Volejbaloví Lvi Praha vyhlašují útok na medaili. Daleko chtějí dojít i v evropských pohárech

Pražští Lvi loni dokráčeli do semifinále volejbalové extraligy i Challenge Cupu. Letos chtějí více. O svých plánech pět dnů před zahájením soutěže promluvily nejdůležitější osoby týmu trenér - Tomáš Pomr a tři hráči Milan Moník, Jakub Janouch a Valerii Todua.Jak říkám...

„Je to stále stejné, jdeme pořád nahoru. Po pátém a čtvrtém místě nám doma nezbývá než zaútočit na medaili,“ přiznal  kouč Lvů Praha Tomáš Pomr.

V Evropě to budou mít jeho svěřenci složitější, výborné výsledky je katapultovaly do druhého nejvýznamnějšího  poháru – CEV Cupu. V něm jim los příliš nepřál, půjdou totiž na poraženého z dvojice usilující o Ligu mistrů – Karlovarsko a Arcada Galati.

Jak říkám...

„Jsem asi jediný trenér, který si přeje soupeře z Rumunska.  Poháry jsou  prestižní záležitostí hlavně z mezinárodního hlediska. Pro klub jde o důležité konfrontace se zahraničím, nikoli s  extraligou. Loni jsme udělali pomyslnou díru do světa a rádi bychom ji zopakovali,“ žertoval trenér Pomr po přípravě  na novou sezonu, která  trvala téměř dva měsíce.

„Jsem maximálně spokojený. Mám radost z toho, že proběhla hladce po zdravotní stránce. Odtrénovali a odehráli jsme to, co jsme chtěli,“ sdělil ještě trenér.

Během přestávky přivítal čtyři zvučné posily – českého reprezentanta Milana Moníka, kanadského Fynna McCarthyho, zkušeného Ukrajince Valerije Toduu, jenž pět let působil a vyhrával v Českých Budějovicích, a výrazný domácí talent Daniela Čecha.

Jak říkám...

„Všichni  výborně zapadli. Kádr jsme rozšířili o vysokou kvalitu. Máme absolutně vyrovnané a zastupitelné hráče na všech postech,“ pochvaloval si ještě kouč.

Domácí utkání budou hrát Lvi v moderní Unyp areně. Chtějí, aby se z nich stala pravá volejbalová show. K tomu budou  sloužit bohatý doprovodný program i patroni duelů pocházející ze sportovního, kulturního či byznys světa. Ti vyhlásí  a odmění na konci každého zápasu jeho MVP.

Jak říkám...

„Jakákoli podobná snaha extraligu oživí. Kluby se obecně snaží zvyšovat  úroveň utkání. Začínáme se blížit vyspělým zemím,“ mínil Pomr.

„Věřím, že si hráči budou ocenění vážit, a že jich co  nejvíce získají naši kluci. U nás nezasedne „rada starších“, která vybere, komu cenu udělí. MVP bude určen na základě  dat a výpočtů matematické aplikace SmartVolley,“ zdůraznil kouč

Jako poslední se k týmu připojili čeští reprezentanti Milan Moník a Jakub Janouch, kteří zazářili na domácím mistrovství Evropy. Druhý jmenovaný je asi největší hvězdou Lvů. Elitní nahrávač navíc zastává v národním mužstvu i  klubu funkci kapitána.

Jak říkám...

„Bylo to jedním slovem krásné. Všechno si sedlo,“ popsal Janouch senzační tažení do čtvrtfinále. Na osmifinálovou výhru nad olympijskými vítězi asi nikdy nezapomene.

„Na Francouze jsme si ohromně  věřili. Porazili jsme je před čtyřmi lety, možná to měli v hlavě. Diváci nás hnali – prostě paráda,“ usmíval se.

Vstřebat zklamání trvalo Janouchovi jen krátce. Mezi Lvy se těšil. „Měl jsem tři dny volna, ale ty jsem vyplnil stěhováním a uklízením,“ líčil kapitán. Bez jediného tréninku vyrazil k přípravnému zápasu do Českých Budějovic.

