Atleti Malíková a Krsek budou ve finále čtvrtky na LSUH Rhine-Ruhr 2025 útočit na medaile! Volejbalistky končí 7.

V Berlíně dnes pokračovaly plavecké soutěže a nás dnes extrémně zajímal večerní program s finálovými závody. Vojtěch Janeček (ČVUT) se včera večer dokázal probojovat do finále 50 m prsa a to dokonce 4. nejrychlejším časem. Po půl deváté večer jsme tak mohli sledovat jeho souboj se sedmi soupeři. Ti nakonec českého závodníka předčili a Vojtův čas 27,74 s stačil ve finále na konečnou 8. příčku.

V dopoledním bloku plaveckých soutěží se v rozplavbách na 50 m volný způsob představil Radim Švarc (VUT), který nastoupil do 8. rozplavby. Zaplaval čas rovných 23 s, což bohužel na postup mezi nejlepších 16 plavců nestačilo. V celkovém hodnocení obsadil český reprezentant 27. místo.

Martina Mazurová, studentka všeobecného lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci, nastoupila dnes večer do finále ženské koule. Hned na úvod soutěže zapsala neplatný pokus a druhý pokus letěl jen do vzdálenosti 15,12 m. A to na postup do užšího finále rozhodně nestačilo. Třetí pokus ale přinesl velké zlepšení a koule letěla za 16m hranici. Vzdálenost 16,02 m posunula českou závodnici do užšího finále. To bylo nakonec kvůli protestu švýcarské závodnice netradičně devítičlenné. Martina už však další zlepšení nezaznamenala a své další tři pokusy zapsala jako neplatné. V celkovém hodnocení pak česká závodnice končí na 7. místě.

České barvy ve finále diskařů hájil Jakub Forejt (ČZU). Ten se od prvních pokusů pohyboval na hranici postupu mezi nejlepší osmičku závodníků. Jeho nejdelší pokus v soutěži přišel ve třetím pokusu, kdy disk letěl do vzdálenosti 56 metrů. Ta jeho pozici mezi nejlepšími osmi diskaři potvrdila a student oboru zahradnictví na FAPPT ČZU měl k dispozic další tři hody. V nich už zlepšení nepřišlo a Jakub Forejt tak končí ve finále na 8. místě.

Za obhajobou bronzu, nebo třeba i za zlatem?, dnes přímo vykročila čtvrtkařka Barbora Malíková (Virginia Tech)! Ve druhém semifinále doběhla na prvním místě a do finále se tak kvalifikovala napřímo s velkým Q! Její semifinálový čas je 52,46 s, a jak bylo slyšet z mikrofonů na kamerách, které bezprostředně po doběhu zabíraly vítězku druhého semifinále, „zítra líp“! Čas Barbory Malíkové je v součtu všech tří semifinálových běhů 4. nejrychlejším. Finále startuje zítra ve 21:25.
To čtvrtkař Matěj Krsek (ČZU) musel na potvrzení postupu do finále čekat na to, jak rychlý bude 3. semifinálový běh. S časem 46,16 s ve svém rozběhu obsadil 4. místo, které nezaručovalo postup do finále. Naštěstí, čas Matěje nakonec stačil a jako 7. nejrychlejší muž semifinále postupuje do bojů o medaile! Finále mužské čtvrtky odstartuje zítra ve 21:40.

V rozbězích 400 m překážek nastoupily dnes v Bochumi dvě české reprezentantky. A oběma se podařilo postoupit do zítřejšího semifinále! Do něj postupovaly z každého z pěti rozběhů první čtyři závodnice a čtyři nejrychlejší z poražených je pak doplnily na čas. Zuzana Cymbálová (ČVUT) ve svém rozběhu kontrolovala 3. místo v cíli a prošla do semifinále s velkým Q. Čas 58,17 s jí v celkovém hodnocení stačil na 20. místo. Magdalena Šlapáková (UK) ve svém rozběhu obsadila 4. místo a napodobila Zuzanu přímým postupem do semifinále. V cíli ale byla rychleji než její česká kolegyně, čas 57,12 s jí v hodnocení rozběhů vynesl na 11. místo. Semifinále s českou účastí startují zítra už ve 14:00.

A semifinalistkou je také Pavla Štoudková (MU). Ta nastoupila ve třetím rozběhu ženské půlky a se svým osobním rekordem, který je rovné dvě minuty, se řadila k favoritkám. Její rozběh byl ale celkem pomalý, ale česká závodnice si pohlídala druhé místo a postoupila přímo do zítřejšího semifinále. To odstartuje ve 20:05.

