Otužilce čeká ve Vltavě již 77. ročník závodu Memoriál Alfreda Nikodéma u Národního divadla


I. plavecký klub otužilců Praha pořádá již 77. ročník vánoční plavecké soutěže ve Vltavě – Memoriál Alfreda Nikodéma.

Tato nejstarší a nejznámější otužilecká akce se uskuteční v úterý 26. prosince 2023, na druhý svátek vánoční, od 11 hodin ve Vltavě u Národního divadla v Praze. Pojmenování podniku po zakladateli tradice Alfredu Nikodémovi se datuje až po jeho úmrtí, a proto se v roce 2023 pořádá "teprve" 77. ročník. Podstatnější je však aktuálně skutečnost, že při nadcházejícím ročníku tomu bude právě neuvěřitelných 100 let od prvního veřejného vystoupení otužilců v Praze ve Vltavě. Tehdy v roce 1923 plaval Alfred Nikodém v ledové řece poprvé veřejně společně se svými pěti druhy. Letos po sto letech se předběžně očekává účast kolem 400 plavců.


Memoriál Alfreda Nikodéma poplavou otužilci z České republiky, Slovenska, Polska, Anglie, Belgie, Německa a Itálie. Trať povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu budou start i cíl. Plavou se tratě o délkách 100, 300 a 750 m.


  Jak říkám...


"Ve Vltavě uvidíme špičkové plavce ověnčené z mezinárodních soutěží, stejně jako kondiční otužilce, kteří v zimní vodě nacházejí spíše radost ze zdravého pohybu, společně sdílenou s podobně naladěnými kamarády.  Teplota vody se týden před akcí pohybuje kolem 6 °C, 20. prosince 2023  jsme v místě soutěže naměřili přesně 6,66 °C a i podle předpovědi počasí to vypadá spíše na to, že letos si plavci otužilecké výkonnostní stupně u Národního divadla nevyplavou. To je totiž možné jen v tzv. „ledové vodě“ – tedy vodě o teplotě do 4 °C," upřesnil novinky kolem závodu jeho ředitel Tomáš Prokop.

Podstatné také je, že s největší pravděpodobností bude průtok vody ve Vltavě při soutěži výrazně větší, než bývá obvyklé, tak jak se nám ostatně „poštěstilo“ už vloni. Jak jsme (se) ale přesvědčili, i vloni se akce v plném rozsahu konala, takže… jsme připraveni! Pokud to bude možné, Povodí Vltavy průtok na čas akce sníží, ale přesto zůstane proud řeky nejspíš relativně silný, takže je možné, že i delší tratě, které se jindy plavou napříč řekou (tedy 750 a 300 m), budou nakonec před silným proudem celé schovány za ostrov na kratší okruhy.

Slavnostní nástup zpestří křest knihy vázající se právě ke stoletému výročí. Jan David, novinář a člen pořádajícího klubu, je autorem krásného knižního počinu „Mrzneme napříč Vltavou – 100 let zimního plavání od dob průkopníka Alfreda Nikodéma“. A účastníci akce si budou moci knihu v jejím průběhu také pořídit. Již podvanácté pořadatelé vkládají do pořadu akce vloženou soutěž, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů: Pohár Městské části Praha 1 přijde osobně slavnostně předat starostka paní Terezie Radoměřská.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!(Petr Skála podle zprávy  otuzilci-praha.cz pro SportovníListy.cz. foto: Petr Skála)