Zaznělo na Valné hromadě České unie sportu: Chceme ministerstvo sportu!!!

Představitelé České unie sportu (ČUS) mají v plánu  přesvědčit vrcholné politiky o zřízení  samostatného ministerstva sportu. Na  Valné hromadě, která se konala ve středu 21. června 2023 v Nymburce, zároveň ostře protestovali  proti uvažovanému  snížení podpory sportu pro rok 2024 na 5,2 miliardy korun, s čímž počítá návrh  rozpočtu na rok 2024. Podle předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Ondřeje Šebka je ale snížení financí pro agenturu jen návrhem úředníků a nemá zatím podporu vrcholných politiků v čele s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou.
Jak říkáme...

"Proč by mělo vzniknout ministerstvo sportu? Spíše je otázka, proč ne, když sport je v takové situaci, kdy stát evidentně neplní své závazky. Jsme přesvědčeni, že nám chybí představitel státní správy v oblasti sportu sedící ve vládě. Například Polsko  a Maďarsko mají svého ministra a  sport tam v posledních dvaceti, třiceti letech raketově narostl. Budováním nové infrastruktury, posílením financování svazů, klubů, ale především ve školách. U nás ani ministerstvo školství neplní svoji povinnost, aby podpořilo sportování ve školách. Proto jsme přesvědčeni, že by měla být jasná hlava českého sportu, která by měla veřejnosti říct, jak to prosadí, a když ne, tak proč," řekl předseda ČUS Miroslav Jansta na setkání s novináři a sdělil i termín rok 2025,  kdy by ministerstvo sportu mohlo po volbách do Poslanecké sněmovny vzniknout."Proto je čas, abychom začali diskuzi uvnitř sportovního prostředí a samozřejmě i s politickými stranami a hnutími, abychom si vyjasnili pozici a vysvětlili si, proč to chceme.  Teď jde jen o politickou odvahu to udělat a prosadit. V minulém roce také zničehonic vznikla tři ministerstva, " řekl šéf České unie sportu Jansta. 

"Byl by to úřad, který má sport na prvním místě. Zároveň vnímám to, že některé velké projekty se rozhodují na vládě a tam sport svého zástupce nemá na rozdíl od vědy a kultury, což jsou podobné záležitosti a mají pro společnost také svůj význam," uvedl předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

"Vyhlídky, které jsou prezentované v záměru rozpočtu na příští rok, jsou pro sport tragické. Valná hromada k tomu také zaujala nějaký postoj. Věřím, že máme ještě tři měsíce na jednání, abychom odargumentovali, že sport je důležitý pro naši společnost. Sport naší společnosti více dává než bere, ať už ekonomicky nebo přidanou hodnotou ve zvyšování fyzické zdatnosti lidí," řekl Ondřej Šebek novinářům na setkání s nimi.

"Osobně bych chtěl, abychom dostali alespoň dvě miliardy navíc. Doufám, že včetně investičních peněz bude příští rok devět miliard," dodal Miroslav Jansta.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovniListy.cz s využitím tiskové zprávy, foto: Petr Skála)