Mezinárodní šampionát na Dobříši v kynologii zná vítěze. Slyší na jméno Working-dog Esh

Poslední červencový víkend 29. – 31. července 2022 patřil  tradičně Mezinárodnímu kynologickému festivalu Dobříš 2022. Středočeské město s nádherným rokokovým zámkem hostilo v areálu Městského fotbalového klubu Dobříš a na travnatých terénech v okolí města 17. ročník Mezinárodního šampionátu ve sportovní kynologii CACIT Dobříš 2022 a nechybělo ani Dětské odpoledne „O psech a se psy“ v rámci doprovodného programu. Další součástí festivalu měl být OBEDIENCE – CACT dOBříš cup 2022, ale pořadatelé tento závod nakonec zrušili.

Hlavním lákadlem sportovně-kynologického víkendu byl samotný šampionát CACIT, v němž se závodí podle nejvyšší mezinárodní zkoušky z výkonu IGP 3. Jedná se o nejnáročnější kynologický sport, který je komplexní, všestranný a vynikne v něm dokonalá souhra psa s psovodem. Zahrnuje totiž tři disciplíny:

A – pachové práce (stopy)
    B – poslušnost
    C – obranu

Šampionátu se zúčastnilo celkem 57 závodníků se svými čtyřnohými parťáky ze sedmi evropských zemí. Soutěž družstev srovnala výkony celkem 5 tříčlenných týmů, kdy se započítávaly výsledky každého člena týmu ve všech třech disciplínách. Nejčetněji zastoupeným plemenem byl belgický ovčák Malinois (BOM – 40 závodníků) a německý ovčák (NO – 14 závodníků).

Vítězem CACIT Dobříš 2022 se stal se ziskem 283 bodů německý závodník Mathias Dögel se psem Working-dog Esh (BOM), který získal známku velmi dobrý s plným počtem 100 bodů a tím pádem nejlepším výkonem na stopách, 92 bodů obdržel za poslušnost a 91 bodů získal na obraně. Druhou příčku obsadil Dirk Edler z Polska se svým psem Jake Alta Escuela (BOM) se známkou velmi dobře a ziskem 278 bodů (A – 97 b., B – 93 b., C – 88 b.).

Polské duo předvedlo nejlepší poslušnost. Svou zástupkyni na stupních vítězů měla i Česká republika zásluhou třetí nejlepší závodnice Michaely Krupkové se psem Aston Martin Is Always Crazy (BOM), ta o pouhý jeden bod zaostala za stříbrnou pozicí a brala 277 bodů se známkou velmi dobře (A – 96 b., B – 92 b., C – 89 b.).

Nejlepší obranu oceněnou 95 body předvedl Aleš Lang a Atos Devilkin Bohemia (NO), kteří obsadili celkově osmou příčku. Tým Clever Fox zvítězil v soutěži družstev ve složení Michaela Kuncová, Lenka Fresserová a Vědunka Kopečná.