Kvalifikace, tedy bodovací soutěže o nasazení do zítřejších eliminací, měli na programu oba čeští lukostřelci. V soutěži mužů s reflexním lukem se představil Matěj Špinar (Newton University), který s celkem 638 body obsadil v kvalifikaci 32. místo, a to v konkurenci 86 lukostřelců. Martina Zikmundová (ZČU + Emmanuel Univeristy) bojovala mezi ženami s kladkovým lukem. V kvalifikaci předvedla výkon 669 bodů, což jí v celkovém hodnocení bodovací soutěže, do které nastoupilo celkem 51 závodnic, stačilo na 24. místo. Lukostřelci mají zítra na programu vyřazovací souboje. Matěj Špinar se v prvním eliminačním kole postaví proti soupeři z Mongolska (Bat-Amar Altanpurev), na Martinu Zikmundovu čeká souboj s lukostřelkyní z Malajsie (Nur Nisa Aliya Binti Muhamad Radzif).

Do kvalifikace individuální soutěže mužů v gymnastice dnes nastoupil student stavební fakulty VUT v Brně Daniel Bago, který je jediným českým zástupcem v gymnastických soutěžích mužů. Nastoupil hned v první skupině z celkových 6, přičemž 3 skupiny absolvují soutěž dnes, zbylé tři přijdou na řadu zítra. Úterní a středeční kvalifikace zároveň rozhodnou o medailistech v soutěži družstev, po skončení kvalifikací budou známi i finalisté víceboje a cvičení na jednotlivých náčiní.

Jako první čekalo na českého gymnastu vystoupení na prostných, kde si od rozhodčích vysloužil známku 13.166. V koni na šíř obdržel český závodník známku 11.566. Nejnižšího bodového ocenění se dočkal na kruzích, za které dostal známku 10.900. Naopak v přeskoku zapsal své nejvyšší bodové hodnocení, a to 13:333. Následovala sestava na bradlech, za kterou si připsal do celkového bodového ohodnocení 12.800 bodů. Posledním náčiním v jeho dnešním programu byla hrazda, v níž zapsal známku 12.600, a jeho celkový součet známek ze všech náčiní je tak 74.365. Ve své skupině 1 se český gymnasta ujal vedení.

Začátek jako ze strašidelných pohádek bratří Grimmů zažily naše basketbalistky ve čtvrtfinálovém zápase proti Polsku. Neexistující obrana, nemohoucnost při střelbě, naopak soupeřky byly úspěšné a trenér Petr Treml si byl nucen vzít první timeout již po 150 vteřinách za stavu 0:10.

 
Následně se zlepšila obrana, bohužel české hráčky proměnily až svoji desátou střelu, čímž značně ulehčily Polkám vstup do utkání. Ve druhé části první čtvrtiny po první trojce se naše děvčata chytla a dokázala s Polkami i díky několika úspěšným trojkám držet krok. Výsledkem bylo čtvrtinové skóre 11:24. Vstup do druhé čtvrtiny byl jako noc a den, úspěšná střelba i dobrá obrana v podání českého týmu, snížení na rozdíl 7 bodů a timeout si ve třetí minutě bral tentokrát polský trenér. Tah zafungoval, naše hráčky si nevěděly rady se zónovou obranou, střílely z těžkých pozic, ze kterých byly neúspěšné. Polky naštěstí také neproměňovaly všechny šance z rychlých protiútoků, v poločase byl stav 28:37.

 
Ve třetí čtvrtině Polky pokračovaly v aktivní obraně, se kterou si naše hráčky nevěděly rady. Češky měly problém se dostat ke střelbě, Polky naopak své šance využívaly.  Ke konci čtvrtiny Polky polevily v koncentraci a dovolily našemu týmu korigovat ztrátu na 13 bodů. Začátek poslední čtvrtiny byl ve znamení neurovnané hry, se spoustou chyb a nepřesností na obou stranách, o čemž svědčí dílčí skóre po 6 minutách 4:2 pro náš celek. V posledních 3 minutách zápasu v sobě Češky našly gen lvic, dokázaly snížit na rozdíl 6 bodů, více již možné nebylo. Polky ještě v samotném závěru z šestek navýšily vedení na konečný stav 63:71. Za porážkou českého výběru stojí zejména neúspěšná střelba, kdy české hráčky proměnily pouze 19 ze 67 pokusů z pole, a velký počet ztrát, 12 oproti 2 polským. Na turnaji tak budou hrát o 5. – 6. místo. Nejlepší českou střelkyní byla ve čtvrtfinále Petra Malíková (MU) s 18 body.


