Na Birell Grand Prix Praha běžel nejrychleji Maročan Hicham Amghar, z Čechů Patrik Vebr

Jedna z nejprestižnějších atletických akcí v Česku se běžela večerní Prahou v sobotu 3. září 2022.
Králem Birell Běhu na 10 km se stal časem 27:24 Hicham Amghar z Maroka, který ve strhujícím závěru o vteřinu porazil Etiopana Tadese Worku Gebresilase, mezi ženami triumfovala výkonem 30:16 Keňanka Irine Chepet Cheptai. Nejlepším Čechem se na jubilejním 25. ročníku Birell Běhu na 10 km, závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race, stal Patrik Vebr (30:00), první domácí vytrvalkyní v cíli byla Tereza Hrochová (33:42). Před Birell Běhu na 10 km se běžel  ještě jeden závod na 5 kilomenrů a tal celkově se na start obou závodů postavilo téměř 7500 běžců.

Birell Grand Prix Praha se do centra metropole vrátila po tříleté odmlce způsobené vládními opatřeními  v boji proti covidu. A lepší comeback si fanoušci běhání přát snad ani nemohli. Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů byla plná velkých jmen. Jedním z největších favoritů na vítězství byl světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto, někdejší člen domácího týmu RunCzech Racing, který se však oproti očekávání umístil až na osmém místě.

S desetikilometrovou tratí, která pro všechny začala na Náměstí Republiky, si nejlépe poradil Hicham Amghar z Maroka.

Jak říkám...

"Jsem velmi šťastný, protože jsem tento výsledek vůbec nečekal. Noc jsem navíc kvůli špatnému spojení strávil na letišti, do Prahy jsem si tedy přijel spíše jen tak zaběhat a neměl žádná velká očekávání. Byl to ale fantastický závod, skvělé počasí a hlavně neuvěřitelní fanoušci. Jsem nadšený, byla to nádhera a do Prahy se určitě chci vrátit," radoval se osmadvacetiletý marocký závodník Hicham Amghar, který v  roce 2018 si v Praze zaběhl osobní maximum, nyní ho na stejném místě překonal.

"Jsem tady potřetí a rozhodně to je ta nejlepší účast. Určitě přijedu i příští rok. Tenhle závod je úžasný, jeden z nejrychlejších na světě, a to mi vyhovuje," dodal vítěz závodu, ktery v den startu přicestoval do Prahy ráno v 8 hodin, aby  12 hodin poté proběhl cílem pražského závodu jako vítěz.

Jen o vteřinu za ním dosprintoval Etiopan Tadese Worku Gebresilase (27:25), na stupně vítězů se probojoval ještě Keňan Patrick Kabirech Mosin (27:27).

Dvě minuty a 36 vteřin ztratil na vítěze český závodník Patrik Vebr. Jeho vítězství se nečekalo.

Jak říkáme...
"Chtěli jsme mířit na čas kolem třiceti minut. Byla tam taková skupinka a vyšlo to nejlíp pro mě. Noční Praha je naprosto skvělá, fanoušci podél trati byli fantastičtí. Já ten závod miluju. Běžel jsem ten závod podruhé. Poprvé to bylo v roce 2018, kdy jsem skončil z Čechů omý, nu  a podruhé jsem si na něm udělal osobní rekord," řekl po skončeném závodě Patrik Vebr.

"Atmosféra byla úžasná, diváci nás hnali dopředu, byl to nádherný závod," rozpovídala se po závodě  nejrychlejší Češka 157 cm vysoká a 47 kg těžkáa Tereza Hrochová, která  večerní Prahou běžela jako o závod poprvé.

"Počasí bylo pro závod skvělé, byl to obrovský rozdíl proti hroznému počasí při jarním půlmaratonu v dubnu. Běželo se mi skvěle a fanoušci byli taky výborní. Prostě krásný závod, určitě se chci do Prahy vrátit," prohlásila třicetiletá Keňanka nejrychlejší mezi všemi běžícími ženami favoritka Irine Chepet Cheptai, která trať zvládla za 30:16 minut.

Druhé místo obsadila Jesca Chelangat (30:23), třetí skončila Faith Cherono (30:56).

Na start závodu Birell Běhu na 10 km, jehož charitativním partnerem byla nezisková organizace Cesta za snem, se postavilo téměř 5500 běžců. Mezi nimi například i pražský primátor Zdeněk Hřib.

Už od 18:00 byl na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy 5 kilometrů, který byl spojený s neziskovou organizací Loono a kterého se zúčastnilo na dva tisíce závodnic.

"Tento závod v magickém prostředí podvečerní Prahy byl znovu plný neuvěřitelné energie. Věřím, že si z něj všechny dámy odnesly krásný zážitek," dodal Carlo Capalbo,  předseda organizačního výboru RunCzech.

Praha 3.září 2022

Atletika

Grand Prix, mezinárodní závod v běhu na 10 kilometrů

Muži: 1. Amghar (Mar.) 27:24, 2. Worku (Et.) 27:25, 3. Mosin (Keňa) 27:27, ...25. Vebr 30:00, 27. Zemaník 30:27, 28. Marčík (všichni ČR) 30:40.

Ženy: 1. Cheptaiová 30:16, 2. Chelangatová 30:23, 3. Cheronová (všechny Keňa) 30:56, ...11. Hrochová 33:43, 12. Veigertová 34:58, 13. Gajdorusová (všechny ČR) 36:2

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.

(Petr skála s využitím zprávy na webu runczech.com pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)