XVII. všesokolský slet se zapsal do historie tělovýchovy. Spojil cvičence od 18 měsíců do 96 let


"XVII. všesokolský slet měl mnoho podob. Radost. Krása. Energie. Nadšení. Dojetí. Byl jedinečný a do posledního doušku naplnil svoje motto. Spojil generace, regiony napříč republikou, umění se sportem, historii se současností, ale i sokoly s nesokolskou veřejností," přečetli jsme si v tiskové zprávě vydané Českou obcí sokolskou  po skončeném  sokolském  sletu coby významné sportovnětělovýchovné akci roku, která měla svoji tečku v podobě dvou hlavních hromadných  sletových vystoupení v Praze v Edenu. 


V pátek 4. července 2024 odpoledne slet završil druhý program hromadných skladeb, do nějž se na ploše vyprodané Fortuna Areny zapojilo téměř 14 000 cvičenců všech generací.  Jak říkám ... 


„Nejen během tohoto týdne, ale po celý sletový rok jsme ukazovali, že Sokol je moderní organizací s jedinečnou schopností spojovat. Ve mně osobně nejvíc rezonovala ta vzájemná pospolitost, nekončící podpora a radost z pohybu. Stálo to za to,“ řekl během slavnostního zakončení starosta ČOS Martin Chlumský a připomněl, že do celého programu XVII. všesokolského sletu se zapojilo kolem 100 000 lidí z 18 zemí světa.

„Věřím, že si všichni odvážíme zážitky, které zůstanou zapsány v našich srdcích na dlouho. A že se za šest let potkáme zase tady na značkách,“ dodal sokolský starosta, který sám cvičil ve skladbě Rocková symfonie. Starosta  poděkoval za podporu, které se akci dostalo od generálních partnerů Národní sportovní agentury, Penny a České televize, rovněž hlavního města Prahy, jehož primátor ani jiný zástupce metropole se po oba dny nezjevil mezi čestnými hosty, kteří by promluvili k sokolům pár hřejivých slov. 

Stadion v Edenu byl  v pátek 5. července 2024 dějištěm tříhodinové přehlídky dvanácti hromadných skladeb, během nichž se na ploše představilo zhruba 14 000 cvičenců všech věkových kategorií. Tím nejmladším byl 18měsíční Jan Jiskra ve skladbě Čmeláčci, nejstarší Květoslava Prücknerová, která i v 96 letech ve Věrné gardě odcvičila sestavu Jít za štěstím.   Všimli jsme si, že každá skladba vyvolávala v publiku bouřlivý potlesk, diváci oceňovali jak gymnastické, tak taneční prvky, dokonale propracované obrazce i lidské pyramidy. Nejvíce cvičenců, 1517, se představilo ve skladbě Fitness, skladba Před kamerou byla zase demonstrací mužnosti, síly a odhodlání a dala vzpomenout na legendární předválečnou Přísahu republice, kterou z přítomných v Edenu mohli vidět na vlastní oči před druhou světovou válkou  skutečně jen jedinci nebo tato mužná skladba mohla připomínat například  spartakiádní vystoupení vojáků.

O úspěchu sletu svědčí divácký zájem o hromadné skladby, který byl ve srovnání s předchozím v roce 2018 téměř dvojnásobný. Sokol Gala i prapor od prezidenta Sokolové dokázali opakovaně nadchnout Prahu a prostřednictvím televizních obrazovek i celou republiku a  přes internet i svět.

Na začátku sletového týdne centrem metropole prošel mnohatisícový průvod, následně v zaplněném Chrámu sv. Víta arcibiskup Jan Graubner odsloužil ekumenickou mši a udělil celé akci požehnání. Součástí zahájení bylo také ochotnické představení v Národním divadle nebo noční výstup na Petřín.  Večer v O2 areně patřil v úterý 2. července 2024  akci Sokol Gala. Během ní režisér Daniel Komarov originálním způsobem připomenul  historii Sokola od zakladatelů Miroslava Tyrše s Jindřichem Fügnerem po současnou moderní podobu a zároveň na palubovce v aréně, ve které se nedávno čeští hokejisté stali mistry světa, ukázal to nejlepší ze sokolského výkonnostního sportu.

Během týdne se na několika místech metropole konala pódiová vystoupení. Například  Tyršův
dům se změnil na dům sletový a návštěvníkům nabídl doprovodné akce od workshopů přes dětské atrakce po tančírnu, podcasty i divadelní představení. 

XVII. slet pak vyvrcholil čtvrtečním 4. července 2024 a pátečním 5. července 2024 programem hromadných skladeb. Na stadionu v Edenu, jak už z jiného článku na webu SportovniListy.cz víte,  byl přítomen i prezident Petr Pavel, jenž sokolům předal jako čtvrtá hlava státu v historii čestný prapor. Příští, už XVIII. všesokolský slet, se bude konat  v roce 2030 a doufejme, že  to bude  v Praze  i když,  podle toho, že poslední z politiků, který na sletu z podia v Edenu veřejně promluvil k účastníkům i k divákům, byl hejtman Libereckého kraje Martin Půta, by to mohlo být klidně i v  Liberci. 

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím tiskové zprávy,      foto a koláž: Petr Skála)