Velký malý ragbista Hugo Žák zadák české ragbyové osmnáctky je také třetím slalomářem v zemi

V utkání ragbyového ME U18 se Španělskem a pak ještě proti Rumunům a Švýcarům hrál sedmnáctiletý Hugo Žák na kontinentálním šampionátu v ragby, který se hrál v listopadu 2023 v  Praze, s číslem 15 na pozici zadáka. Hugo Žák patřil k oporám českého týmu do osmnácti let.

V sezóně 2022/2023 zase na sněhovém svahu vybojoval bronzovou medaili ve slalomu v tuzemském šampionátu v kategorii mladších juniorů.

Ragbyový reprezentant a ligový hráč Pragy a zároveň mladý lyžař je tedy sportovním obojživelníkem, kterého v historii obou sportů žádného jiného nenajdete. Málokdo ví, že Hugo Žák narozený v roce 2006 dosahuje výjimečných úspěchů na sněhu na lyžích, tak  i na trávníku s ragbyovým míčem.

Sám říká, že ragby začal opravdově  hrát již od chvíle, kdy to bylo vůbec možné.


  Jak říkám...


"Táta si vzpomenul, že na svém prvním opravdovém tréninku jsem byl už ve čtyřech letech a na prvním turnaji jsem si zahrál asi v šesti letech a ten to musí vědět, protože se mnou chodil na tréninky.  Na lyžích jsem začal závodit později asi v jedenácti letech. Ovšem své první setkání s oběma sporty jsem měl mnohem dříve. Našel jsem fotografií, kde držím ragbyový míč asi ve dvou letech a poprvé na lyžích jsem stál asi ve třech letech," vzpomenul si Hugo Žák na své sportovní premiéry. 

"K oběma sportům mám blízko díky mému tátovi. I když on sám se začal věnovat ragby asi až ve dvaceti letech, kdy studoval na vysoké škole, ragby se mu zalíbilo a zůstal u toho i později, kdy trénoval a také byl i dlouho  předsedou ragbyového klubu Pragy. Nehrál sice na mezinárodní úrovni, ale je to ragbista tělem i duší a od chvíle, kdy ragby začal hrát, se o něj zajímá celý svůj život. V jeho ragbyových stopách ho následoval i můj nevlastní brácha Zdeněk, který se dostal i do české reprezentace a  za ní pravidelně hrál dokonce v letech, kdy Česko dokázalo porazit i Španělsko, Polsko a další týmy, s kterými nyní ani muži nehrají ve stejné skupině ME. Nu a lyže, ty byly v  těch sportech hned na druhém místě. Táta často a rád jezdil na lyže se svými přáteli. Nebál se kvůli lyžařským zážitkům podstoupit dokonce dlouhé cesty nejenom Evropou, ale lyžoval  dokonce až v  Americe," pověděl více o svých sportovních kořenech student  Technického lycea na SPŠST v Panské ulici Hugo Žák

"V lyžích má pro mě největší hodnotu můj poslední úspěch, kdy jsem se na mistrovství České republiky v zimě 2023 v  kategorii Mladší junioři umístil na třetím místě. V ragby je pro mne mým největším úspěchem účast na mistrovstvích Evropy do osmnácti let v sedmičkovém, a i v patnáctkovém ragby. Na olympijských sedmičkách se nám v roce 2023 podařilo vybojovat celkově šesté  místo, což pro Českou republiku není žádná ostuda a nyní hraji i za reprezentaci v patnáctkovém ragby," připomenul své současné největší úspěchy.


Křestní jméno Hugo není častým jménem a tak už jste někdy hrál nebo závodil se sportovcem s křestním jménem Hugo?

"Ano, na lyžích jsem již s jedním  Hugem dokonce i závodil, ale v ragby jsem sice nikdy s žádným Hugem nehrál, ale možná, že třeba i brzy budu, neboť u nás na Pragovce jsou v mladších kategoriích další dva."

Co se chystáte dělat až dostudujete střední školu?

"Určitě budu chtít jít na vysokou školu, ale zatím nemám nic konkrétního vybrané. Co budu dělat až dostuduji taky netuším. Určitě budu hrát, pokud to bude možné, ragby. Kromě toho, že si přeji, abych byl šťastný, zatím nemám žádný konkrétní plán."

Za jaké tuzemské kluby závodíte?

"V rugby hraji za třetí nejstarší a historicky nejúspěšnější tým v Česku, RC Pragu.  U lyžování jsem po nějakou dobu nemohl najít tým s ideálními podmínkami, ovšem po čase jsem se usadil v lyžařském klubu z Liberce, Ski Klub Ještěd."

Kdo vás trénoval a trénuje v obou sportech?

"V obou sportech to bylo již několik trenérů. V lyžování je pro mě nejvýznamnějším trenérem Stanislav Hofman. Přiučil mne novým věcem, a hlavně je skvělým trenérem i po psychické stránce. Vždycky věděl, jak se cítím před důležitým startem a dokázal mne  ze všech dosavadních trenérů nejlépe  na závod mentálně připravit. V ragby, tam se to, až na poslední dva roky, neustále měnilo. V ragby je u týmu více trenérů a trénink v ragby a na lyžích funguje dost odlišně. Na ragby nás mají na povel nyní Ntando Manyosha, kterému všichni přezdívají Biza, Roman Šustr a Antonín Brabec. Každý z nich má jiné zkušenosti a každý z nich mne učí něčemu jinému. Poté čistě u kategorie U18 je naším hlavním trenérem Tomáš Holovský. Tomáš je skvělým charakterem a když je potřeba, umí nás všechny neuvěřitelně nabudit a namotivovat. V reprezetaci osmnáctky nás trénuje Karel Šampalík."

Máte nějaké vzory sportovní tuzemské i zahraniční?

Ano. V ragby z tuzemských hráčů obdivuji Pavla Syrového. Je to legendární mlýnová spojka Pragovky a co mě na něm vždy fascinovalo je, s jakou nebojácností a bez sebemenších pochyb, se pustil do zápasu. Ze zahraničních hráčů mám rád třeba mlýnovou spojku z Jižní Afriky, Faf de Klerka, anebo hráče z Fidži  jménem Josua Tuisova."

Sledoval jste MS v ragby a vyhráli ti, kterým jste fandil?

Mistrovství světa jsem pravidelně sledoval. Nejvíce jsem fandil Fidži, ale bohužel se dostalo jen do čtvrtfinále a dál už ne."

Huga Žáka nejčastěji při ragbyových utkáních uvidíte  na mlýnové spojce s číslem 9 anebo na tříčtvrtkách s čísly 12 nebo 13. Ovšem za národní tým zatím vždy hrál na zadáku s číslem 15.

A s devítkou, kromě toho, že s ní hraje na zádech svého pragováckého dresu v domácím prostředí ve Vysočanech, tak na devítce ještě bydlí. 

V ragbyových týmech, za které nyní hraje, je postavou vždy nejmenší. Jeho největší spoluhráči jsou nejméně o výšku třiceticentimetrového pravítka vyšší, ale z toho si žádné starosti nedělá. Při poznámce, že je velký malý ragbista z Prahy 9 se pousmál a prohodil... Když myslíte.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.
(Petr Skála  pro SportovníListy.cz, Zdroj: ceskeragby.cz, foto Petr  Skála)