Veslaři Dukly se na 108. UNIQA Primátorkách posadí do lodí mateřských klubů a rozdají si to mezi sebou

Nová éra UNIQA Primátorek je tady. Jestliže 40 let psala historii tohoto slavného závodu pražská Dukla, letos to bude jiný klub. Který? Těžko říct, na Vltavě se o nedělním poledni 19. září 2021 očekává velké drama s nepředvídatelným koncem. Pikantnější bude o to víc, že se hned do čtyř lodí tradičních klubů posadí parťáci z Dukly. Proč se tak stalo, těžko říci. Může se  proti tomu protestovat, může se někomu i nelíbit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat. 

Favoritem může být  Slavie, ale pozor na veslaře z ČVK, kteří jako jediní trénovali denně a mají půjčenou osmu Dukly.  Zahanbit se nenechají ani v pořadatelském VK Blesk a ve VK Bohemians.

„Je to takový návrat do dětství, užíváme si to,“ říkají jednohlasně čeští reprezentanti, kteří barvy Dukly vyměnili za barvy původních klubů. 
Jakub Podrazil
se posadí do osmy VK Blesku a i když ve vítězství své „domovské“ posádky věří, jsou to spíše odvážná slova, protože ze čtyř posádek, které mají ve svém středu členy Dukly, je ta Blesku papírově nejslabší.

Jak říkám...

„Je to tak, na druhou stranu jsme pořádající klub a o vítězství je nutné se porvat. Na Vltavě v zatáčce pod Vyšehradem je navíc možné všechno. S klukama řešíme, že se mezi sebou vsadíme, ať to vyhecujeme. Já se té sázky ale bojím, protože jsme spíše za outsidery,“ má jasno Podrazil, který už ten pocit vítězství na Primátorkách zná, ale otázkou je, zda se k němu přiblíží při nadcházejícím 108. ročníku.

„Zatím se scházíme třikrát týdně. Po olympiádě mám na Dukle volnější program, tak si ve volnu jdu s klukama z Blesku zatrénovat. Nejsme na tom jako v ČVK, kde trénují denně, ale něco už jsme spolu odjeli, sehráváme se,“ pokračoval  ve vyprávění o přípravě Podrazil, který je znám veslařské veřejnosti hlavně ze spolupráce s bývalým parťákem Lukášem Helešicem.

„Bude to větší zábava. Nebude na nás takový tlak, jako když sedíme v hlavní lodi Dukly. V ní se od nás čekalo povinné vítězství. Teď to bude uvolněnější, na to se těším,“ dodal a jedním dechem dodal, že své nové parťáky z osmiveslice Blesku zná už hodně dlouho.

„Pár let už je znám, ale jsou to všechno mladí kluci. Jen s jedním jsem jezdil, když jsme byli malí,“ vrátil  se ve vzpomínkách ke svým začátkům na závěr rozhovoru Kuba Podrazil.Jiří Šimánek
 se posadí do osmy ČVK a jestli má někdo nejblíže k lodi tradičně vítězné Dukly, je to Český veslařský klub, a to doslova. Jako jediný si totiž od Dukly vypůjčil osmiveslici, ve které se na 108. UNIQA Primátorkách pokusí o vítězství.

Jak říkám...

„Kluci si mě kvůli tomu dobírají, protože je fakt, že pojedeme na duklácké lodi a oni musí na těch starších klubových,“ řekl  Šimánek, který byl mezi veslaři na Letních olympijských hrách v Tokiu hodně vidět.

„Teď už se ale soustředím na Primátorky. Pojedu s polovinou kluků, které znám už od mala. Dokonce jsme spolu jezdili až do žáků, což je pár let zpátky. Jsme celkem sehraní,“ oznámil obnovenou spolupráci Šimánek a dodal, jak  se vůbec ocitl zpět v lodi mateřského klubu.

„Po olympiádě jsem psal klukům, že jsem ochotný jim pomoci s osmou na Primátorkách a oni byli rádi. Jen to tedy bude lehký nezvyk, protože jezdím párově a na osmě je to jiný styl. Ale poradíme si a o vítězství budeme bojovat, to je jasné,“ slibil  bitvu na Vltavě svým dukláckým parťákům Šimánek, který s posádkou ČVK trénuje denně posledních 14 dní před závodem.

„Před tím to bylo dvakrát týdně, ale ten závěr přípravy bereme poctivě,“ dodal závěrem Šimánek. 
Jan Fleissner zasedne do osmy  z mateřského klubu VK Bohemians, s kterými se zná od malička. I přes svůj odchod do Dukly se s nimi pravidelně vídal. Do společné lodi ale už pár let neusedli. To změnila až příprava na 108. UNIQA Primátorky.

Jak říkám...

„Bereme to vážně, chceme bojovat o vítězství, i když mým favoritem je Slavia, protože má na lodi nejvíce aktivních veslařů. Šest z nich bylo před pár dny na evropském šampionátu, jsou v kondici,“ vysvětlil Fleissner, který v Bohemians už není od roku 2017, přesto má ke klubu stále blízký vztah.

„Trénujeme čtyřikrát týdně, je super zase trávit čas na vodě společně. Je to samozřejmě něco jiného než s klukama z Dukly, ale každým tréninkem se zlepšujeme,“ vyhlíží nadějnou účast na Primátorkách, aby vysvětlil,  jaký je to vlastně rozdíl sedět v lodi svého mateřského klubu.

„Rozdíl to je, zkrátka jsme pomalejší, což je pro člověka pak na vodě mnohem větší dřina,“ vysvětluje a doufá ve vítěznou účast. „Přál bych si vítězství. S Duklou jsem na něj nedosáhl, jel jsem Primátorky jen jednou na béčkové lodi Dukly, takže teď mám o motivaci navíc,“ uzavřel své vyprávění Fleissner.Filip Zima, který  zasedne do osmy Slavie, se nedávno  vrátil z evropského šampionátu, kde měl hned pět kolegů, kteří s ním budou závodit v osmiveslici Slavie. I proto jsou červenobílí považováni za favorita 108. UNIQA Primátorek.

Jak říkám...

„Asi favorité jsme, v lodi máme hodně dobré a trénované kluky. Na druhou stranu jsme spolu měli první společný trénink devět dní před rozjížďkami. To takový ČVK trénuje denně,“ upozornil  veslař Slavie na skutečnost, že  klíčovou roli může sehrát malá sehranost.

„Kondici mít budeme, i proto z nás mají ostatní strach. Je však třeba říct, že společných tréninků na jedné osmiveslici tolik nebude. Snad nám bude stačit těch pár jízd,“ doufá v úspěch Slavie,  i přes současné angažmá v Dukle. 

„Je to můj klub, strávil jsem v něm devět dlouhých let. Teď už tam sice tři roky nejsem, ale na své začátky vzpomínám moc rád,“ dodal. 

 


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ZDE.(Petr Skála podle tiskové zprávy, uniqaprimatorky.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)