Akademický biatlon slaví v Lake Placid první medaile na Zimních světových univerzitních hrách

Na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid se českým barvám daří. Univerzitní biatlonisty spadající pod Českou asociaci akademických technických sportů čekala premiéra v závodě jednotlivců. Na muže čekala trať o délce 15 km, ženy kratší trať o délce 12,5 km.

Jako první odjeli v americkém olympijském středisku svůj závod muži. Na startu jsme měli tři reprezentanty Josefa Kabrdu, Jakuba Kociána a Michala Zaorala, přičemž druhý jmenovaný si na 15km trati vedl nejlépe. Po celou dobu závodu se pohyboval Jakub Kocián v jeho čele a jeho jméno patřilo snad k nejskloňovanějším v aréně. Nakonec dojel Jakub Kocián v čase 44:08,7 na krásném čtvrtém místě. Studentovi České zemědělské univerzity v Praze chybělo pouhých 15 vteřin na třetího Garniera z Francie (43:53,9). Druhou příčku bral Nor Moseng (43:20,0) a zlato získal Kurales z Kazachstánu (42:37,4). Josef Kabrda (Masarykova univerzita) dojel na 14. příčce a Michal Zaoral (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava) skončil na 22. místě.

Obrovská radost v českém týmu propukla po individuálním závodě žen na 12,5 km, v němž už to českým barvám cinklo. O skvělý výsledek se zasadila Tereza Jandová z Masarykovy univerzity, která si dojela v čase 43:46,6 pro bronzovou medaili! K zisku stříbra jí chybělo pouhých 5 sekund, na zlato pak scházelo 53 vteřin. Rozhodujícím faktorem mohla být střelba, protože z medailistek měla Jandová na střelnici tři nepřesnosti, kdežto soupeřky zastřílely lépe. Vítězkou se stala Rousseauová z Kanady (42:52,9) a druhou příčku brala Polka Skrobiszewska (43:41,3). Další tři české reprezentantky se umístily následovně: Kristýna Otcovská (Univerzita Karlova) 8. místo, Lenka Bártová (Masarykova univerzita) 19. místo a (Masarykova univerzita) 23. místo.

Český biatlon však velký úspěch slavil také v závodu mix dvojic.  Biatlonisté Tereza Jandová a Jakub Kocián totiž  získali zlato ve štafetě smíšených dvojic! Jandová tak slaví druhý medailový úspěch na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid během dvou dnů. Pro Kociána je to první medaile. Ve vytrvalostním závodě skončil těsně čtvrtý.

A to nebylo všechno. Jan Zabystřan přidal do své sbírky další cenný kov, tentokrát bronz z alpské kombinace. Pro českou výpravu je to už pátá medaile na této akci.

Stojí za pozornost se zmínit i o předchozích výsledcích  české výpravy univerzitních sportovců. První českou medaili získal snowboardkrosař Jakub Žerava, který si po zvládnutí závodu v náročných podmínkách dojel pro stříbrnou medaili. O stupínek výš si mohl stoupnout a českou hymnu poslechnout „zlatý“ lyžař Jan Zabystřan za vítězství v superobřím slalomu. S bronzovou medailí biatlonistky Terezy Jandové už tak mají univerzitní sportovci první sadu medailí kompletní. Kdo přidá další medaili do české sbírky?

Lake Placid (USA)  12. ledna -  22. ledna 2023

Zimní světové univerzitní hry

Kompletní výsledkovou listinu závodů ze Zimní světové univerzitní hry  naleznete   zde...