Zlatý hattrick pro Švédku Tove Alexandersson a pro Tomáše Křivdu bramborová medaile

Závěr Světového poháru v orientačním běhu proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne   v neděli 6. srpna 2023 byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u  Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority.

A stejně jako před dvěma lety na Mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval skalami na Kokořínsku nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser. Mezi ženami prvenství vybojovala Švédka Tove Alexandersson, která zvítězila v každém závodě, do kterého nastoupila, a s celkovými třemi vítězstvími se stala hvězdou druhého kola Světového poháru. Tomáš Křivda, který dlouho vedl, skončil na čtvrtém místě. Vendula Horčičková si na sedmém místem doběhla pro své nejlepší umístění v individuálním závodě Světového poháru.

Pískovcová skalní města jsou naprosto unikátní terén, za kterým se k nám sjíždějí orienťáci z celého světa. I proto se pořadatelé rozhodli zakončit šampionát právě tady a připravili tratě v terénech, kde se střídají příkrá údolí s pásy skalních věží a srázů, mezi nimiž musí běžci prokličkovat, překonat prudké výběhy a seběhy a zároveň udržet soustředění na svoji trať. Na běžce čekaly tratě s parametry budícími respekt, ženy se postavily na start závodu dlouhého 9,4 km s převýšením 720 metrů a 20 kontrolami, na muže čekala trať dlouhá 12,9 km s 990 metry převýšení a 29 kontrolami.

Jak říkám...

“Je potřeba  být velmi dobře připraven jak fyzicky tak i mentálně. Klasická trať je náročná sama o sobě,  ale v tomto deštivém počasí, kdy v lese vše klouže, se náročnost ještě násobí. Tratě nemají žádný extrémně dlouhý postup mezi kontrolami, protože by se tak  primárně nabízelo běhat po cestách a závodníci by se tím vyhli těm nejhezčím místům.  Některé postupy mají tedy spíše charakter krátké trati, abychom závodníků vždy otevřeli 2  až 3 možnosti, jak se ke kontrole dostat”, řekl k charakteru tratí  Pavel Kubát, stavitel obou tratí.

Závod žen nabídl několik zvratových momentů. Ačkoliv Simona Aebersold startovala 3 minuty před Tove Alexandersson, byla po několika nevhodně zvolených postupech na 10. kontrole dostižena. Mnozí čekali, že vytvoří silný tandem a poběží spolu až do cíle, to se však nestalo. Zatímco Alexandersson na 13. kontrolu chybovala, Aebersold udržela  chladnou hlavu, žádnou chybu již nepřipustila a do cíle doběhla několik vteřin před  Alexandersson. Celkovou ztrátu se jí však smazat nepodařilo a tak si Alexandersson v čase 77 minut doběhla pro třetí vítězství ve druhém kole Světového poháru. Simona Aebersold za vítězkou zaostala o necelé tři minuty, dalších 6 minut ztratila Sara Hagstrom na 3. místě.

“Druhá polovina závodu se mi příliš nevydařila,  jsem trochu zklamaná, protože na začátku jsem běžela opravdu dobře. S výsledkem jsem ale samozřejmě spokojená a závod mě moc bavil," přiznala Sama Alexandersson.

Z Češek nejlépe dopadla Vendula Horčičková, která si 7. místem vylepšila své osobní  maximum ve Světovém poháru. Za zmínku opět stojí i výkon Anny Karlové, která ač věkem  ještě juniorka, doběhla jen 7 vteřin za Terezou Janošíkovou a zajistily si tak 16. a 17. místo.

"Začátky závodů vždycky chodím hodně rychle, navíc tam byly úseky, kde se dalo běžet naplno. Motivaci mi dodalo i to, že jsem doběhl Jannise Bonka, vítěze krátké trati. Mezi 18. a 19. kontrolou to bylo hodně technicky náročné, žádná volba se mi  nezdála ideální. Bohužel jsem se v mapě překoukl a část postupu navigoval na 15. kontrolu. Naštěstí jsem si to uvědomil relativně včas a ztráta nebyla až tak markantní. Jinak to ode mne byl solidní výkon, který potvrdil, že se na klasické trati mohu rovnat s těmi nejlepšími”, řekl Tomáš Křivda, který mužskému závodu velmi dlouho vévodil.

Pro vítězství si nakonec stejně jako při Mistrovství světa v Čechách před dvěma lety doběhl  Nor Kasper Harlem Fosser a potvrdil, že mu naše terény skutečně vyhovují. Druhý se se  ztrátou těsně nad minutu umístil Matthias Kyburz. Dalších pět minut pak na třetí příčce  ztrácel Gustav Bergman.

“Dnes to moc klouzalo a bylo to hodně  na morál, síly jsem si ale rozložil dobře. Bohužel jsem třikrát nezvolil ideální postup, ztratil  jsem tam několik minut”,  řekl v cíli Miloš Nykodým, který rovněž velmi dobře běžel a obsadil   13. místo.  Martin Roudný se měl v cíli jen o 12 vteřin horší čas než Nykodým
a zajistil si tak místo 14.

Závěrečné třetí kolo Světového poháru se uskuteční v Itálii poblíž jezera Garda. Jde zároveň o Mistrovství Evropy ve sprintových disciplínách.

Elitní orientační běžce nyní v Česku vystřídají orientační cyklisté, protože již  od 19. srpna do 26. srpna 2023  se v Jičíně koná Mistrovství světa v MTBO. Z loňského mistrovství světa ve  Švédsku Češi přivezli dva tituly mistra světa, dalších pět individuálních medailí a čtyři bronzové medaile ze štafet. Čeští sportovci tedy zvláště na domácí půdě nejsou bez šancí na úspěch.

SportovniListy.cz rovněž napsaly ...

Orientační běžci se proběhnou s mapou a s buzolou v rámci SP Českou Lípou a Kokořínskem

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz