Historicky nejpočetnější česká výprava se chystá na Zimní světové univerzitní hry 2023

Už 7. ledna 2023 zahájí velká logistická akce přepravy členů rekordně velkého výběru české univerzitní reprezentace  na dlouho očekávané Zimní světové univerzitní hry konané v dějišti několika olympijských her, americkém Lake Placid. Česká republika bude na univerzitních hrách  obhajovat 6 medailí.

Národní barvy Česka budou od 12. do 22. ledna 2023 hájit  93 akademici  ve 12 sportech, ale s nimi odcestuje i  49 členů realizačního týmu.  

S těmito a s dalšími informacemi byli seznámeni novináři na setkání vedení České asociace univerzitního sportu a sportovců s nimi ve čtvrtek 5. ledna 2023 v Praze.
  Jak říkáme...

„Letos jsme překonali důležitý milník, protože do USA vypravíme vůbec největší výpravu v historii. Tradičně se nám domů daří vozit cenné kovy, naposledy to bylo šest medailí, takže laťka je nastavena poměrně vysoko. Věřím, že i tyto hry budou úspěšné a všichni se ve zdraví vrátíme přes oceán. Chtěla bych zároveň moc poděkovat Národní sportovní agentuře, která celou akci financuje, a díky níž můžeme letos mít tak velký tým,“ sdělila novinářům předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

„Máme rozhodně na co navázat, protože ve snowboardingu jsme byli dlouhodobě úspěšní, a i olympionička Eva Samková nám v minulosti přispěla cennými kovy. Budeme soupeřit s úplně nejlepšími reprezentanty z několika zemí. V zámoří je ta tradice, zázemí a úroveň univerzitního sportu špičková a účast na univerziádě je tak velmi prestižní. My se tak budeme snažit, abychom opět přivezli medaile,“ řekl  šéftrenér SBX Marek Jelínek.

„Je nám líto, že se zranil náš nejlepší závodník Matouš Koudelka. Přesto tam máme celou řadu závodníků, kteří, věřím, budou slavit úspěch. Do Ameriky se zkrátka moc těším, je to očekávaná akce a podmínky by měly být skvělé,“ okomentoval menší komplikaci při skládání týmu trenér Jelínek.

Dlouholetý trenér hokejistů národního univerzitního týmu Jaroslav Liška je se svou nominací před turnajem spokojen.

  Jak říkám ...

„Většinu týmu tvoří druholigový hráči a máme i některé z extraligy. To je velký úspěch, protože v minulých letech to byl s jejich uvolňováním trochu problém. Musím všechny kluby pochválit za jejich přístup, protože chápou celou akci tak, že jejich hráči mají možnost reprezentovat svou zem,“ popsal složení svého výběru.

„Všichni hráči v našem týmu ve svých týmech pravidelně hrají, takže máme silný tým, ale stejně tak jsou velice silní naši soupeři. Teď nás čeká soustředění, takže máme nějaký čas na přípravu. Věřím, že všichni přijedou zdraví a pojedeme si pro úspěch. Rozhodně nechceme být týmem, který se jede jen zúčastnit. Doufám, že se nám podaří vybudovat dobrý charakter týmu a přivezeme co nejlepší výsledek,“ nastínil kouč své ambice.

Vůbec poprvé se na hrách představí také ženský hokejový tým, který je na vzestupu a před nedávnem oslavil zisk medaile na mistrovství světa.

  Jak říkám ...

„Na turnaj jsme se dostaly, protože se nám tam uvolnilo místo a spolu s ČAUS jsme zvládli rychle zareagovat. Pro český ženský hokej je to jedině dobře, že se toto povedlo a máme z toho radost,“ uvedla Tereza Menčíková, která stála u zrodu myšlenky sestavení týmu.

Mezi největší naděje výpravy patří sjezdový lyžař Tomáš Klinský, který ke stříbrným medailistou z posledních her v roce 2019.

  Jak říkáme ...

„Vzpomínky na turnaj zůstaly jen ty nejpozitivnější. Ani jsem to tenkrát příliš nečekal, protože jsem nebyl v tom startovním poli úplně favorit. Trať byla ale dobrá a měl jsem čistou hlavu. Když jsem přijel do cíle a svítila tam dvojka, tak to byl skvělý pocit. Co se týká téhle univerziády, tak bych byl moc rád, kdyby se mi medaili podařilo obhájit, protože se cítím ve formě,“ řekl student  Dopravní fakulty  ČVUT.

 „Začínají tam sněžné bouře, takže doufám, že bude hodně sněhu a bude tam dobrá trať (směje se). Na posledních hrách jsem měl trochu smůlu a nepostoupil jsem ze semifinále. V Lake Placid bych to chtěl určitě napravit,“ uvedl  s poznámkou k očekávanému zimnímu počasí snowboardista Jakub Žerava.


Základní údaje o české akademické reprezentaci
-    Vysílající složka: Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS)
-    142členná výprava
-    93 sportovců ze 33 vysokých škol, 49 členů doprovodu
-    12 sportů – biatlon, běžecké lyžování, curling, freestyle, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, dlouhá dráha, short track, severská kombinace, sjezdové lyžování, skoky na lyžích, snowboarding

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!(Petr Skála s využitím tiskové zprávy  pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)