Čeští ploutvoví plavci - junioři obsadili na MSJ v hodnocení národů deváté místo

Česká výprava ploutvových plavců - juniorů získala na MEJ tři cenné kovy a k tomu ještě další výborná umístění mezi světovou elitou.

V týdnu od 14. do 18. června 2021 hostilo severoitalské Lignano Sabbiadoro mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání, na kterém nemohla chybět ani česká reprezentace. Na světový šampionát odjelo pod vedením reprezentačního trenéra Vladimíra Beneše (Aqua klub Liberec) a jeho asistenta Romana Padalíka (Fast Fins Přerov) osm závodníků – pět chlapců a tři dívky.

Reprezentační tým tvořili Adéla Zapletalová a Antonín Piňos z klubu Fast Fins Přerov, Tomáš Pilný a Nela Dušková z Modré Hvězdy Praha, Matěj Novotný a Klára Mazalová ze Subaquaklub Delfín Tábor, Daniel Cimburek z KP Pardubice a Jiří Kubíček z klubu Pulec Praha.

I když příprava na šampionát neprobíhala v těch nejideálnějších podmínkách, kvůli vládním opatřením a omezením z důvodu pandemie nemoci covid-19 čeští reprezentanti patřili k těm, v jejichž zemi byla nejpřísnější a nejdelší opatření (zejména dlouhodobé uzavření nejen bazénů ale i ostatních sportovišť), podařilo se jí nakonec uskutečnit a Češi se na šampionátu předvedli v tom nejlepším světle a domů se nevrací s prázdnou!

O tři medaile se postarali dva závodníci. Daniel Cimburek získal dvě stříbrné medaile na tratích 100 RP a 400 RP. Na delší z obou tratí pak dokonce překonal i český juniorský rekord. Bronz vybojoval ve vylepšeném osobním rekordu (o téměř 2,5 s!) Tomáš Pilný na trati 200 PP.

I další čeští závodníci se mohli na mistrovství světa radovat ze skvělých umístění. Matěj Novotný obsadil 6. místo na trati 400 RP, 10. místo na distanci 800 PP a na poloviční trati 400 PP doplaval jako 11. v pořadí. Nela Dušková se může radovat ze 7. místa, které jí patří na trati 400 RP. Mezi nejlepších 20 juniorských ploutvařů na světě se probojovali i Jiří Kubíček, který obsadil 13. místo v závodech 200 BF a 400 BF, Adéla Zapletalová a Antonín Piňos, kteří shodně doplavali na 14. místě na trati 400 BF, i Klára Mazalová, která skončila na trati 800 PP na 17. místě. Štafeta chlapců na 4 x 200 PP (Daniel Cimburek, Matěj Novotný, Jiří Kubíček, Tomáš Pilný) pak obsadila krásné 6. místo.

Oproti juniorskému šampionátu v Egyptě v roce 2019 si česká výprava polepšila o jednu bronzovou medaili a v Itálii v roce 2021 obsadila v hodnocení národů 9. místo. V tomto směru si oproti Egyptu polepšila o dvě příčky.

Od 3. do 9. července 2021 pak budou v ruském Tomsku bojovat o světové vavříny i seniorští ploutvaři.

Kompletní výsledky z mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání jsou k dispozici zde.

(sporty-cz.cz, SportovníListy.cz.cz, foto: archiv účastníků, Czech finswimming)