Plavkyně Daryna Nabojčenko vybojovala zlato na LSUH Rhine-Ruhr 2025!

Daryna Nabojčenko (UPOL) vybojovala zlatou medaili na trati 50 m motýlek! Česká výprava se tak raduje z první medaile na LSUH Rhine-Ruhr 2025 a hned z té nejcennější. Česká rekordmanka nedala svým soupeřkám na nové olympijské trati šanci a suverénně si s časem 26,09 s doplavala pro první místo a zaslouženě si při medailovém ceremoniálu na krk pověsila zlatou medaili.

„Před startem jsem byla v klidu, což mě docela překvapilo, protože většinou jsem hodně nervózní. Závod to byl super, čas je taky super. Bylo to hodně rychlé a je z toho první místo, takže perfekt," prohlásila čerstvá zlatá medailistka bezprostředně po vyhraném finále.

V dopoledním bloku rozplaveb se představili Michal Judickij (UK) a Sebastián Luňák (Severokarolínská Univerzita) na 200m polohovce. A Sebastián Luňák vybojoval postup do semifinále! Sebastián zahájil svou rozplavbu skvěle a po 50 metrech byl na obrátce jako první. Poté se před něj ale začali dostávat soupeři a český závodník nakonec ve své rozplavbě dohmátl jako 5. Díky novému osobnímu rekordu 2:01,69 ale nakonec proklouzl z 12. místa do večerního semifinále. „Se závodem jsem spokojený, je to osobák! Na ráno si myslím, že dobrý. Uvidíme, co večer, dám do toho všechno! Už nemám co ztratit," prohlásil Sebastián po rozplavbě. V semifinále pak český závodník zaplaval čas 2:02,28 a celkově obsadil 14. místo.

Michal Judickij ve své rozplavbě obsadil 2. místo. Na poslední obrátce dokonce vedl, ale na poslední 50 se před něj dostal soupeř z Kazachstánu. Výsledný čas 2:04,33, který je jeho novým osobním rekordem, ale bohužel na nejlepší 16 nestačil a Michal končí na 26. místě.

Do 4. rozplavby na 100 m volný způsob nastoupila Bára Matošková (University of Arkansas). Česká reprezentantka zaplavala čas 57,71 s a ve své rozplavbě obsadila 4. místo. Mezi nejlepší 16 závodnic se bohužel neprobojovala a celkově obsadila 35. místo. „Plavalo se mi dobře takových 35 metrů, pak mi odešly nohy. S výsledkem jsem ale spokojená, na to, že to bylo ráno... Samozřejmě nějaké rezervy tam byly, ale jsem vděčná, že jsem si mohla zazávodit. Je to pro mě čest," prohlásila po závodě Bára.

Dnes pokračovaly druhým dnem soutěže v šermu. Základní skupiny kordistů odstartovaly v 9:00. České barvy hájili František Coufal (PALESTRA) a Matěj Salzer (UK). Výborný výkon předvedl Matěj Salzer, který ve své skupině prohrál jen dva souboje a z 29. místa prošel do eliminace. V ní se střetnul s domácím německým kordistou Michaelem Trebisem a bohužel přes něj dál nepostoupil. Prohrál 11:15 a v soutěži končí na 40. místě.

František Coufal ve skupině zaznamenal 5 proher a jedinou výhru a do eliminací nepostoupil. V konečném pořadí patří českému kordistovi 104. příčka.

V 11:15 se rozeběhla soutěž fleretistek a i mezi nimi byly dvě české reprezentantky. Michala Illeková (MU) po třech výhrách a třech prohrách v základní skupině obsadila 28. místo a zajistila si postup do eliminace. V ní narazila na polskou soupeřku, které podlehla celkem hladce 15:8, a v celkovém hodnocení jí patří 33. místo. Štěpánka Němcová (Newton University), která v základní skupině dvakrát vyhrála a čtyřikrát prohrála, postoupila do eliminace ze 40. místa. V eliminaci svedla velmi vyrovnaný souboj se soupeřkou z Japonska, které ale nakonec podlehla rozdílem jediného zásahu 14:15, a celkově jí patří 40. místo.


Dnes odstartovala i soutěž žen v šestkovém basketbalu. České basketbalistky byly v prvním zápase turnaje proti výběru Indie papírovými favoritkami. Předpoklady se plnily hned od začátku, po 3 minutách naše hráčky vedly díky koncentrovanému výkonu 14:2, střeleckou kanonádu začala Eliška Hálová (VŠE). Jednoznačná převaha trvala do konce poločasu, který skončil jasným rozdílem 72:21 pro český výběr. Trenérský tým po celý zápas točil všechny hráčky, které má k dispozici. A ty se mu odvděčily kombinační hrou a jasnou výhrou 137:33. Nejlepšími střelkyněmi zápasu byly Nela Netková (VOŠ – ČUS) s 22 body a Eliška Hálová (VŠE) s 20 body.

