Diváci: 11.202.

Sparta Praha: Machovský - T. Pavelka, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - A. Kudrna, Pech, Jarůšek - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - Rousek, Kevin Klíma, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Liberec: Will - Derner, Kolmann, Hanousek, Šmíd, Ševc, Havlín - Ordoš, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Valský, Redenbach, J. Vlach - Lakatoš. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)