Mistrovský titul v ragby získali ragbisté Říčan potřetí za sebou. Finále: Říčany - Sparta 16:9

Ragbisté Říčan potřetí za sebou vybojovali v historii klubu celkově již desátý mistrovský titul, když ve  finále extraligy play off 2023 porazili na svém hřišti ragbisty Sparty 16:9 po poločase  6:6. 

Finále bylo vyrovnané a až do 46. minuty hráči  obou týmů bodovali jen zdálky proměněnými trestnými kopy.   Pak se ovšem  od říčanského seskupení hráčů odpoutal mlynář Lukáš Linhart, kterému nahrál do  běhu Štěpán Podlipský, aby pak říčanský rojník položil svoji životní  pětku, která také byla jedinou v celém utkání. Sparta za stavu 13:6 ještě snížila na 13:9, ale poslední slovo měl jihoafrický kanonýr hrající  v  barvách Říčan Tristan Horak, který proměnil třetí trestný kop a uzavřel  skore v konečném  poměru získaných bodů 16:9.

Je pravda, že výsledek utkání mohla ovlivnit ještě akce, která nastala před koncem utkání po trestném kopu sparťanského kopáče Richarda Hřebačky. Ten  sice jen nastřelil tyč říčanské branky, ale to by nevadilo, kdyby se k  brankovišti  soupeře dobíhající hráči Sparty zmocnili odraženého míče a i oni   předvedli, jak se  pokládá pětka. Nestalo se tak.

Naopak, v jednu chvíli také obrana Sparty byla viditelně narušena a jako na potvoru nejstarším hráčem na hřišti zádákem  Říčan Michalem Schlangerem  (ročník narození 1984), který zdárně kličkoval  mezi hráči soupeře, aby tím  získal po nejméně třicetimetrovém průniku výhodu pro středočeský tým. 

Nutno přiznat, že podobných situací na obou stranách  bylo  v sobotu 20. května 2023 v Říčanech na pažitu zdejšího ragbyového klubu  pomálu, hra byla často přerušována a diváci se více než jedné položené pětky v nejširších ragbyových brankovištích v zemi  nedočkali. 
Jak říkáme...

"Z těch tři posledních finálových  zápasů play off  byl ten dnešní nejtěžší. Sparta se na nás dobře
připravila a tak nebylo vůbec snadné se prosadit. Nakonec  rozhodla jen jedna pětka, která se nám podařila položit," řekl pro  ragbyový magazín Ceskeragby.cz  kapitán mistrovského celku Jan Šedivý.

"Kdyby  komise rozhodčích pro toto finále vybrala jiného rozhodčího, který by  hru tolik  nerozkouskovával, byla by hra plynulejší a diváky by více bavila. Ve finále se  letos každopádně sešly dva vyrovnané týmy a tak o mistrovi rozhodla  jediná chyba, naše nepozornost po jednom skončeném mlýně," řekl pro  Ceskeragby.cz kouč Sparty Praha Eduard Krützner mladší.

"Významnější pětku jsem ve své ragbyové kariéře nepoložil a budu si ji dlouho  pamatovat," svěřil se autor jediné pětky Lukáš Linhart, kterého po finále play off v ragbyové extralize čeká za několik dnů životně významnější událost a  to státnice na VŠE, kde by chtěl oslavovaný říčanský  rojník  úspěšně zakončit své bakalářské studium.

"Rozhodčí byl zoufalý. Předvedl, že nezná pravidla a pokud ano, tak je nepoužil," byl kritický po finálovém utkání k rozhodčímu tohoto duelu Nikolovi Zacharieovi několikanásobný Rozhodčí roku a televizní spolukomentátor Jiří Štuksa.Bronzové medaile si vybojovali ragbisté Tatry Smíchov, kteří v přímém souboji o třetí místo porazili Vyškov na jeho hřišti 39:22. 

Na pátém místě skončila Praga Praha, šestý je Dragon Brno, sedmá Slavia a osmý  Zlín.

Říčany, Vyškov, Brno, Praha  20. května 2023  Ragby                                                                                                                                       Extraliga ragby  finále play off 
 


Říčany - Sparta Praha  16:9 (6:6)  pětky: 1:0

Body: Horak 11, Linhart 5 - Richard Hřebačka 9  * Rozhodoval: Zachariev   * Diváků  1000


Extraliga ragby  o třetí místo  play off

Vyškov - Tatra Smíchov  22:39  (17:15)  pětky 4:6

Extraliga ragby  o páté místo  play off

Dragon Brno  -  Praga Praha   34:36  (14:14)  pětky  5:5

Extraliga ragby  o sedmé místo  play off

Slavia Praha - Zlín  45:0 (14:0)  pětky 7:0


Konéčné pořadí ragbyové extraligy 2023: 1. Říčany, 2. Sparta Praha, 3. Tatra Smíchov, 4. Vyškov, 5. Praga Praha, 6. Dragon Brno, 7. Slavia Praha, 8. Zlín.

  Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Petr Skála pro SportovniListy.cz & Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)