Vítězem české šachové Extraligy se stal po dvanácté šachový klub 1. Novoborský

Poslední březnový víkend vyvrcholila v plzeňském Parkhotelu nejvyšší šachová tuzemská soutěž. Již po devátém kole, které se odehrálo v pátek 24. března 2023, mohli slavit neskutečný dvanáctý titul hráči týmu 1. Novoborský ŠK. Současný mistr Evropy tak dokázal svoji sílu a dominanci na českých šachových polích. Ze stříbrné medaile se po těžkém boji raduje tým Výstaviště Lysá nad Labem a bronz si z Plzně odváží mladý tým BŠŠ Frýdek-Místek. Tvrdé boje se sváděly i na opačném pólu tabulky, kdy fantasticky finišoval jeden z outsiderů soutěže doposud poslední tým Šachy Hošťálková. Nejvyšší českou šachovou soutěž opouštějí OAZA loznice.cz a ŠK Dopravní podnik Praha.

1. Novoborský ŠK v letošní sezóně znovu kraloval, když si extraligový titul zajistil již dvě kola před koncem.

Jak říkám...


„Mise splněna. Slavíme dvanáctý titul, co k tomu dodat. Sezonou jsme prošli bez zaváhání a díky ztrátám našich největších rivalů jsme mohli do posledního víkendu vstupovat v klidu. Uhráli jsme, co jsme potřebovali. Kdybych měl pro statistiky vyzdvihnout individuální výkony, tak to bude 4/4 Davida Antona Guijarra a až neskutečných 9,5/11 v podání Štěpána Žilky a Jan Krejčího. Samozřejmě poděkování patří celému týmu,“ řekl kapitán týmu Petr Boleslav.

Spokojenost určitě panuje také na straně dalších dvou medailistů. O stříbro a bronz se sváděly těžké boje do posledního kola mezi týmy Výstaviště Lysá nad Labem a BŠŠ Frýdek-Místek. Maličko šťastnější se nakonec stal první zmiňovaný tým vedený zkušeným kapitánem a šachovou legendou velmistrem Vlastimilem Jansou, jenž získal v konečném součtu 25 bodů. O dva body méně uhrál během 11 kol tým Frýdku- Místku pod vedením IM Stanislava Jasného. Velmi mladý, nadějný tým nám určitě bude mít co ukázat v letech následujících.

Velká radost určitě panovala také na opačné straně tabulky v případě. Od prvního kola okupoval tento tým poslední příčku, avšak díky výhrám v předposledním a posledním kole se vyšvihl na 10. místo tabulky a slaví tedy neskutečnou záchranu.

Jak říkáme...„Někteří lidi nevěří, že „hošťalkovskej“ bob zvítězí! Naši hráči se cítili přesně jako bobisté v legendárním filmu Kokosy na sněhu. Finiš jsme zvládli na jedničku a v kombinaci s šachovou bohyní Caissa, která nad námi držela ochrannou ruku, se povedl tento husarský kousek, kdy tým Šachy Hošťálková udržel šachovou Extraligu pro Valašsko i pro nadcházející sezónu. Je to skvělý pocit, který je pro nás všechny obrovskou odměnou, ale také závazkem,“ řekl kapitán vesnického oddílu Šachy Hošťálková Josef Bednařík.

„Letošní extraligová sezóna byla napínavá od začátku do konce, jak o medailích, tak o sestupových pozicích se rozhodovalo až v posledním kole. Gratuluji družstvu Nového Boru k titulu, pražským celkům přeji brzký návrat do extraligy a všem hráčům děkuji za fair play přístup během celé soutěže.“ dodal závěrem předseda ŠSČR Martin Petr.(Petr Skála podle zprávy na webu ŠSČR chess.cz, foto: Vladimír Jágr)