V těžké době přicházejí i smutné zprávy z ragby. Zemřel ragbista Sparty Václav Zadák


„V těžké době přicházejí i smutné zprávy. Dostal jsem parte našeho kamaráda, spoluhráče, československého reprezentanta a hráče RC Sparta Praha VÁCLAVA ZADÁKA, který zemřel ve věku 77 let ve středu 22. dubna 2020. V době stavu nouze se s ním rozloučí pouze jeho rodina a po uvolnění karantény bude zádušní mše, na kterou přijdou i všichni jeho kamarádi, aby se s ním mohli rozloučit osobně," informoval ragbyový magazín Českéragby.cz šéf ragbyového klubu Sparty Praha Miloš Sluše.

Václav Zadák byl členem ragbyové Sparty několik desítek let. V sedmdesátých  a v osmdesátých letech se podílel na úspěších prvoligového klubového týmu. Hrál za Spartu i sezóně 1972/1973, ve které se Sparta stala mistrovským týmem. Po skončení hráčské dráhy se několik let věnoval i trénování mladých ragbistů Sparty a současně se stal členem klubu veteránů Old boys Praha, za který nastoupil v desítkách utkání včetně těch, která tým veteránů odehrál v zahraničí.

Václav Zadák, i když jeho jméno by napovídalo, že by mohl hrát s číslem 15 na zádech právě zadáka, svojí poměrně vysokou postavou byl platným hráčem druhé a v případě nouze třetí řady v roji.

„Bylo na něj vždy spolehnutí. Na čem jsme se se spoluhráči domluvili, to se snažil udělat. Protože při  utkání nikdy nemluvil a i jinak hrál vždy fair play, během své sportovní dráhy nikdy nebyl vyloučený," zavzpomínal na svého kamaráda souputník z roje Miloš Sluše.
Ragbyový song k poctě ragbistů
Text napsal Petr Skála

Chlapi vstaňte,
právě začli hrát,
song o hře se šiškou.
Je to hra, která vždy potěší
a pohne dušičkou.

Je nás patnáct na hřišti,
nemějte však obavu,
když nad námi míč zasviští,
zvedne nám to náladu.

Chlapi,  ragby je hra úžasná,
co partu stmeluje,
hrajeme ji totiž pro radost
a v tom to všechno je.

Je nás dvanáct a ještě tři,
první řada, jak má být.
Když nad námi míč zasviští,
hrneme se za ním blíž.

Chlapi, stojíme zde potichu
a rty jsou zkousnutý.
Jeden z nás, co s námi ragby hrál
už šišku nechytí.

Je nás čtrnáct na hřišti,
ten co chybí, je trochu výš.
Z vyšší ligy, kam přestoupil,
nikdo skore nezjistí.

Chlapi, ženy, hoši, mrňata,
co ragby holdují,
na paměti mějte každý den,
ragby sport světový ....
(ps, SportovníListy.cz & Českéragby.cz, foto: Petr Skála)