Jak říkám...

„Byl  jsem dost unavený, ale hra nebyla až tak špatná. Do sezony se ještě zlepšíme,“ poznamenal  Jakub Janouch, který nemá problém, že se na hřišti bude potkávat se starými známými.

„Přišli jen dva hráči, které neznám. Oba se mi jevili výborně.  Určitě se budeme chtít posunout a být lepší než minulý rok. Čeká nás hodně práce, ale já vše vidím pozitivně,“ potvrdil trenérova slova Janouch.

„Vidím to stejně, jinak bych nehrál za Lvy. Chci udělat  minimálně jeden krok kupředu,“ dodal.

Jedním z těch, se kterými se Janouch nikdy nesetkal v jednom celku, je ukrajinský blokař Valerij Todua. Dvojnásobný  mistr republiky by s ním rád sdílel hned dva dresy.

Jak říkám...

„V Česku zahajuji už šestou sezonu, našel jsem si tu partnerku. Po  pěti letech mohu požádat o trvalý pobyt, což by byla cesta k občanství,“ vysvětloval Todua, jenž by byl vítanou posilou  národního mužstva. A ani on by se za takové spoluhráče nestyděl.

„Kluci hráli super, otevřený a krásný volejbal.  Překvapili celý sportovní svět. Spousta lidí mi říkala, že je sledovala a volejbal má v Česku dobrou úroveň,“ prozradil Valerij Todua s tím, že po úspěšných sezonách v Jihostroji potřeboval změnu a proto si přesun do Prahy  i po přípravě pochvaluje.

„Lvi mají  velké  ambice. Chtěl jsem zkusit něco nového, poznat nové lidi, hrát v jiném prostředí. Líbí se mi přístup všech i zázemí.  Jsem tu moc spokojený,“ sdělil 208 centimetrů vysoký volejbalista, který nechce končit nejbližší ročník bez cenného kovu.

„Musíme dřít. Na medaile  má v extralize minimálně pět týmů – České Budějovice, Liberec, Karlovy Vary, Kladno a my. Všichni mají výborné hráče. Bude záležet na tom, kdo se lépe psychicky i fyzicky připraví. Bude to boj,“ zakončil Todua.

Soupiska Lvů pro sezonu 2021/22nahrávači:  Jakub Janouch (ČR) 31 let  a Ivan Pliasetskyi (UKR) 24 let

blokaři:  Valerii Todua (UKR) 29 let, Fynn McCarthy (KAN) 21 let  a Aleksandar Nedeljković (SRB) 24 let

univerzálové: Matej Mihajlović (SLO) 30 let  a Jiří Toman (ČR) 21 let

smečaři: Luke Smith (AUS) 31 let, Stephan Skakić (SRB) 21 let, Daniel Čech (ČR) 24 let a Jan Vodička (ČR) 20 let

libera: Milan Moník (ČR) 33 let a Matyáš Ježek (ČR) 21 let

Domácí utkání Lvů v základní části extraligy28. září  2021  14:30 hodin  Lvi – Ostrava
9. října 2021  18:00 hodin  Lvi – Brno
23. října 2021  19:00 hodin   Lvi – Liberec
6. listopadu 2021  18:00 hodin   Lvi – Příbram
20. listopadu  2021  17:00 hodin   Lvi – České Budějovice
28. listopadu 2021  16:00 hodin   Lvi – Zlín
18. prosince 2021  19:00 hodin   Lvi – Kladno
15. ledna 2021  19:00 hodin   Lvi – Odolena Voda
29. ledna 2021  18:00 hodin   Lvi – Karlovarsko
12. února 2021  18:00 hodin    Lvi – Ústí
12. března 2021  18:00 hodin    Lvi – Beskydy

Všechny zápasy se uskuteční v Unyp areně – Kovanecká 27, Praha 9-Libeň.

(Petr Skála podle tiskové zprávy, SportovnÍListy.cz, foto: Petr Skála)