Lenka Štěrbová a Rostislav Vítek ovládli závod otužilců 71. ročníku Nikodémova memoriálu

Rekordních 370 plavců, což bylo o tři více než loni, druhý sváteční den soutěžilo v centru Prahy ve Vltavě u Národního divadla v 71. ročníku memoriálu Alfreda Nikodéma, nejstaršího otužileckého závodu v Česku. Z mostu Legií a Masarykova nábřeží závod sledovaly stovky diváků. Stejně jako loni zvítězila nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová, na druhém místě skončil opět Rostislav Vítek. Teplota vody ve Vltavě dosahovala 4,5 stupně, na vzduchu byl jeden stupeň pod nulou.

SportovníListy.cz byly na místě děje...


Soutěže se zúčastnilo 370 plavců, z toho 268 mužů a 102 žen. Zázemí soutěže bylo opět v paláci Žofín a soutěže se startovaly z pontonu na Slovanském ostrově. I letos se soutěžilo na třech tratích 750, 300 a 100m.

Tradičně nejsledovanější byla soutěž na 750m, tedy Memoriál Františka Venclovského, jehož se zúčastnilo 85 plavců a 26 plavkyň. Přestože v Poháru zimního plavání se sledují zvlášť výkony mužů i žen v samostatných žebříčcích, navíc i ve věkových  kategoriích, rozplavby se většinou organizují podle výkonnosti, a tak hned v první rozplavbě se utkali favorité „bez rozdílu pohlaví“. Zazářila  Lenka Štěrbová (*1994, I.PKO, startovní číslo 1), která se v roce 2017  opakovaně stala nejrychlejším závodníkem na trati a předstihla  dlouholetého reprezentanta v dálkovém plavání Rostislava Vítka (*1976, I.PKO, startovní číslo 2). Na absolutně třetí příčce se umístil Petr Šlajs (*1990, I.PKO, startovní číslo 3). Nejrychlejší trojice v cíli tak naplnila předpoklad  pořadatelů a doplavala v pořadí přidělených startovních čísel. Na předních místech se dále umístili Michal Slanina (*1990, FiBr), který se mezi muži umístil na 3. místě a Victoria Mori (*1993, I.PKO) a Renata Nováková (*1997, SCPAP), které obsadily 2. a 3. místo mezi ženami.

Další  tratě již byly bez měření času a tedy bez stanovení pořadí plavců. Memoriálu Oldřicha Lišky (300m) se účastnilo 149 plavců (105 mužů a 44 žen), Memoriálu Štěpána Poláka (100m) pak 110 plavců (78 mužů a 32 žen). Do Vltavy se ponořila  i nejstarší účastnice závodu, sedmaosmdesátiletá Božena Černá z pražského klubu otužilců. Nejmladším účastníkem byl osmiletý Martin Chytil z Prahy, který plaval spolu s o rok starším bratrem Jakubem oba se stejným číslem 48, jako měl jejich otec, který je k otužileckému plavání přivedl.

Kromě českých a slovenských otužilců závodili i plavci z Polska, Belgie, Británie, Argentiny, Ruska, Rakouska a také jeden původem z Angoly.

Je známo, že nejstarší otužilecký závod je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. První vánoční vystoupení otužilců na Vltavě se konalo ještě pod jeho vedením v roce 1923. Největší zima při  otužilecké akci byla  v roce 1946, kdy měli otužilci  plavat u Železničního mostu. Byl však pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly tehdy ani sekyry.

Jak říkám..."Jsem šťastná, přece jenom po Vánocích si nikdy nejsem jistá, jestli to vůbec uplavu. Ze začátku jsem si nebyla jistá, až při průjezdu do druhého kola jsem si začala věřit, že vyhraju," řekla vítězka závodu Lenka Štěrbová. Na webu SportovníListy.cz ještě najdete následující články


Memoriál Alfreda Nikodéma se ve vlnách chladné Vltavy poplave po jednasedmdesáté


(ps, OtuzilciPraha.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)