Na autokros do Přerova se chystá 85 jezdců včetně Tomáše Engeho, který autokros pojede poprvé


Pouhých pár dní zbývá do jednoho z vrcholů domácí sezóny motoristického sportu – MORKUS MORAVA FIA European Autocross Championship Přerov 2022, který se uskuteční ve dnech 20. - 21. srpna 2022. Závodní premiéru v kategorii SuperBuggy si odbude Tomáš Enge, který bude součástí pětašedesátičlenného evropského startovního pole. A to není vše! Diváky čeká bohatý doprovodný program. A rovných dvacet  nadějí českého autokrosu se představí v rámci soutěžní divize Racer Buggy.


Jak říkám ...

„Přerov je mekkou autokrosu, připomínám, že za loňský rok pořadatelé získali ocenění Mezinárodní automobilové federace FIA za nejlepší evropský podnik v autokrosu a vzhledem k tomu, že mistrovství světa se v této disciplíně nejezdí, jsme tedy na autokrosu opravdu maximální možné úrovně. Věřím, že si tuto trofej udrží i letos a kvalita podniku opět vzroste. Závodní víkend v Přerově doprovází řada doprovodných akcí a bude stát určitě za návštěvu, srdečně zvu všechny diváky. Chci připomenout, že tady uvidí i náš ukázky Racer Buggy pro nejmenší závodníky, projektu, který vzbudil velký zájem i v zahraničí jako nejdostupnější koncept automobilového sportu pro nejmladší naděje. Děkuji České televizi, že nedělní závody bude přenášet v živém přenosu na ČT Sport, přispívá tak k propagaci našeho krásného sportu,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky na setkání s novináři v úterý 16. srpna 2022 v Praze.Hlavní organizátor Jakub Vymazal je znám tím, že se snaží nabídnout zábavu co nejširšímu spektru diváků. Tento trend hodlá zachovat i pro letošní evropský podnik v Údolí mamutů.

Jak říkám ...

„Bude opravdový nabitý. Rychlým výčtem a jedním dechem by se dalo říct: našlapaný motoristický víkend plný napínavých soubojů a dechberoucích situací na závodní trati i mimo ni. Letos jsme se zaměřili i do vzduchu a brutální akrobatický projev přiletí ukázat Martin Šonka, na závodní trati zase bude zářit opravdová motoristická persona Tomáš Enge, na podiu Jumping Drums, za mikrofonem komentátorská legenda Martin Straka, do toho lety vrtulníky, dětská autokrosová akademie, autogramiáda, žhavé umbrella girls, skákací hrady, fan zóna s výstavou historických exemplářů a trenažéry. Věřím, že diváci nebudou vědět, co dříve. Připravujeme pro ně také nový fanshop, limitované edice kelímků. Doufám, že diváci dorazí v hojném počtu, ať ty naše borce pořádně ženou co nejvíce kupředu, ať české vlajky vlají na stupních nejvyšších. Sledujte náš facebook události, kde budeme přidávat aktuální informace a naše webové stránky www.ak-prerov.cz,“ slibuje parádní zážitky předseda AUTO KLUBU PŘEROV-město Jakub Vymazal.

„Pro mě jde o vrchol sezony. Za prvé, hlavní partner akce společnost MORKUS MORAVA je zároveň mým hlavním sponzorem. Za druhé, přerovskou trať mám moc rád od mého prvního zdejšího startu. To bylo v roce 2013 ještě s Mitsubishi Colt. Od té doby jsem zde nikdy nechyběl, ať už to později bylo s Mitsubishi Mirage nebo speciálem královské kategorie SuperBuggy. Samozřejmě nebudeme chybět ani letos. Očekávám parádní závody a úžasný doprovodný program, na své si určitě přijdou i děti. Doufám tedy, že diváci dorazí v hojném počtu už na sobotu. Přijďte fandit, podívat se do našeho týmového stanu a podpořit nás,“ pozval diváky  autokrosař ze západočeské obce Vrhaveč na Klatovsku  Otakar Výborný.

„Je to pro mě další nová výzva. Speciál SuperBuggy jsem měl dosud možnost pilotovat jen na Setkání mistrů v Sosnové, kde mi svoji buginu půjčil Kuba Kubíček. Sosnová se samozřejmě nedá srovnávat s opravdovým autokrosovým závodem, kde auta skáčou, jedou mezi mantinely a jedeš tam dohromady s několika dalšími soupeři. Takže tohle bude můj první skutečný autokrosový závod na šotolině. Tento povrch mám rád už proto, že rád jezdím bokem. Ohromně se na to těším, ale zároveň z toho mám respekt. Ono, i když bugina má čtyři kola a motor, je to pro mě nová a nepoznaná mentalita. Budu muset vše prozkoumat a přijít na to, jak se to dělá. Strašně moc mi v přípravě pomáhá tým Marat Engineering, za který budu startovat a v jehož krásnou buginu mám plnou důvěru,“ těší se motoristický univerzál a dosud jediný český pilot, který se představil v závodech Grand Prix Formule 1 Tomáš Enge, který závodní autokrosovou premiéru prožije v Přerově poprvé.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála podle zprávy na webu autoklub.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)