V Síni slávy českého hokeje je mezi čtyřmi novými členy i slavný brankář a funkcionář Petr Bříza

Ve středu 14. prosince 2022 proběhl v Praze ceremoniál, během kterého byli  do Síně slávy českého hokeje uvedeni čtyři noví členové a to  brankář Petr Bříza, útočníci Patrik Eliáš s Davidem Moravcem a novinář Aleš Procházka.
Petr Bříza je teprve jedenáctým brankářem, který je Síni slávy českého hokeje, ve které už z brankářů jsou Dominik Hašek, Jan Peka, Jaroslav Řezáč, Jiří Holeček, Jiří Králík, Josef Gruss, Josef Mikuláš, Pavel Wohl, Vladimír Dzurilla a Vladimír Nadrchal.

Síň slávy českého hokeje vznikla v roce 2008, v roce 2015 byla v prostorách Galerie Harfa zřízena její stálá expozice. Kandidáty na uvedení do Síně slávy českého hokeje nominuje návrhová komise v čele s předsedou Bedřichem Ščerbanem. Být členem tohoto klubu je nejvyšší ocenění jakého může hráč, či činovník ve své životní kariéře dosáhnout.

S Petrem Břízou, Patrikem Eliášem, Davidem Moravcem a Alešem Procházkou se Síň slávy českého hokeje rozrostla na 146 členů.


Profil oceněného v kategorii hráči


 Petr Bříza (9. prosince 1964, Praha)
V Praze narozený brankář začínal ve Slavii a do nejvyšší soutěže poprvé nahlédl v českobudějovickém Motoru. Tam odchytal celkem 4 sezony přerušené dvouletou vojnou v Dukle Jihlava, se kterou získal dvě ligová stříbra. Už jako reprezentační brankář přestoupil do Sparty, které pomohl v roce 1990 k prvnímu titulu po 36 letech. Následovaly úspěšné zahraniční štace, nejprve 2 sezony ve finské Raumě, kde se stal nejlepším brankářem nejvyšší soutěže. A následně v německém Landshutu, kde pomohl vytáhnout do té doby podprůměrný tým do špičky ligy a během 6 sezon se stal místní ikonou. Mužstvu mimo jiné pomohl k ligovému stříbru v roce 1995. V roce 1999 se vrátil do Sparty, kde během následujících 7 sezon slavil třikrát extraligový titul a k tomu ještě stříbro a dva bronzy. Dvakrát se stal v nejvyšší soutěži hráčem i brankářem sezony. V reprezentaci byl po odchodu Dominika Haška do zámoří jasnou jedničkou mnoho let, celkem se zúčastnil 13 velkých světových akcí. Ve sbírce má bronz z olympijských her 1992, ze Světového poháru 2004 a hned ze čtyř světových šampionátů v letech 1989, 1990, 1992 a 1993. Na pražském šampionátu 1993 byl vyhlášen i nejlepším brankářem a členem All Star týmu. Celkem v reprezentačním dresu odchytal 114 zápasů a v nich vychytal 9 čistých kont.


V roce  2016 byl Petr Bříza v Moskvě na jednání během probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji zvolen do Rady Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF) a v roce 2021 pak byl zvolen do funkce místopředsedy IIHF.

V letech 2010 až 2018 byl Petr Bříza jako nestraník na kandidátce postupně více stran zvolený  zastupitelem hlavního města Prahy.
Po skončení hráčské kariéry několik let působil v nejrůznějších pozicích třeba jako vlastník či ve vedoucích funkcích v hokejovém klubu Sparty  Praha.

Nakonec ještě připojujeme malou autorskou poznámku vysvětlující, proč jsme zařadili také černobílou fotografii z minulého století.  Protože autor tohoto článku zná Petra Břízu již několik desetiletí od doby, kdy bývalý brankář jezdil v létě jako dítě na vodácký táboř na Lipně, který byl proslulý celou řadou sportovních  soutěží ale také  i zábavných akcí třeba i včetně módní přehlídky, při které se  do rolí manekýnek při závěrečném defilé  jednou převlékli i dva kluci a jedním z nich byl i Petr Bříza.  Nu a osobou komentující s megafonem v ruce dění na molu je ten, který tohle všechno napsal a tu portrétní barvenou fotografii Petra Břízy v roce 2021 vyfotografoval.        

   SportovníListy.cz rovněž napsaly ...
V Síni slávy českého hokeje bude mezi čtyřmi novými členy i reportér Aleš Procházka

V Síni slávy českého hokeje je mezi čtyřmi novými členy i slavný brankář a funkcionář Petr BřízaLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde!!!
(Petr Skála s využitím zprávy z webu  ceskyhokej.cz  pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)