A ty jsi Martine, dvakrát stříbrný! Kanoista Martin Fuksa získal na MS v Kodani druhé stříbro

Druhé stříbro a celkem desátou medaili z mistrovství světa získal na pětistovce kanoista Martin Fuksa. Stejně jako na kilometru jej předstihl jen Němec Conrad Scheibner.

Jak říkám...

„Měl jsem za cíl trumfnout bráchu, který získal dvě bronzové medaile na mistrovství světa do 23 let, a to se mi podařilo. Nebudu se rouhat, dvě stříbrné medaile ze světového šampionátu jsou skvělé, jsem za ně rád, protože mě nakopávají do dalšího tréninku. Na druhou stranu, když vím, jak závody probíhaly, malinko mě to mrzí,“ uvedl Martin Fuksa.

S bronzem mužského čtyřkajaku veze český tým tři medaile a řadu dalších výborných finálových výsledků. V neděli 19. září 2021 přidali osmá místa deblkanoisté Jiří Minařík s Jiřím Zalubilem a čtyřkajak Kateřina Zárubová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová a Adéla Házová. Devátá byla na pětistovce kajakářka Anežka Paloudová, stejné umístění si připsal kajakář Jakub Zavřel. V závodech na 5000 metrů přidal kanoista Filip Dvořák čtvrté místo, kanoistka Jana Zetek byla osmá.

Jak říkám...

„Mistrovství světa bylo dost specifické v tom, že se konalo krátce po olympijských hrách. Z hlediska počtu i účasti top závodníků bylo o něco ochuzenější. Nejvíce mě potěšilo, že se ve finále prosadila spousta mladých závodníků a ukázala, že se přiblížila světové špičce. To je hlavně pro ně samotné a jejich trenéry velké povzbuzení do budoucna. Je vidět, že máme šanci za dva roky na kvalifikace na olympijské hry do Paříže.  A co se top závodníků týká, Martin Fuksa ukázal, že je stálicí v nejužší světové špičce. Musíme být spokojení s tím, co předvedl. A určitě všechny hodně potěšila medaile čtyřkajaku, kde je na čem stavět právě i vzhledem ke kvalifikaci do Paříže,“  uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar

Fuksa: Bude mě chvíli mrzet, že jedna medaile není zlatá

Zklamání na něm bylo v cíli patrné. Kanoista Martin Fuksa toužil vyhrát na mistrovství světa oblíbenou pětistovku, jenže o sekundu ho předčil Němec Conrad Scheibner. Před cílem mu došly síly a když bylo jasné, jak závod dopadne, zvolnil.

Jak říkám...

„Když nepodám stoprocentní výkon, tak se nemůžu stát mistrem světa, to je jednoduché,“ řekl Fuksa, který o  den dříve sahal po vítězství na kilometru, setřásl Moldavce Sergeje Tarnovského, jenže skvělou formu ukázal Němec Scheibner.

„Kilometr jsem měl vyhrát a pomohlo by mi to do pětistovky. Hodně jsem nad tím přemýšlel. Je to ve mně, že jsem ten závod trochu pokazil a nejsem z toho stříbra úplně nadšený.  Pětistovku jsem moc chtěl vyhrát, viděl jsem se, jak získám třetí titul mistra světa, ale nepovedlo se to, protože jsem si ten závod pokazil sám. Nedostal jsem se do pohodového záběru, který mám naučený, klofal jsem to. To mě jedině mrzí. Po právu získal zlato někdo jiný, já jsem si ho určitě nezasloužil,“  hodnotil Fuksa už s odstupem po závodech. 

Má za sebou sezonu, v níž získal medaili ze Světového poháru, dvakrát vyhrál mistrovství Evropy, na olympijských hrách skončil v individuálním závodě pátý a teď přidal dvě stříbrné medaile z mistrovství světa. Bilance hodná šampiona. „Musím být spokojený, ale je to někdy těžké. Nečeká se ode mě nic jiného než medaile. Není jednoduché mít tuhle pozici. Jsem rád, že jsem očekávání splnil. Ale bude mě chvíli mrzet, že jedna z medailí z mistrovství světa není zlatá,“ dodal Martin Fuksa.

 KODAŇ (DÁNSKO) 19. září 2021

MISTROVSTVÍ SVĚTA V RYCHLOSTNÍ KANOISTICE

Přehled českých finálových umístění

2. místo

Martin Fuksa (C1 500 m)

4. místo

Filip Dvořák (C1 5000 m)

8. místo

Jiří Minařík, Jiří Zalubil (C2 500 m)
Kateřina Zárubová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová, Adéla Házová (K4 500 m)
Jana Zetek (C1 5000 m)

9. místo

Anežka Paloudová (K1 500 m)
Jakub Zavřel (K1 500 m)

SportovníListy.cz rovněž napsaly:


Kanoista Martin Fuksa vybojoval na mistrovství světa stříbro a čtyřkajak přidal bronz

(Barbora Žehanová, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Kanoe.cz)