Na SP ve vodním slalomu je Česko zatím bez medaile, když Prskavec byl čtvrtý a Fišerová pátá

Na Světovém poháru ve vodním slalomu v  Praze-Troji je Česko zatím po sobotě 11. června 2022  bez medaile.
Ve finále kajakářek byla nejrychlejší  Australanka Jessica Fox a mezi kajakáři zase Slovinec Peter Kauzer. Češi bohužel ve finálové jízdě sbírali trestné penalizace a páchali chyby. Jiří Prskavec na domácím kanálu skončil čtvrtý  s dvouvteřinovou penalizací a ztrátou 2,03 vteřiny na vítězného Slovince Kauzera a Tereza  Fišerová s dvouvteřinovou penalizací a ztrátou 3,18 na vítězku Australanku Fox až pátá, Antonie Galušková po velké chybě ve finále byla devátá.

Jak říkám ...

„Myslím, že jsem jel dobře a docela mi to vycházelo, ale v půlce mě nechytl válec, ztratil jsem tam dost času i sil. Věděl jsem, že to musím někde dohnat, zkusil jsem to na brankové kombinaci 17 až 19, ale bohužel tu první jsem plácl, nevešel jsem se pod ní a to byl konec nadějí. S jízdou jsem jinak spokojený, ale mrzí mě to kvůli divákům a fanouškům. Bylo krásné jet po dvou letech v Troji zase pořádný závod a je škoda, že jsem jim to za to krásné fandění nemohl vrátit. Ale holt takový je sport a jednou to muselo přijít. Příští rok se na to pokusím lépe připravit a být zase o kousek lepší,“ vysvětlil a slíbil zklamaný olympijský vítěz Jiří Prskavec, který byl na této trati v Troji neporazitelný.Kajakářům kraloval Slovinec Peter Kauzer a pomyslné „žezlo“ vítěze trojských peřejí přebral od Prskavce po třech  letech. Naposledy v Troji vyhrál mistrovství Evropy v roce 2018.

Jak říkám ...

„Upřímně jsem trošku překvapený, měl jsem štěstí, že se mi vůbec podařilo kvalifikovat se do finále. Když už jsem se tam dostal, řekl jsem si, že z toho musím vytřískat co nejvíc. Startoval jsem jako první a zůstal jako první až do konce, takže jsem opravdu hodně šťastný. Je to můj poslední olympijský cyklus, doufám, že se mi podaří kvalifikovat do Paříže a tam se pokusím zajet co nejlépe,“ popisuje Kauzer, který v cíli prozradil, že se v Praze s českými závodníky rád „hecuje“, kdo to zvládne nejlíp.

Druhé místo mezi kajakáři bral i s dvouvteřinovou penalizací Ital Giovanni de Gennaro. Ten na vítěze Kauzera ztratil 0,95 vteřiny. Třetí skončil Švýcar Martin Dougoud se ztrátou 1,74 vteřiny na vítěze.

Ani mezi kajakářkami se Češkám nepodařilo získat žádný cenný kov. Nejblíže k otmu měla Tereza Fišerová, která skončila pátá.

Jak říkám ...

„Bylo to úžasné, že jsme mohli jet  tady před domácími fanoušky. Byl to skvělý zážitek, který bych si chtěla zopakovat, další příležitost bude už v neděli a snad se mi to povede.  Jízda celkově byla dobrá, určitě tam byly nějaké chybky a ke konci trošku docházely síly, mrzí mě ten šťouch, který byl celkem hloupý. Tyhle kajakářky jsou postavené někde úplně jinde, já musím vždycky zaletět a nedopustit se chyby, abych vůbec měla nějaké pomyšlení na medailové umístění. Bohužel přišel dotyk a to mě  mrzí,“ popsala v cíli Tereza Fišerová, ale zářila z ní spokojenost s účastí ve finále a motivace do dalších závodů.Finálová jízda se nepodařila ani druhé Češce Antonii Galuškové.

Jak říkám ...

„Trošku více jsem riskovala, myslím, že to bylo vidět, protože jsem se tam v podstatě převrátila. Naštěstí jsem to stihla zachránit, neminula jsem další bránu a zbytek jízdy byl odvážný. Mě se to líbilo, ale chyba mě stála lepší umístění. Ale chybami se člověk učí, tak doufám, že to příště půjde líp,“ řekla  Antonie Galušková.

Vítězkou  Světového poháru v Praze se stala Australanka Jessica Fox. Semifinálová jízda se jí sice  úplně nevyvedla, ale ve finále předvedla, že opravdu patří mezi hvězdy vodního slalomu.

Jak říkám ...

„Dnes to byl opravdu těžký závod, trať byla náročná. Dotkla jsem se hned druhé branky, takže jsem po zbytek jízdy byla pod tlakem a snažila se z toho dostat to nejlepší. Jsem šťastná, že jsem to zvládla ustát a nakonec vyhrála. Bylo opravdu skvělé závodit zase před plnými tribunami, všichni mě moc podporovali a fandili mi, jsem za to vděčná, bylo to úžasné,“ popsala Jessica Fox s další zlatou medailí na krku.

Na programu Světového poháru v Praze je odpoledne Time Trial Extreme slalomu. Zítra (v neděli 12. 6.) se pak můžeme těšit na semifinále a finále kanoistek a kanoistů a vyřazovací závod Extreme Slalom.


Praha 11. června 2022


Vodní slalom                                                   

Světový pohár ve vodním slalomu

Muži K1: 1. Kauzer (Slovinsko) 95,54 (0 trest. sekund), 2. De Gennaro (Itálie) -0,95 (2), 3. Dougoud (Švýcarsko) -1,74 (0), 4. Prskavec -2,03 (2), ...v semifinále 14. Přindiš, 22. Tunka (všichni Česko)

Ženy K1: 1. Foxová (Austrálie) 103,91 (2), 2. Liliková (Německo) -0,89 (2), 3. Prigentová (Francie) -1,42 (0), ... 5. Fišerová -3,18 (2), 9. A. Galušková -9,67 (2), v semifinále 23. Valíková (všechny Čecko)Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.

(Petr Skála pro SportovniListy.cz podle zprávy Terezy Prskavcové na webu Kanoe.cz , foto: Petr Skála)