Svátek raftingu začíná, Mistrovství Evropy se vrací do České republiky


Raftaři z celé Evropy i světa se sjíždějí na jih Čech. Ve Vodáckém centru České Budějovice v Českém Vrbném totiž ve středu, 23. srpna odstartují první posádky závodníků do závodu ve Sprintu a H2H. Mistrovství se zúčastní 64 posádek z 15 zemí.

Raftaři poměří síly ve dvou kategoriích na menších člunech ve čtyřčlenném týmu (R4) a na velkých raftech, kde spolu tvoří posádku 6 sportovců (R6). Závodit se bude skoro celý týden. Po úterním tréninku čeká ve středu závodníky úvodní rozřazovací disciplína Sprint, která určí následné pořadí do divácky velmi atraktivního kontaktního vyřazovacího závodu v Head to Head (H2H). Jedná se o disciplínu, kdy proti sobě startují dvě posádky, které musí po cestě slalomovou dráhou do cíle objet dvě protivodné bójky. Dochází tak k napínavým soubojům už od startu a mnohdy až do posledních metrů trati.

Ve čtvrtek je na programu Slalom, závod, ve kterém se projeví souhra všech členů týmů. Stejně jako ve vodním slalomu i raftaři musí trať projet bez dotyku skrz zelené povodné a červené protivodné brány. Za každý dotyk branky nebo neprojetí se posádce přičítá penalizace k výslednému času.

V pátek se všichni závodníci přesunou výš po proudu na Vltavu do Vyššího Brodu, kde juniorské posádky a ženy absolvují svůj závod ve sjezdu. Sjezd odstartuje, pro diváky velmi zajímavým hromadným startem a závod končí po cca pěti kilometrech v Kempu u Veverek.

V pátek odpoledne je na programu povinný trénink sjezdu pro dospělé kategorie na R6 a muže a veterány na R4, který vede přes nádhernou a velmi obtížnou trať přes Čertovy proudy z Loučovic na vzdutí přehrady Lipno II.Závěrečná disciplína Sjezd dospělých kategorií přes Čertovy proudy uzavře v sobotu Mistrovství Evropy v raftingu a přinese posádkám poslední cenné body do celkového hodnocení Overall, které rozhodne o absolutních vítězích šampionátu. Závěrečné vyhlašování a slavnostní zakončení akce  proběhne opět ve Vodáckém centru České Budějovice v Českém Vrbném v sobotu 26.srpna.

Na domácí trati startuje ve veliké evropské i světové konkurenci 27 českých posádek. Přijďte podpořit naše reprezentanty a všechny sportovce přímo k slalomové trati do Českého Vrbného nebo na horní tok Vltavy podél Čertových proudů.

Oficiální web Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6 2023

Stručný program ME v raftingu 2023:
21.-22.8. Příjezd, registrace, trénink České Vrbné, Vyšší Brod
23.8. Závod SPRINT a H2H, České Vrbné
24.8. Závod SLALOM, České Vrbné
25.8. Závod SJEZD, Vyšší Brod, Trénink SJEZD, Čertovy proudy
26.8 Závod SJEZD, Čertovy proudy Slavnostní vyhlášení vítězů + zakončení šampionátu, České Vrbné

Podrobný harmonogram a odkaz na přímý přenos Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6 2023


Fotogalerie Mistrovství Evropy v raftingu R4+R6

Facebook SVoČR

Mistrovství Evropy v raftingu 2023 je podpořeno Národní sportovní agenturou a z rozpočtu Jihočeského kraje. Závod ve sjezdu přes Čertovy proudy povede Národní přírodní rezervací Čertova stěna-Luč a závodníci zde budou projíždět pouze na základě výjimky ze základních ochranných podmínek Národní přírodní rezervace, kterou uděluje Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

(red,sportovnilisty.cz,Lenka Bauerová (SVoČR); foto: Václav Kolář)