Cestou za vysněnou medailí musel nasazený pár číslo 1 Karolína Kubáňová (OSU) a Jan Jermář (OSU) přejít přes mexickou dvojici Aiko Coballasy Lardizabal - Luis Eduardo Arellano Rojas. Začátek našim vyšel jako z partesu, hned ve druhé hře prolomili podání svých soupeřů, a i když se nevyvarovali dvojchybám při vlastním podání, získali první sadu jasně v poměru 6:3. I ve druhé sadě se našim povedl break hned na začátku setu, Jan Jermář následně nedal soupeřům žádnou šanci přemýšlet na zisk našeho podání a čistou hrou navýšil české vedení. Když Kubáňová posléze udržela podání, bylo jasné, že český pár postoupí po rychlé výhře 6:3 6:1 do čtvrtfinále.

Victor Andres Sklenka (Idaho State University) ve třetím kole turnaje útěchy narazil na Carlose Andrése Garcíu Campoverdeho z Ekvádoru. Rychle se ujal vedení 2:0, i přes slabou chvilku a ztrátu svého podání, diktoval hru po celý set. Jihoamerický tenista neměl šanci ohrozit českého hráče. První sada v poměru 6:3 šla velmi rychle za necelou půlhodinu na účet Sklenky. Český tenista pokračoval v kvapíkovém tempu i ve druhém setu, první hra a okamžitě break. Tím sebral Campoverdemu jakoukoliv energii na snahu o vyrovnaný boj. Ve druhé sadě získal Ekvádorec pouhých 14 bodů a prohrál ji 6:0. Sklenka tak postupuje do čtvrtfinále turnaje útěchy, jehož výsledky se započítávají do celkového bodování národních tenisových výprav.

Ke druhému zápasu skupiny F nastoupily české plážové volejbalistky Julie Honzovičová a Kylie Neuschaeferová a přehrály v něm brazilský pár Mafe/Luiza 2:0 (21:16, 21:17). Češky odstartovaly první sadu výborně a pěknými útoky se jim podařilo Brazilkám odskočit 4:1, pak se vývoj srovnal až do stavu 13:13, tam páska se štěstím pomohla smeči Honzovičové na písek, následovalo eso Neuschaeferové a další bojovnou výměnu uhrála kobrou Honzovičová k základní čáře, pokračovaly tvrdé útoky, dobrý servis a blok Neuschaeferové završil cestu za vítězstvím první sady 21:16. Druhý set začal pro naše děvčata lépe, Brazilky kupily chyby, které musely pak těžce opravovat. Když už Brazilky byly na dosah dvou bodů, vzaly si naše hráčky oddechový čas a nadechly se k dalšímu bodovému úniku. Pětibodová ztráta byla nad brazilské síly a Češky si pestrou technickou hrou došly pro vítězství 21:17.

„Zápas hodnotíme skvěle. Vyhrály jsme, takže máme obrovskou radost, ale určitě to nebylo nic jednoduchého. Brazilky hrály moc pěkně, tlačily nás servisem, měly dobrý sideout, takže to bylo těžké, ale ustály jsme to. Myslím si, že my jsme také dobře sideoutovaly a pak když už jsme konečně daly servis, který se nám nedařil zpočátku, tak jsme ujely Brazilkám trochu víc,“ zhodnotila utkání Kylie Neuschaeferová (UK). „Po našem pomalejším rozjezdu jsme to nakonec dotáhly do vítězného konce a byl to pro nás hezký zápas,“ doplnila čerstvá absolventka Julie Honzovičová (Florida Atlantic University).

Druhý zápas ve skupině B měli odpoledne na programu také beachvolejbalisté Matyáš Džavoronok (MU) a Tadeáš Trousil (UK), kteří si došlápli na italský pár Iervolino/Mancini a zvítězili 2:0 (21:10, 21:16).

První sada byla rychlovka z pohledu českého páru. Chlapci drželi podání, prosazovali se v útoku a trpělivě bod za bodem proměňovali příležitosti od soupeřů k bodovému zisku. Italové v závěru setu odvrátili dva setboly, ale Džavoronok vysokou Trousilovu náhru na střed technicky uhrál a set skončil 21:10. Druhý set byl ve znamení sideoutů na obou stranách, ze strany našich došlo k uspokojení po jednoznačném prvním setu a mnoha chybám na servisu. Chyb na podání za zápas nasbírali celkem sedm. Nakonec však italský servis do autu srovnal skóre na 12:12 a Češi se vydali pro vítězství v zápase. Museli si vzít ještě time-out, když se Italové dostali do kontaktu na bod, ale pak už přesné útoky, skvělý blok Džavoronoka a Trousilova diagonální smeč znamenaly mečbol, který hned proměnili díky zmařené italské smeči do zámezí. České duo si připsalo 26 bodů na útoku, 3 bloky a 2 esa.

