Vladimír Darida se v Edenu rozloučí s reprezentací. Víme, co Darida znamená v maďarštině

Před fotbalovým mezistátním zápasem Česko - Wales budou moci fanoušci, kteří přijdou fandit do ochozů v Edenu, potleskem poděkovat Vladimíru Daridovi za jeho téměř  desetiletou reprezentační kariéru.


Tu bývalý kapitán české reprezentace ukončil po nedávném mistrovství Evropy. Dlouholetá opora národního týmu přicestovala do Prahy  na domácí zápas proti Walesu, před kterým je plánovaný slavnostní ceremoniál.

Jak říkám...

„Do Prahy se moc těším. Doufám, že přijde co nejvíc fanoušků a že pak všichni společně budeme fandit klukům proti Walesu,“ vzkázal Vladimír Darida z Berlína.

„Vláďa byl pevnou součástí reprezentace v posledních deseti letech. Byl u úspěšných mistrovství Evropy a v poslední době dělal i kapitána. Myslím, že si rozloučení s fanoušky zaslouží. I proto doufám, že jich na stadion přijde co nejvíc,“ řekl manažer národního týmu Libor Sionko.

UEFA schválila slavnostní ceremoniál po nástupu týmů, což povoluje jen při mimořádných příležitostech. Fanoušci tak dostanou šanci zatleskat Vladimíru Daridovi v tom nejdůstojnějším čase před největším domácím zápasem reprezentace letošního podzimu.

Vladimír Darida odehrál za českou reprezentaci 76 zápasů, což ho řadí na čtrnácté místo v historii české a československé reprezentace, a vstřelil v nich 8 gólů. Zahrál si na třech evropských šampionátech, na dvou z nich slavil dokonce postup do čtvrtfinále.

Po nedávném UEFA EURO 2020 se však rozhodl reprezentační kariéru ukončit.

Jak říkám...

„Fotbalu jsem dosud obětoval vše a fotbal mně to na oplátku plně vrátil a vrací. Všechno však něco stojí. V minulé bundesligové a reprezentační sezoně jsem strávil na zápasech a soustředěních 140 dnů mimo domov. Teď už však chci mnohem víc času trávit s rodinou a s malým synem,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Nutno dodat, že nezapomenutelným rokem pro Vladimíra Daridu bude rok 2017, kdy se  stal poprvé v kariéře Fotbalistou roku a patrně ze všech předchozích i pozdějších Fotbalistů roku výškou nejmenší hráč fotbalu. Velkému významem, i když podle Wikipedie jen 171 centimetrů vysokému fotbalistovi Vladimírovi Daridovi se, pokud si pamatujete, v roce 2017 podařilo skórovat dalekonosnou střelou zacílenou do branky německého reprezentačního týmu v kvalifikaci na MS. Možná, že i tento gól rozhodl o tom, že  Vladimír Darida dostal v roce 2017 nejvíce hlasů od členů Fotbalové akademie složené z trenérů, fotbalových legend a činovníků v anketě, v které tyto hlasy určují Fotbalistu roku.

SportovníListy.cz tehdy při vyhlašování Fotbalisty roku 2017 byly na místě děje a nejlepšího fotbalisty se zeptaly:
Vzpomínáte na váš první domácí zápas za reprezentaci, který se hrál 1. června  2012   na Letné. Šlo o přátelské utkání s Maďarskem a vy jste střídal, ke konci utkání Daniela Koláře. I tak víte, když jste tehdy hráli s Maďarskem, co znamená vaše jméno v pátém pádě v maďarštině?

"To netuším, ale určitě to něco zajímavého je. Vím totiž, že jeden maďarský fotbalový klub má takový název."
Fotbalová asociace České republiky chystá na zápas s Walesem bohatý doprovodný program. Už v den utkání v pátek 8. října 2021 od 17 hodin bude například otevřená Fortuna fanzóna s mnoha atrakcemi a především chystanou autogramiádou s bývalými reprezentanty.(Petr Skála s využitím tiskové zprávy FAČRWikipedie,  SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)