Skalní otužilce v Praze ve Vltavě málo ledová voda a teplý vzduch nad hladinou moc nepotěšily

Vánočního  plavání ve Vltavě nedaleko Národního divadla se 26. prosince 2022   zúčastnilo  350 milovníků otužování.  Při 76. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma na Slovanském ostrově v Praze je čekala voda o teplotě 4,9 stupně Celsia, ale zato silný proud řeky. Pořadatelé  naměřili těsně před závodem teplotu vzduchu 8,5 stupně Celsia. To byly tedy hodnoty odečtené na stupnicích teploměrů, které skalní otužilce moc nepotěšily. Pořadatelé z důvodu silného proudu řeky museli pozměnit trasu závodu. Přihlížející  diváci na mostě a na nábřeží sledovali otužilce, kteří plavali na třech tratích, nejdříve na měřené soutěži na 750 metrů, která se plave jako Memoriál Františka Venclovského a další dvě tradiční kondiční tratě na 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

Na soutěžní 750 metrů dlouhé trati zvítězila podeváté mezi ženami osmadvacetiletá před lety nejmladší přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová, která plavala na této akci ve Vltavě už pošestnácté. Mezi muži byl nejrychlejší rovněž starý známý mezi otužilci   Rostislav Vítek. Nejstaršími plavci byli Milena Holubcová, Iva Klásková a Jiří Hájek, kteří se narodili v první polovině minulého století konkrétně všichni v roce  1947 a  nejmladšími přihlášenými účastníky byli shodně dvanáctiletí Eliška Racková a Tomáš Augustin z Mostu, Daniel Dolín z Prahy a Jáchym Vido z Dolních Břežan.

Ve Vltavě si zaplavali i letošní přemožitelé kanálu La Manche Pavlína Procházková a Michal Brauner, ale i dřívější přemožitelé kanálu jako například  Jakub Valníček, Radek Táborský, Aleš Rucký či rakouský plavec Josef Köberl. Dorazila také rodinná sestava letošní české štafety přes kanál La Manche – nejstarší česká plavkyně mezi Francií a Anglií sedmapadesátiletá maminka Pavlína Procházková s třemi dcerami Zuzanou Procházkovou, Janou Procházkovou a Kateřinou Hájkovou. Letos stejně jako i v minulosti si zaplaval ve Vltavě také přemožitel kanálu La Manche  sólista Státní opery Praha a držitel ceny Thálie pro rok 2010 Richard Haan.

Popadesáté se Memoriálu Alfreda Nikodéma zúčastnil Vladimír Komárek, který byl v minulosti desetkrát ředitelem této akce.

Poohlédneme-li se do historie otužileckého plavání v Praze, tak zjistíme, že první vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923. Za první ročník pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma se považuje otužilecká akce z roku 1947. Rekordních 431 otužilců se memoriálu zúčastnilo v roce 2019. Největší mráz - 20 stupňů Celsia byl v roce 1946 a koupání ve Vltavě proběhlo omezeně v dráze, která se zrodila až po prosekání otvorů  v ledu.    

   SportovníListy.cz rovněž napsaly:


Otužilce čeká ve Vltavě již 76. ročník závodu Memoriál Alfreda Nikodéma u Národního divadla

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)