Ohlednutí za památkou Věry Čáslavské aneb co to je autocenzura

Na zesnulou nejúspěšnější československou olympioničku všech dob Věru Čáslavskou počátkem září 2016 vzpomínali nejenom sportovci, ale i ti, co se s ní v její nejrůznějších životních etapách potkali. Jméno sportovkyně by nakonec mohlo být uvedeno i v učebnici žurnalistiky u hesla autocenzura. 

Příběh, který se stal na jaře 1975 v jedné redakci tehdejšího deníku, se opravdu udál a je názorným úžasným příkladem tehdejší nastolené a současně nijak nedefinované autocenzury novinářů, vedoucích vydání a dalších za obsah novin odpovědných osob.

Následující příběh, který je ne náhodou spojený s jménem legendární Věry Čáslavské, je názornou ukázkou nejenom tehdejší nastolené novinářské  autocenzury , ale současně i jejich předpodělanosti z obavy případných následků. Zároveň je to však  současně obraz nejenom  té doby.

Na jaře 1975, kdy probíhaly po celé republice okrskové spartakiády, byla připravena k vydání i sportovní stránka deníku, kterou si tehdy prohlížel i vedoucí vydání. Ten najednou zpozorněl, když viděl titulek Čáslavská spartakiáda popisující tělovýchovný spartakiádní ruch ve středočeském městě. "Takový provokativní  titulek si nemůžeme dovolit, aby to vyšlo" prohlásil sporťákům, kteří titulek  následně změnili za jiný  Spartakiáda v Čáslavi.



Sportovci legendární gymnastce v Národním divadle zazpívali československou hymnu

(ps, SportovníListy.cz, foto: Jovan Dezor a Petr Skála)