A vy jste kdo? Petr Skála (1954) autor většiny článků a fotografií na webu SportovniListy.cz


A vy jste kdo?
Petr Skála (1954) ... autor většiny článků a fotografií na webu SportovniListy.czPrvní článek mu vyšel v jeho  šestnácti letech v roce 1971 poté, kdy  přišel vyhubovat sportovním redaktorům Lidové demokracie, že tento list nepíše o ragby, které hrál. Ve sportovním oddělení redakce se dozvěděl od  Františka Steinera,  že deník nepíše o ragby, protože  o něm pro ně nepíše Petr Skála. Třetí den 2. dubna 1971 pak vyšel Skálův první článek označený autorskou zkratkou  (ps).   Od té doby jeho celé  jméno  nebo autorskou zkratku jste nalezli i na sportovních stránkách dalších  českých deníků i ve zpravodajství ČTK pod stovkami textů o ragby.

Jako uznávaný znalec historie hry se šišatým míčem napsal i několik publikací ročenek ragbyového klubu Pragy Praha nebo ročenek československého ragby. Od roku 1979 vydával v jediném originálním výtisku nástěnný časopis Ragby zdar, který měl ovšem stovky čtenářů, protože byl vystavovaný na nástěnce ragbistů Pragy na Václavském náměstí v Praze. Do roku 1990, kdy klub o možnost mít nástěnku na významném místě v české metropoli přišel, vyšlo přes 500 čísel  formátu  A4.  

Kromě ragby Skála později psal i o dalších sportech jako například o dívčí kopané, ale také o pozemním  hokeji a . o dalších sportech, které působily pod hlavičkou Pragy. Kromě Lidové demokracie, psal ještě  rovněž do Mladé fronty, Práce, Večerní Prahy, Obrany lidu, slovenského sportovního deníku Šport nebo i do  vychodočeského deníku Pochodeň.

Po  roce 1990 se intenzivně zapojil do zviditelňování oboru, který vystudoval. Proto v  roce 1993 vytvořil společně s Jiřím Kanisem koncepci časopisu Zeměměřič, jehož obsah svými příspěvky a nápady významně ovlivňoval do roku 1998.  V roce 1999 editoval vydávání dvou časopisů Svět na dlani a Nový zeměměřič plus.

Stál u zrodu výročních kartografických cen Mapa roku, kterou Kartografická společnost ČR nyní Česká kartografická společnost uděluje od roku 1998 a byl  od jejího prvního ročníku členem další poroty v současné době již zaniklé soutěže Tourmap  a v České asociaci publicistů a novinářů píšících o cestovním  ruchu organizuje  od roku 1997  Anketu 2 x 7 map a průvodců.

Pracovní kariéru  zahájil  po promoci na Fakultě stavební ČVUT v Kartografii Praha, kde pracoval jako sestavitel, později byl pracovníkem oddělení technického rozvoje,  pokračoval na Českém úřadě geodetickém a kartografickém coby řadový pracovník technického odboru a naposled v odboru řízení územních orgánů, pak  od roku 1996 do roku 2011 pracoval  na České zemědělské univerzitě, kde naposled na  Fakultě životního prostředí pracoval jako odborný asistent. 
Napsal desítky  odborných a populárních textů o zeměměřictví, učební texty a publikace o oboru a také stovky recenzí kartografických děl a průvodců. 
Po odchodu ze školství  se živil psaním po potřeby různých internetových médií, pro které psal a fotografoval převážně o sportu.

V současné době od roku 2014  píše také pro redakci internetového deníku SportovniListy.cz,  kde mu každý den vycházejí  zprávy a fotografie  ze sportu a volnočasových aktivit.
Týdně tři až čtyři články a fotografie  převážně od Petra Skály naleznete na webu Ceskeragby.cz  a další práce od Petra Skály najdete i na webu TuristickeListy.cz v rytmu asi tak jeden článek za týden.  

Píšící a fotografující senior a pamětník   Petr Skála je členem Klubu sportovních novinářů, České asociace publicistů a novinářů příšících o cestovním ruchu a České kartografické společnosti. Je rovněž jako senior členem Ragbyového klubu Praga Praha.

kontakt na Petra Skálu:  Skala@Sportovnilisty.cz   
(autorský článek, foto: Petr Skála)