Dvojčata ze Slavie Praha Martin a Tomáš Edlmanovi na stupních vítězů maratonu v Praze

Pražský maraton první květnovou neděli vyhrál sice Etiopan Lemi Berhanu Hayle v čase 2:08:44 hodiny a protože  za ním do cíle také dlouho po něm nikdo hned nepřiběhl  stal se suverénem závodu. Nejrychlejší ženou byla jeho krajanka Bedatu Hirpaová za 2:23:41. K překvapení došlo v závodě o český mužský titul. Mistrem Česka v maratonu 2024 se stal   Martin Edlman výkonem 2:22:19 hodiny, druhý doběhl Patrik Vebr pronásledovaný Tomášem Edlmanem, který je bratrem vítěze a protože se narodil ve stejný den, tak i dvojčetem.

Mezi českými ženami se z maratonského  vítězství radovala Petra Pastorová (2:47:04), pro kterou to nebylo poprvé.

Hayle se v roce 2024  zase po čase stal  jiným než keňským vítězem Pražského maratonu. Etiopan
Hayle sice výrazně zaostal za  rekordem 2:05:09, ale zvítězil, jak už víte,  suverénně. Podobně se dařilo krajance  Hirpaové, která byla nejrychlejší  mezi ženami a tak se po převzetí medailí a pohárů v obou kategoriích hrála etiopská hymna.

Překvapivý průběh měl  český šampionát v kategorii mužů, kde do pořadí výrazně zasáhla dvojice stavebních inženýrů, absolventů Stavební fakulty ČVUT a také atletů Slavie Praha Martin a Tomáš Edlmanovi. Dvojčata se závodnickými  čísly 107 a 108 obsadila první a třetí místo, druhý skončil vítěz půlmaratonu Patrik Vebr, který běžel jako vybraný atlet označený místo startovního čísla křestním jménem Patrik.

Martin Edlman  ve 33 letech získal vůbec první titul napříč disciplínami. Favorizovaný Patrik Vebr na něj v cíli ztratil přes dvě minuty a měl co dělat, aby jej v cílové rovince nepředběhl bratr vítěze  Tomáš  Edlman.

Sedmačtyřicetiletá nejrychlejší dáma s českým cestovním pasem Petra Pastorová vyhrála při neúčasti Moiry Stewartové a Terezy Hrochové, které se chystaly  na olympijské hry v Paříži a zúčastnily se jiných sportovních akcí než Pražského maratonu. Petra tak získala rekordní šestý titul, což, jak jsme se někde dočetli, víc jich nikdo z českých maratonkyň a maratonců nemá.  S více než dvouminutovým odstupem za vítězkou doběhly stříbrná Eva Filipiová a bronzová Barbora Jíšová.