Ženy nastoupily v dnešním prvním zápase basketbalu 3x3 proti hráčkám Chile. Od úvodu se jim nedařila střelba z dálky a bodovat dokázaly kombinacemi. Díky neproměněným střelám z pod koše ztratily mírné vedení a musely dotahovat dvoubodový náskok jihoamerických hráček. Naopak díky úspěšným doskokům se Češky v polovině zápasu dostaly do vedení, které i díky kvalitní obraně postupně navyšovaly a zápas ukončily ještě před časovým limitem výhrou v poměru 21:12. Nejlepší střelkyní byla Kateřina Galíčková (VUT) s 8 body. Podle Gabriely Marvínové, vedoucí naší trojkové výpravy, se bohužel potvrdila tradice horších začátků českého týmu v turnajích. Druhá polovina zápasu se již blížila ke kvalitě, kterou by se náš tým chtěl prezentovat.

Do druhého dnešní zápasu nastupovaly naše hráčky s vědomím, že pro vítězství ve skupině musí porazit reprezentantky Francie. Do zápasu tentokráte vstoupily koncentrovaně, bez zbytečné nervozity a dařilo se eliminovat výškovou převahu soupeřek úspěšnou střelbou z dálky. Francouzky si navíc nevěděly rady s naší aktivní obranou, výsledkem bylo vedení 11:4 v půlce zápasu. Ve druhé polovině se soupeřky musely snažit o body za střely z dálky, které byly neúspěšné, naopak, Češky dokázaly bodovat. Po jasném vítězství 20:9 vyhrály skupinu a mohou se těšit na přívětivého soupeře v dalších bojích o medaile. Nejlepší střelkyní českého týmu byla Eliška Brejchová (ČZU) s 10 body.

Muži na začátek turnaje měli soupeře z ne příliš basketbalové země, tým Egypta. Stejně jako ženský výběr i hráči mužského týmu trpěli na začátek nervozitou a nedařila jim se střelba z dálky. Podařilo se jim ale udržet soupeře na dostřel a postupně skóre vyrovnat. V polovině pak Egypťané udělali několik zbytečných faulů a technických chyb, díky kterým se náš tým dostal do šestibodového vedení, které si dokázal udržet až do konečného stavu 21:14, kdy do časového limitu (10 minut) chyběly 4 vteřiny. Nejlepšími střelci byli Štěpán Borovka (JČU) a Dominik Žák (UPOL), kteří nastříleli po 7 bodech.

Také mužská reprezentace se utkala v boji o vítězství ve skupině s francouzským týmem. Začátek byl ve znamení rychlého basketbalu, koše padaly zejména z prostoru pod košem. Francouzům se povedly dvě střely z dálky, překlopili vedení na svoji stranu a fyzickou hrou nutili naši obranu k faulům. Naši se i tak dokázali prosazovat nadále z pod koše a stav zápasu byl stále vyrovnaný. Za stavu 18:18 dvě minuty před koncem neproměnil český tým ani jeden trestný hod, naopak Francouzi okamžitě stříleli za 2 body a náskok udrželi, když zápas skončil 21:19. Český tým tak končí na 2. místě ve skupině a v osmifinále jej čeká výběr Jihoafrické republiky. Nejlepším střelcem byl Adam Růžička (ČVUT) s 10 body.

Poslední zápas skupiny B odehrály české volejbalistky proti favorizovaným soupeřkám z Japonska. Japonky svou roli jednoznačně potvrdily a hladce přehrály český univerzitní výběr 3:0 (25:17, 25:15, 25:9). Dominance hráček Země vycházejícího slunce byla znatelná ve všech herních činnostech. Japonky tlačily servisem, vynikaly výbornou obranou, hrou v poli a hrály i kombinačně lépe. Přesto naše děvčata bojovala statečně. První set se zprvu vyvíjel poměrně vyrovnaně, ale od stavu 9:9 Češky ztratily kontakt a Japonky postupně navyšovaly rozdíl. Od počátku druhého setu se převaha asijských soupeřek projevovala a naše hráčky nedokázaly s perfektně hrajícími Japonkami srovnat krok. Střet s týmem kvalit Japonska je pro další zápasy v turnaji velmi důležitý, Češky alespoň zjistily, na čem musí zapracovat do další fáze turnaje. Ze skupiny postupují naše volejbalistky z druhého místa a v nedělním čtvrtfinále narazí na jednoznačné vítězky skupiny D z Itálie.

Premiéru na letošních LSUH si Aneta Kučmová (UK), nasazená čtvrtá hráčka singlového pavouka, odbyla proti kolumbijské hráčce Susan Quintero Tobon. Rychlý brejk přinesl uklidnění a jasnou výhru v prvním setu 6:1, soupeřka byla odsouzena do role statistky. Jasný průběh měl i druhý set, Kučmová dominovala ve všech směrech, a i přes jednu ztrátu svého podání slavila po výsledku 6:1 6:1 velmi rychle postup do druhého kola.

Druhý den víceboje moderních gymnastek čekal dnes na Terezu Staňkovou (MU). Na programu byla vystoupení s kužely a se stuhou. České reprezentantce patřilo po první půlce víceboje 29. místo s 47.550 body (obruč 24:200, míč 23.350). Jako první dnes předvedla sestavu se stuhou, kterou rozhodčí ohodnotili známkou 23.900. S kužely pak studentka Fakulty sportovních studií obdržela nejvyšší známku za svá vystoupení 24.750 a s celkovým součtem známek 96.200 obsadila ve víceboji konečné 24. místo. V rámci jednotlivých náčiní jí pak patří 27. místo s míčem, 25. místo v obruči, 20. pozice s kužely a ve stuze obsadila konečnou 24. pozici.

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj: ČAUS)