Akademický biatlon slaví v Lake Placid první medaile na Zimních světových univerzitních hrách

Na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid se českým barvám daří. Univerzitní biatlonisty spadající pod Českou asociaci akademických technických sportů čekala premiéra v závodě jednotlivců. Na muže čekala trať o délce 15 km, ženy kratší trať o délce 12,5 km.

Jako první odjeli v americkém olympijském středisku svůj závod muži. Na startu jsme měli tři reprezentanty Josefa Kabrdu, Jakuba Kociána a Michala Zaorala, přičemž druhý jmenovaný si na 15km trati vedl nejlépe. Po celou dobu závodu se pohyboval Jakub Kocián v jeho čele a jeho jméno patřilo snad k nejskloňovanějším v aréně. Nakonec dojel Jakub Kocián v čase 44:08,7 na krásném čtvrtém místě. Studentovi České zemědělské univerzity v Praze chybělo pouhých 15 vteřin na třetího Garniera z Francie (43:53,9). Druhou příčku bral Nor Moseng (43:20,0) a zlato získal Kurales z Kazachstánu (42:37,4). Josef Kabrda (Masarykova univerzita) dojel na 14. příčce a Michal Zaoral (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava) skončil na 22. místě.

Obrovská radost v českém týmu propukla po individuálním závodě žen na 12,5 km, v němž už to českým barvám cinklo. O skvělý výsledek se zasadila Tereza Jandová z Masarykovy univerzity, která si dojela v čase 43:46,6 pro bronzovou medaili! K zisku stříbra jí chybělo pouhých 5 sekund, na zlato pak scházelo 53 vteřin. Rozhodujícím faktorem mohla být střelba, protože z medailistek měla Jandová na střelnici tři nepřesnosti, kdežto soupeřky zastřílely lépe. Vítězkou se stala Rousseauová z Kanady (42:52,9) a druhou příčku brala Polka Skrobiszewska (43:41,3). Další tři české reprezentantky se umístily následovně: Kristýna Otcovská (Univerzita Karlova) 8. místo, Lenka Bártová (Masarykova univerzita) 19. místo a (Masarykova univerzita) 23. místo.

Český biatlon však velký úspěch slavil také v závodu mix dvojic.  Biatlonisté Tereza Jandová a Jakub Kocián totiž  získali zlato ve štafetě smíšených dvojic! Jandová tak slaví druhý medailový úspěch na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid během dvou dnů. Pro Kociána je to první medaile. Ve vytrvalostním závodě skončil těsně čtvrtý.

A to nebylo všechno. Jan Zabystřan přidal do své sbírky další cenný kov, tentokrát bronz z alpské kombinace. Pro českou výpravu je to už pátá medaile na této akci.


Stojí za pozornost se zmínit i o předchozích výsledcích  české výpravy univerzitních sportovců. První českou medaili získal snowboardkrosař Jakub Žerava, který si po zvládnutí závodu v náročných podmínkách dojel pro stříbrnou medaili. O stupínek výš si mohl stoupnout a českou hymnu poslechnout „zlatý“ lyžař Jan Zabystřan za vítězství v superobřím slalomu. S bronzovou medailí biatlonistky Terezy Jandové už tak mají univerzitní sportovci první sadu medailí kompletní. Kdo přidá další medaili do české sbírky?Lake Placid (USA)  12. ledna -  22. ledna 2023


Zimní světové univerzitní hry 

Kompletní výsledkovou listinu závodů ze Zimní světové univerzitní hry  naleznete   zde...


SportovniListy.cz rovněž napsaly ...
Historicky nejpočetnější česká výprava se chystá na Zimní světové univerzitní hry 2023


(Zdroj: Markéta Štenclová - ČAUS, foto:  Markéta Štenclová - ČAUS)