Během 60 minut si na Štěpána ve Vltavě zaplavalo skoro 400 otužilců na Memoriálu Nikodéma

V mrazivém počasí si 26. prosince 2021 tradiční vánoční plavání ve Vltavě dopřály téměř čtyři stovky  otužilců z osmi zemí a ze dvou kontinentů. Pod Národním divadlem se konal nejstarší, počtem účastníků největší a nejznámější otužilecký sportovní podnik v Česku, kterým je Memoriál Alfreda Nikodéma pořádaný v roce 2021 coby jeho 75. ročník.Plavci v ledové vodě se dostavili  na Slovanský ostrov  dopoledne, neboť už v 11:00 hodin zde odstartovaly postupně  závody na třech různě dlouhých tratích. Podobně studenou vodu jako v roce 2021  zažili otužilci v Praze naposledy v roce  2013 a předtím ještě v roce 2008.

Ředitel soutěže a předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop přinesl na molo, odkud sestupovali závodníci do vody, tablo s vyznačenými údaji o teplotě vltavské vody činící 3,4 stupně. Proti předchozímu teplejšímu dni to bylo trochu překvapení, neboť nikdo nečekal, že v noci klesla teplota s každou hodinou. Účastníci tak mohli usilovat o otužilecké výkonnostní stupně. To je totiž možné jen v takzvané  ledové vodě o teplotě jen  do čtyř stupňů Celsia. Teplota vzduchu však  v centru Prahy byla v době závodu minus šest stupňů Celsia.

Na nejvíce sledované nejdelší soutěžní trasy 750 metrů dlouhé trati zvítězila sedmadvacetiletá dálková plavkyně a studentka Lékařské fakulty UK Lenka Štěrbová, která vítězstvím dovršila osmé vítězství v řadě. Mezi muži zvítězil a jako druhý v pořadí za Lenkou Štěrbovou  doplaval mezi dvě cílové bóje Jiří Polanský (1978).

Loni se akce konala navzdory protipandemickým opatřením, když ministerstvo zdravotnictví pro ni učinilo výjimku. Voda měla před rokem 5,8 stupně, teplota vzduchu byla 1,8 stupně a zaplavalo si 360 otužilců. Také letos se mohli  účastnit jen lidé po prodělání nemoci covid-19, ti, kdo jsou očkovaní, nebo za určitých podmínek po předložení negativního PCR testu.

Nejstarším plavcem roku 2021 byla  Blanka Vyskočilová z Hradce Králové, které je 82 let a nejmladším účastníkem byla  desetiletá Kateřina Rejzková z Holoubkova.

Rozhodčí měřili čas na nejdelší trase  na 750 metrech, která se plavala jako Memoriál Františka Venclovského, dále dvě tradiční kondiční tratě o délce  100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a o délce 300 metrů zase jako Memoriál Oldřicha Lišky. Soutěžící plavci byli z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Velké Británie, Rakouska, USA a Ruska.

Mezi aktivními účastníky bylo také  několik přemožitelů kanálu La Manche včetně Abhejali Bernardové, která kanál pokořila v rámci unikátního ultratriatlonu. Závod spočíval v přeplavání úžiny, na kterou od francouzských břehů navazovala jízda na kole až do Chebu a odtamtud do Prahy přemožitelka kanálu ještě běžela.

Pokud to nevíte, tak Bernardová už  předloni úspěšně dokončila ještě takzvanou Oceans Seven – náročnou výzvu pro dálkové plavce, jejíž splnění zahrnuje překonání sedmi průlivů na sedmi kontinentech.Vraťme se však k Vltavě. Historie  vánočního vystoupení otužilců ve Vltavě se začala psát už v roce 1923, kdy se tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma otužilecká akce konala poprvé. Za první ročník pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma se považuje až akce z roku 1947. Otužilci si v roce 2021 však  připomenuli také další výroční událost, která se stala  30. července 1971. Před padesáti lety totiž František Venclovský jako první Čechoslovák překonal kanál La Manche.

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)