Kdo se z českých rychlostních kanoistů na mistrovství světa v Kanadě propádluje k medailím

Česká výprava rychlostních kanoistů v těchto dnech dlí  v  kanadském Halifaxu, kde se uskuteční od 3. do 7. srpna 2022  mistrovství světa. V Kanadě se představí kompletní česká špička, včetně trojnásobného mistra světa Josefa Dostála, dvojnásobného světového šampiona Martina Fuksy, silného čtyřkajaku a deblkajaku i mladších nadějí včele s kajakářkou Anežkou Paloudovou či deblkanoisty Antonínem Hrabalem a Jiřím Zalubilem.

Jak říkám ...

„Kromě toho, že se jedná o absolutní vrchol letošní sezony, nastíní světový šampionát také šance pro kvalifikaci na OH v Paříži, která se jede už za rok na MS v Duisburgu. Tradičně můžeme očekávat top výkony od Josefa Dostála a Martina Fuksy, také na olympijském čtyřkajaku a deblkajaku máme opravdu špičkové závodníky. Ve většině ostatních disciplínách nás reprezentují sportovci ve věku 21 až 24 let, kteří se zlepšují a jejichž top výkony přijdou teprve v dalších letech,“ popsal ambice české výpravy  šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

Přestože hlavní část výpravy odletěla až v pondělí 1. srpna 2022, v dějišti šampionátu se již nachází kajakář Josef Dostál, který odcestoval o několik dní dříve.

Jak říkám ...

„Trošku jsem se bál časového posunu a ukazuje se, že oprávněně. Proto jsem se rozhodl přiletět na MS s předstihem a poslední dolaďovací tréninky jsme nechali až přímo na místo. Zatím se mi jezdí dobře, v tréninku se se mi daří jet rychlé časy a jsem z toho nadšený. Dalším plusem je to, že nejsem tolik nervózní jako třeba před olympiádou, přistupuju k tomu s větším nadhledem a vypadá, že i to by mohla být cesta k dobrému výsledku,“ řekl pro svazový web   čtyřnásobný olympijský medailista, který bude v Kanadě závodit na tratích 500 a 1000 metrů kajakář Josef Dostál.

Mnoho českých reprezentantů se rozhodlo před odletem do Kanady absolvovat ještě závody mistrovství České republiky. Jedním z nich byl i kanoista Martin Fuksa, který si v Račicích zajel pětistovku.

Jak říkám ...

„Chtěl jsem si zase vyzkoušet závodní tempo a snažil se vydat, aby to byl kvalitní závod. Forma se stupňuje. Doufám, že se mi to v Kanadě povede a nějakou medaili si domů přivezu. Samozřejmě bych chtěl vyhrát, to si přeje snad každý závodník na světě. Ale věřím, že když budu mít z jízd dobrý pocit, tak můžu stát na stupních hodně vysoko,“ okomentoval své šance na MS dvojnásobný mistr světa kanoista Martin Fuksa.

O co nejlepší výsledek budou chtít v Halifaxu zabojovat i deblkanoisté Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem.

Jak říkám ...

„Určitě bychom se rádi na obou tratích dostali do velkého finále, to by bylo naprosto skvělé,“ uvedl pro svazový web Hrabal.

„Po Kanadě nás čeká ještě mistrovství Evropy a mistrovství světa do 23 let, kam také směřuje naše forma a veškeré úsilí. Rádi bychom tuto sezonu zakončili co nejlépe a vylepšili bramborové skóre z mistrovství Evropy do 23 let. Do Halifaxu jedeme s pokorou, budeme se snažit podat maximální výkon a uvidíme, na jaké umístění to bude stačit,“ doplnil Hrabala Zalubil.

K dalším závodníkům, kteří jedou na dospělé mistrovství světa především sbírat cenné zkušenosti a formu stupňují na mistrovství světa do 23 let, patří i kajakářka Anežka Paloudová.

Jak říkám ...

„Na závody v Kanadě se moc těším. Je to seniorský šampionát, pětistovku startuju vedle Lisy Carringtonové, tak doufám, že se zvládnu soustředit na svůj závod a nebudu pokukovat na stranu. Vrchol mého roku je zajet co nejlepší singlovou pětistovku, ať už se to povede na jakémkoliv závodě. Ale vzhledem k tomu, že tohle je můj poslední rok v kategorii do 23 let, tak bych se doopravdy chtěla soustředit především na šampionát v Szegedu,“ s úsměvem prohlásila vicemistryně světa do 23 let Anežka Paloudová.

Mistrovství světa startuje úvodními rozjížďkami ve středu 3. srpna 2022. Do akce půjde Josef Dostál (K1 500 a 1000 m), Martin Fuksa (C1 500 m), Petr Fuksa (C1 200 m), Anežka Paloudová (K1 500 m), Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem (C2 500 m) a oba čtyřkajaky (K4 500 m).

Ve čtvrtek 4. srpna 2022 se v rozjížďkách kromě Martina Fuksy (C1 1000 m), Anežky Paloudové (K1 1000 m) a Antonína Hrabala s Jiřím Zalubilem (C2 1000 m) představí Martin Sobíšek (K1 200 m), deblkjakáři Vilém Kukačka s Janem Vorlem (K2 1000 m), Jakub Špicar s Danielem Havlem (K2 500 m) a deblkajakářky Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou (K2 500 m).


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.(Petr Skála podle zprávy na webu kanoe.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)