Čeští volejbalisté v prvním zápase o umístění narazili na jihoamerické studenty z Kolumbie, se kterými si poradili ve třech setech 3:0 (25:20, 25:23, 25:16). Díky výhře tak budou zítra bojovat o krásné 5. místo v turnaji.

Vývoj první sady byl až do poloviny velice vyrovnaný, oběma týmům se dařilo ztrátovat. Za stavu 15:15 se po chybách Kolumbijců v útoku a na servisu dostali naši do výhody a ani time out Kolumbijcům nepomohl. Bodovými bloky, přímými body z podání a tvrdými útoky Češi vyhráli 25:20. Druhý set jsme se dostali pod tlak hlavně našimi chybami v obraně a na přihrávce, což se pokusil český trenér zastavit oddechovým časem za stavu 8:13. Kolumbijce jsme v setu museli pořád dohánět a srovnáno bylo až na začátku koncovky, která byla velice dramatická a dopadla nejtěsnějším rozdílem 25:23. Třetí set začal vyrovnanou hrou, opět Kolumbijci získávali body hlavně našimi chybami. Češi zahájili cestu za vítězství od stavu 8:8, kdy jsme zatlačili servisem, dobře stavěli obranu a prosazovali jsme se na útoku. Dlouhá výměna plná obětavých zákroků zakončila třetí sadu a potvrdila hned první český mečbol. Nejvíce bodujícím českým hráčem byl smečař a kapitán Jan Svoboda (UK), který získal 15 bodů (7 bodů z útoku – úspěšnost 25 %, 2 bloky a 6 es z podání).
Výhrou na Kolumbií si čeští volejbalisté zajistili nejhůře šesté místo. S tím se ale nehodlají spokojit a zítra narazí na Čínskou Tchaj-pej, s níž se utkají od 14 hodin.

Českým volejbalistkám se povedl obrovský úspěch, když si v utkání o celkové 7. místo došláply na favoritky z Číny a deklasovaly je 3:1 (25:21, 19:25, 25:21, 26:24).

Jak bylo již řečeno, forma našich hráček v turnaji gradovala a famózní výsledek se jim podařil v samotném závěru výhrou proti Číně. Dnes byla markantní výborná obrana v poli i na síti, k tomu se dařilo hrát pohlednou kombinační hru, skládat na zem a Češky přidaly i několik es. Číňanky byly v průběhu prvního setu zaskočené, možná po včerejším dlouhém utkání ještě i unavené. Ve druhém setu se však vzpamatovaly, zapnuly vyšší rychlostní stupeň a my jsme nakupily několik chyb. Třetí a čtvrtý set předvedly velmi bojovný výkon. Třetí sadu se podařilo našim hráčkám zlomit až před samotnou koncovkou a získaly tam tříbodový náskok. V průběhu čtvrtého setu české studentky dlouho vedly, ale čtyři body Číňanky dorovnaly 18:18. Koncovka poslední sady dospěla do dramatického závěru, kde body přidaly hlavně české blokařky z kombinačních útoků a pomohly i chyby soupeřek. Krásným útokem z pajpu zakončila působení českých volejbalistek v turnaji smečařka Kristýna Průšová (Palestra), která k utkání řekla: „Jsem moc ráda, že jsme utkání dotáhly do vítězného konce. Myslím si, že Čína patří mezi top týmy. My jsme ale táhly za jeden provaz a vyšťavily jsme se tady do poslední chvíle.“ Bodově se opět nejlépe do českých statistik zapsala blokařka Lucie Blažková (Washington State University) – celkem 20 bodů.

Poslední hodnocení působení svých hráček poskytl i trenér žen Lukáš Miček: „Máme obrovskou radost, že jsme porazili Čínu. To se nestává každý den, aby tak malá země jako Česko zvítězila s takovou velmocí. Za velmi bojovný výkon si to holky ale zasloužily. Zakončit turnaj vítězstvím se cení, i když to je sedmé místo, ale máme z toho velkou radost. Já osobně jsem moc šťastný a holkám gratuluji.“

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: ČAUS)