Týden na MS ve vzpomínkách dálkové plavkyně Lenky Štěrbové závodící na Balatoně

Lenka Štěbová má na chvíli od plavání konečně volno. Začala si užívat po MS v plaveckých disciplínach zasloužené týdenní prázdniny.  Zaslouží si je za  jedenácté místo v 25 kilometrovém maratonu na  mistrovství světa v Maďarsku, které skončí 30. července 2017.

Pardubická plavkyně na světovém šampionátu FINA absolvovala totiž kompletní program – v neděli 16. července 2017 distanci 10 km, ve středu 19. července 2017 vzálenost 5 km, ve čtvrtek 20. července 2017 smíšenou štafetu na 5 km (4 x 1250 m) a v pátek 21. července 2017 královskou pětadvacítku, suma sumárum za šest dní studentka medicíny uplavala v závodním tempu více než 41  kilometrů!

Z deníku Lenky Štěrbové ...

Neděle 16. července 2017

V závodě na 10 km se  na startu seřadilo 62 závodnic.
"Nepodařilo se mi doplavat do 31.místa a doplavala jsem na 37. příčce. Trochu jsem zaplatila nováčkovskou daň. Ještě nikdy jsem totiž v tak početně obsazeném závodě nestartovala. Rozhodující chyba přišla po startu, když jsem se nedokázala zařadit na dobrou pozici v hlavní skupině. To znamená doprostřed balíku. Zůstala jsem na kraji a u každé bóje tak musela naplavat spoustu metrů navíc," svěřila se Lenka Štěrbová pardubickým novinářům. .

Středa 19. července 2017

V závodě na 5 km se na start postavilo 58 plavkyní.
"Sprinterská pětka rozhodně není moje trať, ale i tak to už bylo mnohem lepší než desítka. Poučila jsem se z nevydařeného začátku šampionátu a tentokrát se zařadila do balíku na mnohem lepší pozici. Celkové 26. místo znamenalo splnění cíle. A nutno konstatovat, že první dvacítka byla na dosah," komentovala pardubická plavkyně.

Čtvrtek 20. července 2017

Smíšená štafeta na 5 km (4 x 1250 m) se plavala za účasti 19 týmů.
"První úsek plaval Matěj Kozubek, druhý Víťa Ingeduld, třetí Alena Benešová, čtvrtý já. Skončili jsme šestnáctí. Může to vypadat jako propadák, trenér nás ale pochválil. Zdůraznil, že jsme šestnáctí na světě a že 51 dalších států, které se zúčastnily mistrovství světa, štafetu nedokázalo postavit," poznamenala Štěrbová.

Pátek 21. července 2017

V závodě  na 25 km startovalo 21 závodnic.
"Byla to moje čtvrtá pětadvacítka na velké soutěži. Byla jsem už dvakrát na ME a jednou na MS. Zkušenosti z předchozích závodů mi moc pomohly. Věděla jsem, že se musím za každou cenu držet v hlavní skupině, současně ale nebláznit a neplýtvat silami. Čekalo mě víc než pět hodin závodu, přitom byla teplá voda a vzduch měl přes třicet stupňů. Sice jsem brzy dostala žlutou kartu – jedna závodnice, mě držela za nohu, tak jsem intenzivně zakopala, abych mě pustila. Rozhodčí však viděli jen můj pohyb. Stanovenou taktiku se mi dařilo dodržovat až do patnáctého kilometru. Pak nás o kolo, které mělo  2,5 km,  doplavali muži, kteří startovali dvacet minut před námi. To je na všech posledních šampionátech už obehraná písnička. Několik nejrychlejších plavkyň se za muži vyveze a časová ztráta ostatních rychle narůstá. Tak se i v tomhle závodě oddělila první desítka, ve které byly obě Američanky, Italky a Australanky a také největší favoritky van Rouwendaalová, Cunhaová, Mullerová, Ruska Krapivinová a domácí hvězda Olaszová. Ty si to rozdaly o medaile. Já jsem se držela s Japonkou a Ekvádorkou, pak se mně podařilo stáhnout Němku, Francouzku a druhou Maďarku. V posledním kilometru jsem zkusila zaútočit, Němka a Francouzka už neměly síly reagovat, Maďarka Someneková se udržela. Věděla jsem, že je hodně rychlá, letos vyhrála Evropský pohár v Eilatu a byla třetí v Barceloně. Nicméně, když jsme rameno na rameni plavaly podél tribun, všimla jsem si, že má hodně vysokou frekvenci a usoudila, že už asi víc nedokáže přidat. Vychutnala jsem si bouřlivé povzbuzování, byť samozřejmě celé hlediště fandilo domácí závodnici, a šla do finiše až v posledních patnácti metrech před cílem. No a na těch pár metrech jsem na ní udělala víc jak sekundu," podrobně komentovala svůj důležitý závod Lenka Štěrbová.

Výsledek 11. místo piotěšil i trenéra Lenky Jana Srba.

Nutno dodat, že Lenky Štěrbové 11. místo v závodě na 25 km je zatím nejlepším umístěním českých dálkových plavců na šampionátu. A za poslední čtyři roky také nejlepším umístěním českého dálkového plavání na světové seniorské soutěži. Lenka Štěrbová tak úspěšně navázala na 15. místo na MS v ruské Kazani před dvěma lety.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)