Na Rallye Dakar 2022 je ve voze Škoda 130 LR čeká 12 x osm hodin při teplotě až 50 stupňů

Dny beze spánku těsně před odkrytím svého nového vozu připraveného pro Dakar 2022 zažíval v poslední době jezdec a motoristický srdcař Ondřej Klymčiw. Jeho Škodovka, se kterou pojede Dakar 2022 v kategorii Classic, totiž byla dokončena skutečně na poslední chvíli. Doslova jen pár hodin před svým odhalením veřejnosti. Veřejná premiéra slavnostně proběhla v hale Národního technického muzea   v pondělí 22. listopadu 2022.Jak říkám...


„Auto bylo hotové dneska ráno,“ prozradil Ondřej Klymčiw se smíchem  den před cestou do Francie směrem do přístavu, kde bude vůz naloděn na cestu ke startu na Dakar. Proto se posádka v novém závodním speciálu ani nestihla projet.

Zatímco Škoda 130 LR pro Dakar 2021 měla bílou barvu, pro nadcházející ročník slavné rallye zčernala. Proč?

Jak říkám...

„Je to barva zlobivá, auto vystrkuje růžky. Barva má na první pohled evokovat touhu po vítězství. Auto je agresivnější, zlejší, nic nikomu nedá zadarmo. Jde prostě po vítězství," vysvětlil šestatřicetiletý jezdec novinářům po odkrytí vozu pro Dakar 2021.

Po sbírání zkušeností v předchozím ročníku by mohl z kraje roku 2022  následovat  útok na nejvyšší pozice. Nové auto je totiž unikátem. Nový vůz  se na první pohled liší třeba už výškou.

Na posledním Dakaru zažil Ondřej Klymčiw velký návrat s velkým respektem ovšem v jiné roli automobilového jezdce.   Z legendární rallye si v minulosti, ještě jako motocyklista, totiž odnesl  hodně bolestivé zkušenosti. Po těžké nehodě z roku 2018 se, jak sám říká,  podruhé narodil. Původně sice už nechtěl závodit, ale nakonec se na slavný závod vrátil v autě. S navigátorem Petrem Vlčkem dojeli poprvé v historii Dakaru se Škodovkou do cíle. Ten očekávaný Dakar 2022 už pojede Ondřej Klymčiw s novým spolujezdcem Tomášem Böhmem

Jak říkám...

„Jak zvládnout Ondru? Nátlakem! Jinak to nejde. Jde o to, stát si za svým. On občas neslyší, jak je plný adrenalinu. Je třeba důrazně mu říct, jak to má dělat," popsal  svůj recept na  souhru v posádce nový navigátor Tomáš Böhm.


Posádku v Africe čeká pořádné  vedro dosahující ve voze  teploty až přes 50 stupňů. Nutno dodat, že v tom voze budou po dobu Rallye Dakar závodníci sedět přibližné dvanáctkrát osm hodin.  

Očekávaný 44. ročník Rallye Dakar se koná dvanáct dnů od 2. ledna do 14. ledna 2022. Závod se potřetí za sebou pojede výhradně v Saúdské Arábii, opět se na něj chystají i české posádky.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)