Výhra českých ragbistů nad ve druhém poločase unavenými Moldavci 39:13

Čeští  ragbyovi reprezentanti  v sobotu 12. listopadu 2022 ve Zlíně na Stadionu mládeže odehráli druhý z celkových čtyř utkání zařazených do evropského  šampionátu úrovně konference Sever a to s Moldavskem.  Abychom se orientovali, co to je za  soutěž, tak pokud považujeme Pohár šesti národů ve složení Francie,  Anglie, Irsko, Skotsko, Wales a Itálie za tu  nejvyšší evropskou
soutěž,  tak úroveň Konference Sever je o čtyři  patra níže směrem k suterénu.

Nicméně Moldavsko,  které ve Zlíně čekalo odehrát s Českem v pořadí osmé vzájemné
utkání, mělo do té doby aktivní bilanci čtyř výher a tří porážek. Český ragbyový
reprezentantační tým naposled hrál s Moldavskem 18. dubna 2018 v Praze   vítězně 35:21

Čeští ragbisté se vrátili odehrát mezistání utkání do Zlína po čtyřech letech. Tehdy na stejném
místě vstoupili do nového ročníku ME o patro vyšší soutěže než v té, ve
které hrají nyní, porážkou s Polskem 22:41 a příjemné vzpomínky čeští ragbisté nemají ani na předchozí duel odehraný  na Stadionu mládeže, když  prohráli s Ukrajinou 10:17.

Do třetice by už mohla česká ragbyové reprezetace ve Zlíně vyhrát, si pomysleli ti, co Zlínu přidělili pořadatelství.

Utkání nezačalo pro domácí tým dobře. Češi až do 23. minuty vyrovnávali skore a teprve po polovině odehraných minut z prvního poločasu se utrhl do  útoku jeden z hrajících dvojčat Richard Hřebačka a získal položenou pětkou na chvíli  vedení pro domácí borce 11:6, ale soupeř také brzo položil pětku  a navíc po následném úspěšném kopu vedl  13:11. Do půle však Češi položili Divišem druhou pětku a po bodování i následným kopem za stavu 18:13 přečkali přestávku. Ve druhém poločase už bodovali jen Češi. Zadák Česka Martin Cimprich získal pro domácí tým dokonce celkem 19 bodů, když ke dvěma úspěšným trestným kopům a jedné proměněné konverzi v první půli po změně stran proměnil ještě tři trestné kopy a dva následné kopy  po pětkách Ondřeje Kučery a Jana Čížka.

Ta poslední čtvrtá pětka, která  byla položena až v nastaveném čase, byla velmi důležitá, neboť jejím položením bylo dosaženo rozdílu tří pětek mezi  oběma soupeři položenými pětkami 4 - 1 , který je minimem pro získání bonusového bodu do tabulky.

Češi tu aktuální tabulku vedou. Soutěž zahájili říjnovým vítězstvím nad Maďarskem 41:21. Letos se bude hrát ještě zápas 26.listopadu 2022 Lucembursko - Maďarsko. Příští rok české ragbisty čeká zápas v Lotyšsku a v Praze s Lucemburskem, tedy se soupeři, s kterými by si ragbisté Česka měli vědět rady jako ve druhém poločase s Moldavskem.

Zvláštností zápasu byla mladá rozhodčí  pocházející  z Německa Maria Latos, která podle
slov české ragbyové legendy, který zápas sledoval,   Eduarda Krütznera seniora se zasloužila o premiérové ženské rozhodování mezistátního zápasu mužů, ve kterém hrála tuzemská reprezentace.

Jak říkám ...
"Zápas Maria Latos zvládla odpískat skvěle a potvrdilo se, že, když rozhodčími  jsou ženy, tak se i ragbisté muži mírní při svých zákrocích a ve svých výrocích," má jasno   Eduard Krützner senior.

"Chtěl bych poděkovat pořadatelům ze Zlína za skvělé podmínky pro reprezentační utkání  a divákům, kterých do hlediště přišlo hodně přes tisíc za fandění našemu týmu," poznamenal po utkání  kapitán českého týmu Dan Hošek  .

Zlín 12. listopadu 2022

Ragby

Mistrovství Evropu Rugby Europe  Konference 1 sever

Česko - Moldavsko  39:13 (18:13)  pětky 4:1

Body: Martin Cimprich 19, Richard Hřebačka, Vlastimil Diviš, Ondřej Kučera, Jan Čížek po 5 - Adrian Adam  13.

Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:6, 6:6, 11:6, 11:11, 11:13, 16:13, 18:13 - 23:13, 25:13, 28:13, 31:13, 34:13, 39:13 *  Rozhodovala: Němka Maria Latos * Diváků:  1384.