Kanoista Martin Fuksa vybojoval na mistrovství světa stříbro a čtyřkajak přidal bronz

Kopl loď do cíle, ale ze sil se vydal tak, že už se v ní neudržel. Kanoista Martin Fuksa však proťal cílovou linii dle pravidel a popáté v kariéře získal na olympijské kilometrové trati na mistrovství světa v Kodani stříbro. Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf vybojoval bronzovou medaili. Kajakářka Anežka Paloudová byla na neolympijské kilometrové trati čtvrtá. Další posádky přidaly dvě šestá a osmé místo.

Kanoista Martin Fuksa si ve finále kilometrového závodu na mistrovství světa bedlivě hlídal, aby mu příliš neujel moldavský soupeř Sergej Tarnovský. Jak se blížil cíl, Moldavce udolal. Toužil po zlatu, dojel však stříbrný, v sedmé dráze ho o šest desetin sekundy porazil Němec Conrad Scheibner.

Jak říkám...

„Každá medaile je samozřejmě super, ale když jsem ve finiši šel přes Moldavce, říkal jsem si jediné: Mistr světa, mistr světa. Ale tak neskutečně jsem vytuhnul, že jsem cíl přitahoval očima. Pak jsem tam loď ještě nějak kopnul, ale neměl jsem vůbec sílu se v ní udržet, takže jsem spadnul do vody. Musím smeknout klobouk před Němcem, odjel dobrý závod. Taky mi to proběhlo hlavou, cíl je tady takový zvláštní. Poslední bójky jsou ještě před ním, ale doufal jsem, že minimálně špička lodi v cíli byla,“ líčil v cíli zmáčený Martin Fuksa, jemuž už bylo jasné, že cílem projel dle pravidel a diskvalifikace mu nehrozila. 

„Jak jsem dojížděl Moldavce, říkal jsem si, že to je skvělé. Ale pak jsem periferně viděl nějakou loď. Tak jsem si řekl: Tam někdo je, makej až do cíle. Ale strašně jsem vytuhnul, jak jsem to napálil a jel jsem s Moldavcem. Byl to těžký závod,“ řekl Fuksa, který v průběhu závodu nevěděl, jak na tom je jeho německý soupeř Scheibner.

Martina Fuksu v neděli 19. září 2021 čeká finále na pětistovce.

Čtyřkajak i s letošním olympijským medailistou znovu na stupních

Bronzovou medaili přidala posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf. V těsném souboji na pětistovce vyhráli Ukrajinci, Češi dojeli třetí o desetinu za slovenskou posádkou, o dvě setiny pomalejší než oni pak byli Bělorusové.
Bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf dal hned na hrách v Tokiu najevo, že by si chtěl protáhnout sezonu na mistrovství světa se čtyřkajakem, v němž získal bronz na mistrovství světa v Račicích 2017.
Jak říkám...

„Jsem moc spokojený, že jsme udělali medaili. Když jsem do toho šel, měl jsem sen vrátit čtyřkajak tak, kam patří, tedy na pódium. Moc děkuju klukům, že to vyšlo, ten měsíc přípravy pro mě byl hezký. Jsem rád, že jsem se nerozhodl pro volno,“ řekl v cíli  Radek Šlouf.

„Viděl jsem z lodi, že jsme určitě na medailové pozici a nejspíš na třetím místě, ale Bělorusy jsem neviděl,“ vylíčil závod Jakub Špicar.

„Celá jízda se nám povedla, sednul nám start, drželi jsme tak větší kontakt s ostatními než obvykle, ve finiši jsme šli svoje tempo a svou jízdu,“ byl v cíli spokojený dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel.  

„Medaile je sladká. Byli jsme od ní v průběhu sezony kousek a konečně se nám to podařilo,“ sdělil své pocity po závodě nováček v posádce Jan Vorel.  

Paloudová proměnila první singlový start ve čtvrté místo

Čtvrté místo na neolympijském kilometru přidala kajakářka Anežka Paloudová.

Jak říkám...

„Finále se pro mě ze začátku nevyvíjelo až tak dobře, v polovině trati jsem byla na konci startovního pole. Pošetřila jsem nějaké síly do finiše. Když jsem se dostala do posledních čtyři sta metrů, řekla jsem si: Je to tvůj nejdůležitější závod dnešního dne, zkus do toho dát všechno a uvidíme, jak to půjde,“ potěšilo čtvrté místo Anežku Paloudovou. 

„Říká se, že je nejhorší, ale já jsem z toho výsledku nadšená. Je to moje první singlové mistrovství světa a jestli se mi na něm ještě někdy poštěstí startovat, tak tohle je skvělý odrazový můstek. Potvrdila jsem si, že mám na to závodit s top závodnicemi ve světě. Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo,“ řekla Paloudová, kterou v neděli 19. září 2021 čeká ještě  finále na pětistovce. KODAŇ (DÁNSKO) 18. září 2021


MISTROVSTVÍ SVĚTA V RYCHLOSTNÍ KANOISTICE
Přehled českých finálových umístění
2. místo

Martin Fuksa (C1 1000 m)

3. místo

Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf (K4 500 m)

4. místo

Anežka Paloudová (K1 1000 m)

6. místo

Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec (K2 1000 m)

Jiří Minařík, Filip Dvořák, Antonín Hrabal a Jiří Zalubil (C4 500 m)

8. místo

Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 200 m)

(Barbora Žehanová, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Kanoe.cz)